Q1. A manufacturer of computer workstations gathered average monthly sales figures from its 56 branch offices and dealerships and estimated the following demand for its product: Q= 15000 - 2.8P + 150A + 0.3 Ppc + 0.35 Pm + 0.2Pc (5.234) (1.29) (175) (0.12) (0.17) (0.13) R^2 = 0.68 Numbers in brackets are standard error of coefficient (SEC) t statistics = b^/SEC Q= Quantity P = Price of basic model=7000 A= Advertising expenditures (in thousands) = 52 Ppc = Average price of a personal computer = 4000 Pm= Average price of a minicomputer 15000 Pc= Average price of a leading competitor's workstation = 8000 a. Compute the elasticities for each variable. b. Conduct a t-test for the statistical significance of each variable.
Q1. A manufacturer of computer workstations gathered average monthly sales figures from its 56 branch offices and dealerships and estimated the following demand for its product: Q= 15000 - 2.8P + 150A + 0.3 Ppc + 0.35 Pm + 0.2Pc (5.234) (1.29) (175) (0.12) (0.17) (0.13) R^2 = 0.68 Numbers in brackets are standard error of coefficient (SEC) t statistics = b^/SEC Q= Quantity P = Price of basic model=7000 A= Advertising expenditures (in thousands) = 52 Ppc = Average price of a personal computer = 4000 Pm= Average price of a minicomputer 15000 Pc= Average price of a leading competitor's workstation = 8000 a. Compute the elasticities for each variable. b. Conduct a t-test for the statistical significance of each variable.
Chapter1: Making Economics Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1QTC
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Q1. A manufacturer of computer workstations gathered average monthly sales
figures from its 56 branch offices and dealerships and estimated the following
demand for its product:
Q=
15000 –
2.8P +
150A +
0.3 Ppc +
0.35 Pm +
0.2Рс
(5.234)
(1.29)
(175)
(0.12)
(0.17)
(0.13)
R^2 = 0.68
Numbers in brackets are standard error of coefficient (SEC)
t statistics = b^/SEC
Q= Quantity
P = Price of basic model=7000
A= Advertising expenditures (in thousands) = 52
Ppc = Average price of a personal computer = 4000
Pm= Average price of a minicomputer = 15000
Pc= Average price of a leading competitor's workstation = 8000
a. Compute the elasticities for each variable.
b. Conduct a t-test for the statistical significance of each variable.
c. Discuss the results of the t-tests in light of the policy implications
mentioned.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 5 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, economics and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:
9780134078779
Author:
Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:
PEARSON

Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:
9780134870069
Author:
William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:
PEARSON


Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:
9780134078779
Author:
Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:
PEARSON

Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:
9780134870069
Author:
William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:
PEARSON

Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:
9781305585126
Author:
N. Gregory Mankiw
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:
9781337106665
Author:
Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-…
Economics
ISBN:
9781259290619
Author:
Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:
McGraw-Hill Education