Problem #1: The steel shaft is made of two segments, AC has a diameter of 12 mm and CB has a diameter of 25 mm. if it is fixed at ends A & B and subjected to a torque of 750 N.m. Determine the maximum shear stress in the shaft. Gst = 75 GPa. A 12 mm 125 mm D 750 N-m 200 mm 25 mm B 300 mm 750 N- m Equilibrium: Тл + Tв - 750 %3D0 (1) Compatibility condition: ØD/A = OD/B TA(125) + ТА(200) Тв(300) %3D F(6')G ' {12.5*)G¯ {(12.5')G 10463TĄ = 12288TB (2) Solving Eqs. (1) and (2) yields TA = 78.82 N · m Tg = 671.18 N m Tc 78.82(10°)(6) TAC = = 232.3 MPa (max) Ans. 3(6") Tc 671.18(10*)(12.5) TDB = 218.77 MPa {(12.54)
Problem #1: The steel shaft is made of two segments, AC has a diameter of 12 mm and CB has a diameter of 25 mm. if it is fixed at ends A & B and subjected to a torque of 750 N.m. Determine the maximum shear stress in the shaft. Gst = 75 GPa. A 12 mm 125 mm D 750 N-m 200 mm 25 mm B 300 mm 750 N- m Equilibrium: Тл + Tв - 750 %3D0 (1) Compatibility condition: ØD/A = OD/B TA(125) + ТА(200) Тв(300) %3D F(6')G ' {12.5*)G¯ {(12.5')G 10463TĄ = 12288TB (2) Solving Eqs. (1) and (2) yields TA = 78.82 N · m Tg = 671.18 N m Tc 78.82(10°)(6) TAC = = 232.3 MPa (max) Ans. 3(6") Tc 671.18(10*)(12.5) TDB = 218.77 MPa {(12.54)
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question
Please  explain what is the deformation of D/A = deformation of D/B
Or
Why is
deformation D/A - deformation D/B=0

Transcribed Image Text:Problem #1: The steel shaft is made of two segments, AC has a diameter of 12 mm and CB
has a diameter of 25 mm. if it is fixed at ends A & B and subjected to a torque of 750 N.m.
Determine the maximum shear stress in the shaft. Gst = 75 GPa.
A
12 mm
125 mm
D
750 N•m
200 mm
25 mm
В
300 mm
750 N. m
Equilibrium:
ТА+ Тв - 750 — 0
(1)
Compatibility condition:
OD/A = $p/B
DB
TẠ(125)
ТА(200)
Тв(300)
3(6*)& * (12,5*)&¯ (12.5*)G
10463TA = 12288TB
(2)
Solving Eqs. (1) and (2) yields
TA = 78.82 N · m
TB = 671.18 N · m
Tc 78,82(10*)(6)
TAC =
= 232.3 MPa (max)
Ans.
%3D
Tc 671.18(10*)(12.5)
(12.54)
TDB
J
= 218.77 MPa
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, mechanical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY