Turquoise Bay Resort has three pools that need chemical balancing. The main pool requires 2.5 times more chemicals than the kids' pool, and the lap pool requires 1.8 times more than the kids' pool. If the kids' pool uses $240 worth of chemicals monthly, what is the total chemical expense?
Q: Overhead Cost for the year was
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is calculated before the…
Q: Sproles inc solve this question accounting
A: Step 1: Define Variable Costing Income StatementThe variable costing income statement only considers…
Q: General Accounting Question solve please
A: Step 1:Under high low method, variable cost per unit can be calculated by following formula = (…
Q: Westerville company solution this question general accounting question
A: Step 1:From the last year's operations,Sales: $1,500,000Average Operating Assets: $1,000,000 Step…
Q: 16 A company is using the net method for a sale of $1,000 with payment terms of 2/10, net 30. How…
A: The payment terms of "2/10, net 30" mean the customer gets a 2% discount if they pay within 10 days.…
Q: I need right answer
A: Explanation of Human Resource Accounting (HRA)Human Resource Accounting (HRA) is the process of…
Q: A. On September 22, 2023, Phantom Inc. purchased machinery for $190,000. Residual value was…
A: The total depreciation base is the difference between the cost of the asset and its residual value.…
Q: A vendor prepares 100 hotdogs every day and sells them at $20/piece. For each hot dog, he spends $12…
A: Step 1: Calculate RevenueThe vendor sold 80 hot dogs at $20 each:Revenue from sold hot dogsRevenue…
Q: Please need answer the accounting question not use ai
A: Step 1: Define Cost AccountingCost accounting helps the business determine the total expenditures…
Q: Partner Retirement: Various Cases The capital balances for the partnership of Diaz, Isidro, and…
A:
Q: Need answer the accounting question please solve this one
A: Step 1: Define Gross MarginThe established companies have an internal policy of introducing the…
Q: Please answer the photo attached note; i attached lesson that u can use as reference in answering
A: To calculate the external financing needed (EFN) for Donald Inc., we can follow these steps:Step 1:…
Q: Need answer correct
A: STEP 1 STEP 2 STEP 3
Q: company's general account inventry
A: Hello student! According to IAS 2: Inventories, the value of inventory should be measured at the…
Q: I want solution to this financial accounting question
A: Explanation of Chemical Balancing: Chemical balancing in pool maintenance refers to the process of…
Q: Jay has net income solution this accounting question
A: Step 1: Define Price-Earnings RatioIn the price-earnings ratio, the price refers to the market price…
Q: None
A: Explanation for 1: Return On Investment (ROI) can be calculated using the following formula:ROI =…
Q: A firm has an assets
A: Here's how to calculate it:Calculate the taxable gain:The taxable gain is the difference between the…
Q: What is answer
A: Explanation of Intercompany Profit: Intercompany profit refers to the profit made from transactions…
Q: Calculate the wages payable to workers.
A: Step 1:Calculate wages based on piece rateStep 2:Apply the minimum wage guaranteeStep 3:Determine…
Q: Please help me answer with explanation
A: Explanation of Capital Maintenance: Capital maintenance is the concept in accounting that refers to…
Q: Need help
A: Step 1: Define Return on AssetsReturn on assets is a financial ratio that is used to measure the…
Q: i want to answer of this Question of Accounting Subject please solve it fast as posible
A: Step 1: Define Merchandise inventoryThe goods a business buys to resell to customers and generate…
Q: need help
A: 1. Determine the estimated number of defective units:Total units sold =400Defective rate…
Q: Sales and Production Budgets Vibrant Inc. manufactures two models of speakers, Rumble and Thunder.…
A: A. Sales Budget forecasts the total amount of sales in units and in amount that the company will…
Q: Please provide answer this accounting question not use ai and chatgpt
A: Step 1: Define Income StatementAn income statement is prepared at the end of each accounting year to…
Q: General account
A: Step 1: we first solve for the variable cost. We add the production which is $3 and the selling and…
Q: answer should be $___.
A: To calculate the liability for product warranties at the end of the month, we need to estimate the…
Q: The company sales are $200000 solution this question
A: Initial Operating IncomeSales = $200,000Variable Costs = $120,000Contribution Margin = Sales -…
Q: 5. Jobs completed during December and the actual output were:Job No. Quantity Items3005-5 48,000…
A:
Q: . For the month of January 2024, compute the following variances, indicating whether each…
A: a. Direct materials price variance, based on purchases:Standard price per pound = $4.00Actual price…
Q: Need help with this question solution general accounting
A: Market Price = (Annual Coupon Payment * (1 - (1 + Yield to Maturity)^(-Years to Maturity))) / Yield…
Q: I need answer of this question solution
A: The formula is:Weighted Average of Debt=Total Market Value of Debt + EquityMarket Value of…
Q: Subject: General Account The Vogelson Company accumulates the following cost and market data at…
A: Given Data:The following cost and market data are provided for Vogelson Company's inventory at…
Q: PROVIDE ANSWER WITH EXPLANATION THANK YOU
A: Explanation of Holding Cost: Holding cost, also known as carrying cost, represents the total expense…
Q: choose wisley
A: The question pertains to the determination of the operating income. Operating income which is also…
Q: Hi expert please give me answer general accounting
A: Explanation: In the given case, we are required to calculate the internal growth rate using the data…
Q: Need help with this question solution general accounting
A: Step 1:Given,Dividend payout ratio: 0.7Required rate of return: 10%Expected growth rate: 5% Step…
Q: Bartelt accounting
A: Step 1: Define Absorption CostingAbsorption Costing is a method of valuation on inventories…
Q: Financial Accounting Question please correct answer
A: Step 1: Define Material Price VarianceMaterial price variance calculates the difference between the…
Q: Question: 6 Marks A small delivery truck was purchased on January 1 at a cost of $22,320. It has an…
A: Explanation of Straight-Line Depreciation: Straight-line depreciation is the simplest and most…
Q: Financial accounting question please given answer not use ai..
A: Step 1: Define Accounts Receivable Turnover RatioThe accounts receivable turnover ratio refers to…
Q: I want to correct answer general accounting
A: Step 1:Allocation of purchasing department expenses: Total no. of purchase orders = 15 + 5 = 20…
Q: Please provide this question solution accounting
A: Step 1: Define Lower-of-cost-or-marketLower-of-cost-or-market is the principle in accounting that…
Q: General accounting 6.3
A: Step 1: Introduction to revenue recognitionRevenue recognition is defined as the accounting…
Q: Please provide answer
A: Step 1: Define Relevant CostsIn the context of finance, the short-term decision-making for a firm is…
Q: Hi solve this general account questions
A: Given Information:Selling price: $179 per unitUnits produced: 7,300 unitsUnits sold: 7,000…
Q: Solve these general accounting question answer do fast
A: Step 1: Define Process CostingProcess costing is an accounting system used by manufacturers of…
Q: General Accounting
A: To calculate Bramble Corp.'s return on assets (ROA) for 2017, we use the formula:Return on Assets…
Q: Hi tell correct answer for this Handbags Sub: Account
A: Step 1: Identify the Relevant InformationThe following information is provided in the problem:Units…
Need Answer
Step by step
Solved in 2 steps
- I want solution to this financial accounting questionJackson Inc. disposes of other companies’ toxic waste. Currently, Jackson loads the waste by handinto a truck, which requires labor of $20 per load. Jackson is considering a machine that wouldreduce the amount of time needed to load the waste. The machine would cost $200,000 but wouldreduce labor cost to $5 per load. Assume that Jackson averages 10,000 loads per year. How manyyears (rounded to 2 decimal places) would it take for Jackson to recover the cost of the new machine?Terra Nova, Inc. has the capacity to rewire 300 vehicle wiring harnesses per day. The expected number of vehicles needing to be rewired per day is 225. The company is paid $26 for each wiring harness rewired. The fixed cost of renting the rewiring equipment is $250 per day. The vehicle bays space rents for $150 per day. The cost of materials is $18 per vehicle and labor costs $3 per wiring harness. What is the break-even number of wiring harnesses rewired per day?
- Your plant produces 134 snowmobiles per month. Direct costs are $2,540 per snowmobile. The monthly overhead is $87,000. What is the average cost per snowmobile with overhead? Solve the problemYou work for a sprinkler manufacturing company. You want to propose the manufacturing of a new type of sprinkler head. The manufacuring process has a fixed annual cost of $750,000. If you want to charge $275 per sprinkler head, and each sprinkler head costs $205 to manufacture, how many sprinkler heads will you need to sell in order to break even? 9,882 sprinkler heads 10,715 sprinkler heads 7,515 sprinkler heads 15,312 sprinkler headsSolve
- Carina Company produces sanitation products after processing specialized chemicals; Thefollowing relates to its activities: 1 Kilogram of chemicals purchased for $2000 and with an additional $1000 isprocessed into 400 grams of Crystals and 80 litres of a Cleaning agent. At split-off, agram of Crystal can be sold for $1 and the Cleaning agent can be sold for $4 per litre. At an additional cost of $400, Carina can process the 400 grams of Crystal into 500 grams of Detergent that can be sold for $2 per gram. The 80 litres of Cleaning agent is packaged at an additional cost of $300 and made into 200 packs of Softener that can be sold for $2 per pack. Required: 1. Allocate the joint cost to the Detergent and the Softener using the following: a. Sales value at split-off method b. NRV method 2. Should Carina have processed each of the products further? What effect does the allocationmethod have on this decision? Make full references to Question 1 when possibleA plant engineer wishes to know which of two types of lightbulbs should be used to light a warehouse. The bulbs currently used cost $45.90 per bulb and last 14,600 hours before burning out. The new bulb ($60 per bulb) provides the same amount of light and consumes the same amount of energy but lasts twice as long. The labor cost to change a bulb is $16.00. The lights are on 19 hours a day, 365 days a year. If the firm's MARR is 15%, what is the maximum price (per bulb) the engineer should be willing to pay to switch to the new bulb? (Assume that the firm's marginal tax rate is 40%.)Luxury Shower Products, Inc. makes a variety of ceramic showers and tubs. Luxury has just developed a line of showers and tubs made from a mixture of glass and ceramic. The showers sell for $150 each and have variable costs of $80. The tubs sell for $600 and have variable costs of $450. The glass and ceramic showers and tubs require the use of specialized molding equipment. The specialized molding equipment has 4,050 hours of capacity per year. A shower uses an average of 2 hours of specialized molding equipment time; a tub uses an average of 5 hours of specialized molding equipment time Which product produces the highest Contribution per hour of specialized molding time? Assume that Luxury Shower Products can sell as many as 1,000 showers and 500 tubs per year. How many tubs should EBP produce? You will select 2 correct answers based on the 2 separate questions asked in this problem. 1,000 tubs 410 tubs Showers produce the highest Contribution per hour of specialized molding time 675…
- To make one switch it takes 16 feet of plastic-coated copper wire and 0.5 pounds of plastic material. The plastic material can usually be purchased for $20.00 per pound, and the wire costs $2.50 per foot. The labor necessary to assemble a switch consists of two types. The first type of labor is assembly, which takes 3.5 hours. These workers are paid $27.00 per hour. The second type of labor is finishing, which takes 2 hours. These workers are paid $29.00 per hour. Overhead is applied using labor hours. The variable overhead rate is $14.90 per labor hour. The fixed overhead rate is $15.60 per hour. Use the information provided to create a standard cost card for production of one glove box switch under the format of direct materials, direct labor, manufacturing overhead, and standard cost. Note:- Do not provide handwritten solution. Maintain accuracy and quality in your answer. Take care of plagiarism. Answer completely. You will get up vote for sure.o make one switch it takes 16 feet of plastic-coated copper wire and 0.5 pounds of plastic material. The plastic material can usually be purchased for $20.00 per pound, and the wire costs $2.50 per foot. The labor necessary to assemble a switch consists of two types. The first type of labor is assembly, which takes 3.5 hours. These workers are paid $27.00 per hour. The second type of labor is finishing, which takes 2 hours. These workers are paid $29.00 per hour. Overhead is applied using labor hours. The variable overhead rate is $14.90 per labor hour. The fixed overhead rate is $15.60 per hour. Use the information provided to create a standard cost card for production of one glove box switch, in the format given below:Carina Company produces sanitation products after processing specialized chemicals; Thefollowing relates to its activities: 1 Kilogram of chemicals purchased for $2000 and with an additional $1000 isprocessed into 400 grams of Crystals and 80 litres of a Cleaning agent. At split-off, agram of Crystal can be sold for $1 and the Cleaning agent can be sold for $4 per litre.2. At an additional cost of $400, Carina can process the 400 grams of Crystal into 500grams of Detergent that can be sold for $2 per gram. The 80 litres of Cleaning agent ispackaged at an additional cost of $300 and made into 200 packs of Softener that canbe sold for $2 per pack.Required:1. Allocate the joint cost to the Detergent and the Softener using the following:a. Sales value at split-off method b. NRV method 2. Should Carina have processed each of the products further? What effect does the allocationmethod have on this decision?