The aluminum in a 0.767 g sample of an unknown material was precipitated as aluminum hydroxide, Al(OH)3, which was then converted to Al2O3 by heating strongly. If 0.143 g of Al2O3 is obtained from the 0.767 g sample, what is the mass percent of aluminum in the sample? %
The aluminum in a 0.767 g sample of an unknown material was precipitated as aluminum hydroxide, Al(OH)3, which was then converted to Al2O3 by heating strongly. If 0.143 g of Al2O3 is obtained from the 0.767 g sample, what is the mass percent of aluminum in the sample? %
Chemistry
10th Edition
ISBN:9781305957404
Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Chapter1: Chemical Foundations
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ: Define and explain the differences between the following terms. a. law and theory b. theory and...
Related questions
Question
![### Problem Statement:
The aluminum in a 0.767 g sample of an unknown material was precipitated as aluminum hydroxide, \( \text{Al(OH)}_3 \), which was then converted to \( \text{Al}_2\text{O}_3 \) by heating strongly. If 0.143 g of \( \text{Al}_2\text{O}_3 \) is obtained from the 0.767 g sample, what is the mass percent of aluminum in the sample?
\[ \boxed{ \ \ } \% \]
### Steps for Solving the Problem:
1. **Calculate the molar masses** of \( \text{Al}_2\text{O}_3 \) and elemental aluminum (Al):
- Molar mass of \( \text{Al} \) = 26.98 g/mol
- Molar mass of \( \text{Al}_2\text{O}_3 \):
\[
2 \times \text{Al} + 3 \times \text{O} = 2 \times 26.98 \, \text{g/mol} + 3 \times 16.00 \, \text{g/mol} = 101.96 \, \text{g/mol}
\]
2. **Find the number of moles of \( \text{Al}_2\text{O}_3 \)**:
\[
\text{moles of } \text{Al}_2\text{O}_3 = \frac{0.143 \, \text{g}}{101.96 \, \text{g/mol}} \approx 0.001402 \, \text{mol}
\]
3. **Determine the moles of aluminum in** \( \text{Al}_2\text{O}_3 \):
\[
\text{Each mole of } \text{Al}_2\text{O}_3 \text{ contains 2 moles of Al}.
\]
\[
\text{moles of Al} = 2 \times 0.001402 \, \text{mol} = 0.002804 \, \text{mol}
\]
4. **Calculate the mass of aluminum** in the sample:
\[
\text{mass of Al} = 0.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F7a354f1c-cdfd-41e5-a863-9a86a504af1c%2F54d08e21-01fd-43eb-ac20-500cb88035f1%2F4g3gw0t_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:### Problem Statement:
The aluminum in a 0.767 g sample of an unknown material was precipitated as aluminum hydroxide, \( \text{Al(OH)}_3 \), which was then converted to \( \text{Al}_2\text{O}_3 \) by heating strongly. If 0.143 g of \( \text{Al}_2\text{O}_3 \) is obtained from the 0.767 g sample, what is the mass percent of aluminum in the sample?
\[ \boxed{ \ \ } \% \]
### Steps for Solving the Problem:
1. **Calculate the molar masses** of \( \text{Al}_2\text{O}_3 \) and elemental aluminum (Al):
- Molar mass of \( \text{Al} \) = 26.98 g/mol
- Molar mass of \( \text{Al}_2\text{O}_3 \):
\[
2 \times \text{Al} + 3 \times \text{O} = 2 \times 26.98 \, \text{g/mol} + 3 \times 16.00 \, \text{g/mol} = 101.96 \, \text{g/mol}
\]
2. **Find the number of moles of \( \text{Al}_2\text{O}_3 \)**:
\[
\text{moles of } \text{Al}_2\text{O}_3 = \frac{0.143 \, \text{g}}{101.96 \, \text{g/mol}} \approx 0.001402 \, \text{mol}
\]
3. **Determine the moles of aluminum in** \( \text{Al}_2\text{O}_3 \):
\[
\text{Each mole of } \text{Al}_2\text{O}_3 \text{ contains 2 moles of Al}.
\]
\[
\text{moles of Al} = 2 \times 0.001402 \, \text{mol} = 0.002804 \, \text{mol}
\]
4. **Calculate the mass of aluminum** in the sample:
\[
\text{mass of Al} = 0.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Organic Chemistry
Chemistry
ISBN:
9780078021558
Author:
Janice Gorzynski Smith Dr.
Publisher:
McGraw-Hill Education

Chemistry: Principles and Reactions
Chemistry
ISBN:
9781305079373
Author:
William L. Masterton, Cecile N. Hurley
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Principles of Chemical Processes, Bind…
Chemistry
ISBN:
9781118431221
Author:
Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. Bullard
Publisher:
WILEY