Turquoise Bay Resort has three pools that need chemical balancing. The main pool requires 2.5 times more chemicals than the kids' pool, and the lap pool requires 1.8 times more than the kids' pool. If the kids' pool uses $240 worth of chemicals monthly, what is the total chemical expense?
Q: Need help with this question solution general accounting
A: Step 1: Define Debt RatioThe debt ratio is the ratio of total debt relative to the total assets. The…
Q: [The following information applies to the questions displayed below.) On January 1, Mitzu Company…
A: Journal Entry:Date: January 1Description:AccountDebitCreditLand$1,830,000 Building 2$810,000 Land…
Q: Given below is the balance sheet for the Bank of New Providence: please need answer the general…
A: Step 1: Define Return on EquityReturn on Equity (ROE) is a financial metric that measures the…
Q: Calculate the wages payable to workers.
A: Step 1:Calculate wages based on piece rateStep 2:Apply the minimum wage guaranteeStep 3:Determine…
Q: General accounting question
A: Step 1: Define Manufacturing OverheadsOperating expenses are not directly related to the…
Q: Need both answer correct
A: Question 1:Outback Camera Co. must calculate the liability for product warranties based on the…
Q: Please correct answer the following requirements on these accounting question
A: Step 1: Define Margin CallInvestors investing money without using their own money by taking debt…
Q: Hi expert please provide this question solution general accounting
A: Step 1: Define Manufacturing OverheadManufacturing overhead expenses can be defined as the indirect…
Q: general accounting question
A: Step 1: Define Manufacturing OverheadManufacturing overhead is the sum total of all the indirect…
Q: Fonics corporation is considering the following three copeting investment proposals solution this…
A: Step 1: Identify the PPI FormulaStep 2: Calculate the PPI for each investment• For Aye• For Bee• For…
Q: Assignment
A: Explanation of Commission: Commission is a fee paid to a salesperson or agent for facilitating a…
Q: A company reports inventory using the lower of cost or market method. Please need answer the general…
A: Step 1: Define Inventory ValuationInventory is the account used for the goods that the company in…
Q: I need answer of this question solution general accounting
A: Step 1: Define Fixed AssetsFixed assets have a debit balance and we show fixed assets on one side of…
Q: Financial accounting
A: Step 1: Define Bonds PayableThe financial obligation of the issuer toward the bondholders for the…
Q: Complete the 2024 federal income tax return for Caleb and Anne Stone. You may assume the Stones have…
A: Form 1040: U.S. Individual Income Tax Return (2024)Filing Status:Married Filing JointlyPersonal…
Q: following is ending inventory please give answer for each product.
A: compute the lower of cost or market (LCM) for each product, we need to compare the cost per unit and…
Q: On January 1, 2020, Floss Company purchased a copyright for $1,000,000, having an estimated useful…
A: The first step is to calculate the annual amortization expense for the copyright. This is done by…
Q: Let us suppose that the abc company total annual sales solution this question
A: Step 1: Define Inventory ManagementInventory management is the process through which inventory is…
Q: General Accounting
A: Step 1: Define Profit MarginIn the parlance of accounting, the income statement of a firm shows the…
Q: Atomic Corporation has a June 30th year end. It has used straight line depreciation on its reactor…
A: Approach to solving the question: Analysis Detailed explanation:Key Considerations:Straight-Line…
Q: Give me answer
A: Steps and explanations are as follows:In case of any doubt, please let me know. Thank you.
Q: Financial Accounting Question please solve
A: Simple broAssets = Liabilities + EquityHence, Equity = Total assets - total liabilities…
Q: Tutor please provide answer accounting
A: Step 1: Define Days' sales outstandingThe days' sales outstanding figure shows how long collections…
Q: Need help with this general accounting question please solve
A: Step 1: Define Net SalesNet sales are gross sales after adjusting for sales returns and allowances…
Q: A corporation purchases solve accounting question
A: Step 1: Define Stockholders' EquityStockholders' equity is a balance sheet category that reflects…
Q: Need help with this question solution accounting
A: Step 1: Define Net IncomeNet income is the income earned after adding other revenues and deducting…
Q: Provide correct answer general accounting
A: Step 1: Define Account ReceivableThe account is opened after selling goods and services to the buyer…
Q: Give me answer
A: FEEL FREE TO ASK FOR CLARIFICATIONS
Q: Prblm 6-17
A: Step 1: Step 2: Step 3: Step 4:
Q: Exercise 15-31 (Algo) International Transfer Prices: Ethical Issues (LO 15-4) Whitehill Chemicals…
A:
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Define Sustainable Growth RateThe sustainable growth rate indicates the maximum rate of…
Q: Accounting Question need answer please
A: Step 1: Define AssetsAssets can be defined as something valuable that a company uses in the…
Q: D. Star Company purchases Stripe Inc. for $13,985,000 cash on January 1, 2024. The book value of…
A: D. Goodwill Calculation for Star Company:Goodwill is calculated as the excess of the purchase price…
Q: Please need answer
A: Explanation: In the given case, we are required to calculate the relevant cost of 800 liters of the…
Q: company's general account inventry
A: Hello student! According to IAS 2: Inventories, the value of inventory should be measured at the…
Q: Blue Construction Co. successfully tendered for a 3-year contract to erect some warehouse facilities…
A: Explanation of the Workings:1. Cost to Date: This is the cumulative cost incurred for the project up…
Q: Question: 4 points general accounting
A: Explanation of Percentage IncreasePercentage increase refers to how much more one quantity is…
Q: 19 A journal entry records an estimate of uncollectible accounts using the allowance method with…
A: To determine the correct journal entry for estimating uncollectible accounts using the allowance…
Q: Westerville company solution this question general accounting question
A: Step 1:From the last year's operations,Sales: $1,500,000Average Operating Assets: $1,000,000 Step…
Q: A vendor prepares 100 hotdogs every day and sells them at $20/piece. For each hot dog, he spends $12…
A: Step 1: Calculate RevenueThe vendor sold 80 hot dogs at $20 each:Revenue from sold hot dogsRevenue…
Q: General Accounting Question please answer
A: Step 1: Calculate the total cost of the inventory purchasesStep 2: Determine the total number of…
Q: What is likely to be the price of the stock on these financial accounting question?
A: Problem Overview:Last year's earnings per share (EPS): $8.40Stock price last year: $201.60Earnings…
Q: Financial account please solve the question
A: Step 1:Given, Initial fixed asset requirement: $1.3 millionProjected fixed costs:…
Q: In this article with Brian Hock - Certifications: Your Ticket to Career Success and Growth please…
A: Professional certifications are of great relevance in the path of success for career building and…
Q: The cavy company estimates that the factory overhead for the solve this question jeneral account…
A: Step 1: Define Predetermined Overhead RatePredetermined overhead rate is based on the estimation…
Q: Stan's discount floor covering made net sales answer this question accounting
A: Step 1: Define Gross Profit PercentageIn the context of accounting, the income statement for a given…
Q: Birk camera shop uses the lower of cost or market solution this question
A: Step 1: Define Inventory ValuationTo apply the conservatism principle in accounting, inventory is…
Q: Need help with this question solution general accounting
A: Step 1:Calculate Earnings per Share (EPS)Step 2:Calculate the P/E ratio
Q: Subject- Cost Account. please help me in short answer
A: Hello student! Under Variable Costing method, the cost of a product includes those manufacturing…
Q: i want to answer of this Question of Accounting Subject please solve it fast as posible
A: Step 1: Define Retained EarningsRetained earnings are the amount of income that companies do not…
Total Expense?
Step by step
Solved in 2 steps
- Bodine Corp. has a contract to deliver cleaning products to the community center. The contract with the aquatic center states that the first 500 gallons of cleaner will cost $16 per gallon. However, the cost will drop to $12 per gallon for all purchases over 500 gallons. Based on its experience, Bodine Corp. estimates that the center will use 800 gallons of chemicals. What transaction price per gallon should Chlorine use for this contract?An engineer is considering two different liners for an evaporation pond that will receive salty concentrate from a brackish water desalting plant. A plastic liner will cost $0.90 per square foot and will have to be replaced in 20 years when precipitated solids have to be removed from the pond using heavy equipment. A rubberized elastomeric liner is tougher and, therefore, is expected to last 30 years, but it will cost $2.20 per square foot. The pond covers 110 acres (1 acre = 43,560 square feet). Which liner is more cost effective on the basis of an annual worth analysis at an interest rate of 8% per year? Solve using (a) tabulated factors, and (b) a calculator.Answer please...!
- Smith Chemical has spent $244,000 to refine 73,000 gallons of acetone, which can be sold for $2.40 a gallon. Alternatively, Smith Chemical can process the acetone further. This processing will yield a total of 58,000 gallons of lacquer thinner that can be sold for $3.30 a gallon. The additional processing will cost $0.55 per gallon of lacquer thinner. To sell the lacquer thinner, Smith Chemical must pay shipping of $0.18 a gallon and administrative expenses of $0.10 a gallon on the thinner. Requirements 1. Identify the sunk cost. Is the sunk cost relevant to Smith's decision? Why or why not? 2. Should Smith sell the acetone as is or process it into lacquer thinner? Show the expected net revenue difference between the two alternatives. ..... Requirement 1. Identify the sunk cost. Is the sunk cost relevant to Smith's decision? Why or why not? The is a sunk cost that differ between alternatives of selling as is or processing further. Consequently, this sunk cost of is to the sell or…Noble Chemical has spent $240,000 to refine 71,000 gallons of acetone, which can be sold for $2.30 a gallon. Alternatively, Noble Chemical can process the acetone further. This processing will yield a total of 59,000 gallons of lacquer thinner that can be sold for $3.20 a gallon. The additional processing will cost $0.85 per gallon of lacquer thinner. To sell the lacquer thinner, Noble Chemical must pay shipping of $0.24 a gallon and administrative expenses of $0.12 a gallon on the thinner. Requirements: 1. Identify the sunk cost. Is the sunk cost relevant to Noble's decision? Why or why not? 2. Should Noblesell the acetone as is or process it into lacquer thinner? Show the expected net revenue difference between the two alternatives.Smith Petroleum has spent $204,000 to refine 64,000 gallons of petroleum distillate, which can be sold for $6.20 per gallon. Alternatively, Smith can process the distillate further and produce 53,000 gallons of cleaner fluid. The additional processing will cost $1.80 per gallon of distillate. The cleaner fluid can be sold for $9.30 per gallon. To sell cleaner fluid, Smith must pay a sales commission of $0.10 per gallon and a transportation charge of $0.16 per gallon. Read the requirements. Requirement 1. Fill in the diagram for Smith's alternatives. Joint costs of producing 64,000 gallons of petroleum distillate The Cost of processing further Revenues from selling as is Revenues from processing further Requirement 2. Identify the sunk cost. Is the sunk cost relevant to Smith's decision? is a sunk cost that C differ between the alternatives of selling as is or processing further. Consequently, this sunk cost is ▼to the sell-or-process-further decision.
- Castillo Petroleum has spent $208,000 to refine 64,000 gallons of petroleum distillate, which can be sold for $6.40 per gallon. Alternatively, Castillo can process the distillate further and produce 54,000 gallons of cleaner fluid. The additional processing will cost $1.80 per gallon of distillate. The cleaner fluid can be sold for $9.00 per gallon. To sell cleaner fluid, Castillo must pay a sales commission of $0.14 per gallon and a transportation charge of $0.19 per gallon. Read the requirements. Requirement 1. Fill in the diagram for Castillo's alternatives. Joint costs of producing 64,000 gallons of petroleum distillate The Cost of processing further Revenues from selling as is Requirement 2. Identify the sunk cost. Is the sunk cost relevant to Castillo's decision? is a sunk cost that Revenues from processing further Decision: Expected revenue from selling 64,000 gallons of petroleum distillate Expected revenue from selling 54,000 gallons of cleaner fluid Additional costs of…Carina Company produces sanitation products after processing specialized chemicals; Thefollowing relates to its activities: 1 Kilogram of chemicals purchased for $2000 and with an additional $1000 isprocessed into 400 grams of Crystals and 80 litres of a Cleaning agent. At split-off, agram of Crystal can be sold for $1 and the Cleaning agent can be sold for $4 per litre. At an additional cost of $400, Carina can process the 400 grams of Crystal into 500 grams of Detergent that can be sold for $2 per gram. The 80 litres of Cleaning agent is packaged at an additional cost of $300 and made into 200 packs of Softener that can be sold for $2 per pack. Required: 1. Allocate the joint cost to the Detergent and the Softener using the following: a. Sales value at split-off method b. NRV method 2. Should Carina have processed each of the products further? What effect does the allocationmethod have on this decision? Make full references to Question 1 when possibleA plant engineer wishes to know which of two types of lightbulbs should be used to light a warehouse. The bulbs currently used cost $45.90 per bulb and last 14,600 hours before burning out. The new bulb ($60 per bulb) provides the same amount of light and consumes the same amount of energy but lasts twice as long. The labor cost to change a bulb is $16.00. The lights are on 19 hours a day, 365 days a year. If the firm's MARR is 15%, what is the maximum price (per bulb) the engineer should be willing to pay to switch to the new bulb? (Assume that the firm's marginal tax rate is 40%.)
- In a cold storage plant, it is desired to determine whether to use insulation two inches thick or three inches in insulating the walls of the cold storage warehouse. Heat absorbed through the walls without insulation would cost P96.00 per year per square meter. Two-inch insulation will cost P30.40 per square meter and will cut out 89% of the loss. Three-inch insulation will cut out92% of the loss and will cost P65.00 per square meter. Using life of 15 years for the insulation with no salvage value and a minimum attractive return of 8%, what thickness of insulation should be used?Luxury Shower Products, Inc. makes a variety of ceramic showers and tubs. Luxury has just developed a line of showers and tubs made from a mixture of glass and ceramic. The showers sell for $150 each and have variable costs of $80. The tubs sell for $600 and have variable costs of $450. The glass and ceramic showers and tubs require the use of specialized molding equipment. The specialized molding equipment has 4,050 hours of capacity per year. A shower uses an average of 2 hours of specialized molding equipment time; a tub uses an average of 5 hours of specialized molding equipment time Which product produces the highest Contribution per hour of specialized molding time? Assume that Luxury Shower Products can sell as many as 1,000 showers and 500 tubs per year. How many tubs should EBP produce? You will select 2 correct answers based on the 2 separate questions asked in this problem. 1,000 tubs 410 tubs Showers produce the highest Contribution per hour of specialized molding time 675…In a cold storage plant, it is desired to determine whether to use insulation two inches thick or three inches in insulating the walls of the cold storage warehouse. Heat absorbed through the walls without insulation would cost ₱96.00 per year per square meter. A two-inch insulation will cost ₱30.40 per square meter and will cut out 89% of the loss. A three-inch insulation will cut out 92% of the loss and will cost ₱65.00 per square meter. Using a life of 15 years for the insulation with no salvage value and a minimum attractive return of 8%, what thickness of insulation should be used? USE RATE OF RETURN ON ADDITIONAL INVESTMENT METHOD