SITUATION 8: The shaft shown is made of bronze and steel and is fixed at both ends. It is subjected to a concentrated torsional moment at the junction. 1. Find the ratio of the length of steel segment to the length of the bronze segment such that the allowable stress in each material is reached simultaneously. Bronze 75 mm dia. G = 35 GPa allow = 60 MPa T Steel 50 mm dia. G = 83 GPa allow T = 80 MPa 2. Determine the maximum torque (kN-m) that can be applied at the junction of the two segments if a = 2 m and b = 1.5 m. 3. If T = 4.5 kN-m, a = 2 m, and b = 1.5 m, calculate the rotation (in degrees) of the junction with respect to one end. ANSWERS: 1.186; 5.105 kN-m; 2.92°

Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
icon
Related questions
Question

Correct Answer is written below(preferably handwritten solution) . Detailed and complete fbd only please. I will upvote, thank you.

SITUATION 8: The shaft shown is made of bronze and steel and is
fixed at both ends. It is subjected to a concentrated torsional moment
at the junction.
1.
Find the ratio of the length of steel segment to the length of
the bronze segment such that the allowable stress in each
material is reached simultaneously.
Bronze
75 mm dia.
G = 35 GPa
allow = 60 MPa
T
Steel
50 mm dia.
G = 83 GPa
allow T = 80 MPa
2. Determine the maximum torque (kN-m) that can be applied at the junction of the two segments if a = 2 m and b
= 1.5 m.
3. If T = 4.5 kN-m, a = 2 m, and b = 1.5 m, calculate the rotation (in degrees) of the junction with respect to one end.
ANSWERS: 1.186; 5.105 kN-m; 2.92°
Transcribed Image Text:SITUATION 8: The shaft shown is made of bronze and steel and is fixed at both ends. It is subjected to a concentrated torsional moment at the junction. 1. Find the ratio of the length of steel segment to the length of the bronze segment such that the allowable stress in each material is reached simultaneously. Bronze 75 mm dia. G = 35 GPa allow = 60 MPa T Steel 50 mm dia. G = 83 GPa allow T = 80 MPa 2. Determine the maximum torque (kN-m) that can be applied at the junction of the two segments if a = 2 m and b = 1.5 m. 3. If T = 4.5 kN-m, a = 2 m, and b = 1.5 m, calculate the rotation (in degrees) of the junction with respect to one end. ANSWERS: 1.186; 5.105 kN-m; 2.92°
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Elements Of Electromagnetics
Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press
Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON
Thermodynamics: An Engineering Approach
Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education
Control Systems Engineering
Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY
Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning
Engineering Mechanics: Statics
Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY