The vertical member shown in Figure STCN17.02 consist of two angles welded to the 8-mm thick gusset plate. Given the following data: Angle size: 75 mm x 50 mm x 6 mm (long legs back-to-back) Area of one angle = 738 mm Size of weld = 6 mm Yield strength of steel, Fy = 248 MPa Allowable weld shear stress, F, = 124 MPa a = 25 mm a. Determine the safe capacity of the vertical member in kN. b. If P= 185 kN, determine the length of weld L2 (mm)
The vertical member shown in Figure STCN17.02 consist of two angles welded to the 8-mm thick gusset plate. Given the following data: Angle size: 75 mm x 50 mm x 6 mm (long legs back-to-back) Area of one angle = 738 mm Size of weld = 6 mm Yield strength of steel, Fy = 248 MPa Allowable weld shear stress, F, = 124 MPa a = 25 mm a. Determine the safe capacity of the vertical member in kN. b. If P= 185 kN, determine the length of weld L2 (mm)
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
The vertical member shown in Figure STCN17.02 consist of two angles welded to the 8-mm thick gusset plate. Given the following data: Angle size: 75 mm x 50 mm x 6 mm (long legs back-to-back) Area of one angle = 738 mm Size of weld = 6 mm Yield strength of steel, Fy = 248 MPa Allowable weld shear stress, F, = 124 MPa a = 25 mm a. Determine the safe capacity of the vertical member in kN. b. If P= 185 kN, determine the length of weld L2 (mm) such that each weld have equal shear stress. Neglect end returns. c. If L1 = 140 mm and L2 = 70 mm, determine the safe load P (kN) based on weld capacity assuming all welds have equal stress. AP L1 L2

Transcribed Image Text:3. The vertical member shown in Figure STCN17.02 consist of two angles welded to the 8-mm
thick gusset plate.
Given the following data:
Angle size: 75 mm x 50 mm x 6 mm (long legs back-to-back)
Area of one angle = 738 mm
Size of weld = 6 mm
Yield strength of steel, Fy = 248 MPa
Allowable weld shear stress, Fy = 124 MPa
a = 25 mm
a. Determine the safe capacity of the vertical member in kN.
b. If P = 185 kN, determine the length of weld L2 (mm) such that each weld have equal shear
stress. Neglect end returns.
c. If L1 = 140 mm and L2 = 70 mm, determine the safe load P (kN) based on weld capacity
assuming all welds have equal stress.
AP
L1
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning