Mountain Crafts produces custom wooden cutting boards. Each standard-size cutting board requires 8 board feet of maple wood in the finished product. During production, 3.5 board feet of scrap wood is typically generated per board. The maple wood costs $16.00 per board foot, with additional shipping costs of $12.50 per board foot. Required: Calculate the standard direct-material cost of one cutting board.
Q: Please provide correct answer
A: The question requires the determination of the Degree of Operating Leverage.The degree of operating…
Q: Need answer the financial accounting question please answer do fast
A: Step 1: Define Effective Annual RateThe effective annual rate (EAR) refers to the rate of return for…
Q: Not use ai solution please solve things question general Accounting
A: Days sales uncollected = (Accounts Receivable / Net Sales) x 365 daysDays sales uncollected = (6,500…
Q: Suppose Chrysler Motors has 720 million shares outstanding with a share price of $68.25, and $30…
A: To solve this problem, we need to determine the amount of debt Chrysler Motors will have in three…
Q: Tutor Need answer
A: Image.Explanation.The Return on Equity (ROE) of Jefferson Enterprises is determined using the DuPont…
Q: Compute revenue and variable expense for each show? General accounting
A: Step 1: Definition of Revenue and Variable ExpensesRevenue is the total income generated from ticket…
Q: Solve this financial accounting problem
A: The Return on Equity (ROE) is calculated using the formula: ROE = Net Income / Total Equity First,…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Define Expectation HypothesisThe Expectation Hypothesis states that the long-term interest…
Q: Compute the net income
A: Concept of Net SalesNet sales represent the total revenue a company earns from selling goods or…
Q: What are the budgeted cash payments for October on these financial accounting question?
A: Step 1: Define Budgeted Cash PaymentsBudgeted cash payments represent the actual cash outflows a…
Q: General Accounting
A: To calculate the current yield of a corporate bond, use the following formula:Current Yield=Annual…
Q: Want to this question answer general Accounting
A: Step 1: Define STRIPSSTRIPS (Separate Trading of Registered Interest and Principal Securities) are…
Q: One year ago, you purchased 100 shares of stock in Yellow Steel for $4,400. Since purchasing you…
A: To calculate the total dollar amount you cleared on this investment, we need to consider both the…
Q: Subject financial accounting
A: Explanation of Return on Equity (ROE):Return on Equity (ROE) is a financial metric that measures a…
Q: What is dol
A: To calculate the Degree of Operating Leverage (DOL) for Creston Technologies, we need to follow…
Q: Hello tutor please given answer general Accounting
A: Step 1: Define Variable CostingVariable Costing includes only variable production costs in inventory…
Q: Gross profit? & General Account
A: To calculate the gross profit and the gross profit ratio for the year, use the following formulas:…
Q: Provide correct answer general Accounting
A: Step 1: Calculate the Predetermined Overhead Rate• Overhead Rate = Estimated Overhead / Estimated…
Q: No WRONG ANSWER
A: ROA = (Net Income / Total Assets) * 100We are givenNet Income: $72,000Total Assets: $360,000…
Q: Help me to get answer for this financial accounting problem
A: Explanation of Enterprise Value: Enterprise value (EV) represents the total value of a company's…
Q: The financial statements of Crane report net credit sales of $1.6 million. Accounts receivable are…
A: Concept of Net Credit SalesNet credit sales refer to the total revenue a company generates from…
Q: Net income or net loss?
A: To find the net income (or net loss) for Vivo Enterprises, we can use the accounting equation and…
Q: 4 PTS
A: 1. Prime CostsPrime costs are the direct costs of manufacturing a product, specifically those that…
Q: Calculate depreciation expense per hour under the unit of activity method??
A: Explanation of Units-of-Activity Depreciation:Units-of-activity depreciation is a method of…
Q: Ans
A: A project that raises sales income by $27,500 without raising expenses is being considered by the…
Q: correct answer please
A: To calculate the total cost of the job when it is completed in October, we need to consider the…
Q: How much was the material quantity variance?
A: Explanation of Material Quantity Variance:Material quantity variance measures the difference between…
Q: Want to this question answer general Accounting
A: Step 1: Define Rate of Return on Total Assets (ROA)Return on Assets (ROA) measures how efficiently a…
Q: Answer this question general accounting
A: Step 1: Definition of the High-Low MethodThe high-low method is a cost estimation technique used to…
Q: The applied manufacturing overhead for the year is?
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is a calculated estimate…
Q: Financial accounting question
A: Step 1: Define Days' Sales UncollectedDays' Sales Uncollected (DSU) measures how many days it takes…
Q: Financial Accounting
A: 1. Calculate the annual coupon payment:Annual coupon payment = Face value of the bond * Coupon…
Q: 10 marks
A: Question 1Given Data:Total units sold = 400Defective units estimate = 5% of units soldAverage repair…
Q: General accounting question
A: Step 1: Define Direct Labor Cost Budget estimates the total labor expenses incurred for production.…
Q: No WRONG ANSWER
A: Concept of Actual Labor RateThe Actual Labor Rate refers to the real hourly wage paid to workers,…
Q: What is an estimate of steady company's cost of equity on these financial accounting question?
A: Step 1: Identify the given valuesBeta (β) = 0.24Risk-free rate (Rf) = 5.8%Market risk premium (Rm -…
Q: Can you please solve this financial accounting question?
A: To calculate the company's required return, we use the Capital Asset Pricing Model (CAPM)…
Q: Compute the labour quantity variance
A: Explanation of Labor Quantity Variance: Labor quantity variance measures the difference between the…
Q: Ming Chen started a business and had the following transactions in June. a. Owner invested $60,000…
A: If you have any clarifications (i.e., expand the explanation) or want different, expanded, or…
Q: accounting question
A: Step 1: DefinitionUtilization measures how effectively a system uses its design capacity and is…
Q: Financial Account
A: Step 1: Definition of Labor Efficiency VarianceLabor Efficiency Variance measures the difference…
Q: River is a salaried exempt worker who earns $73,630 per year for a 35-hour workweek. During a…
A: Step 1:The salaried exempt workers mean the worker will get the fixed salaries instead of being…
Q: What is the original cost of the machinery?
A: Explanation of Original Cost of Machinery:The original cost of machinery refers to the total amount…
Q: Your plant produces 134 snowmobiles per month. Direct costs are $2,540 per snowmobile. The monthly…
A: Step 1:First, calculate the overhead cost per snowmobile: Overhead cost per snowmobile = Monthly…
Q: hi expert please help me general accounting
A: Step 1: Definition of Applied OverheadApplied overhead is the amount of manufacturing overhead…
Q: Cost per unit under absorption costing
A: Explanation of Absorption Costing:Absorption costing is a costing method where all manufacturing…
Q: Need step by step answer
A: Key Concepts:1. Sales Revenue (SR) - Total money earned from selling goods/services - In this…
Q: International trade is a hot topic in the media today. Trade agreements and governmental policies of…
A: Elaborate and changing is the trade policy of the United States to balance economic priorities,…
Q: The owner's equity at the beginning of the period for Vivo Enterprises was $52,000. At the end of…
A: Explanation of Owner's Equity: Owner's equity represents the owner's stake or investment in a…
Q: How much was the material price variance?
A: Explanation of Material Price Variance: Material price variance is the difference between the actual…
General accounting
Step by step
Solved in 2 steps
- Cayuga Hardwoods produces handcrafted jewelry boxes. A standard-size box requires 14 board feet of hardwood in the finished product. In addition, 8.0 board feet of scrap lumber are normally left from the production of one box. Hardwood costs $5.00 per board foot, plus $2.50 in transportation charges per board foot. Required: Compute the standard direct-material cost of a jewelry box. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.) Standard direct-material costPlease given correct answerKeyboard uses activity-based costing. Two of Keyboard's production activities are kitting (assembling the raw materials needed for each computer in one kit) and boxing the completed products for shipment to customers. Assume that Keyboard spends $10,000,000per month on kitting and $18,000,000 per month on boxing.Keyboardallocates the following: •Kitting costs based on the number of parts used in the computer •Boxing costs based on the cubic feet of space the computer requires Suppose Keyboard estimates it will use 250,000,000 parts per month and ship products with a total volume of 22,500,000 cubic feet per month. Assume that each desktop computer requires 175 parts and has a volume of 7 cubic feet. The predetermined overhead allocation rate for kitting is $0.04 per part and the predetermined overhead allocation rate for boxing is $0.80 per cubic foot. What are the kitting and boxing costs assigned to one desktop computer?
- Batco makes baseball bats. Each bat requires 2.00 pounds of wood at $22 per pound and 0.40 direct labor hour at $20 per hour. Overhead is assigned at the rate of $40 per direct labor hour. Prepare a standard cost card for a baseball bat for BatCo. (Round your final answers to 2 decimal places.) O Answer is complete but not entirely correct. Standard Standard quantity or hours Standard Inputs cost per price or rate unit Direct materials 2.00 pounds 20.00 40.00 Direct labor 0.35 DLH 20.00 7.00 Overhead 0.35 DLH 40.00 14.00 Total 61.00 000 000The estimated cost to make a meter of fabric is.Oak Valley Company, a custom cabinet manufacturing company, is setting standard costs for one of its products. The main material is cedar wood, sold by the square foot. The current cost of cedar wood is $8 per square foot from the supplier. Delivery costs are $0.20 per square foot. Carpenters' wages are $30 per hour. Payroll costs are $3.00 per hour, and benefits are $5 per hour. How much is the direct materials standard cost per square foot? A. $8.20 B. $11.20 C. $13.20 D. $8.00
- Perfect Pet Collar Company makes custom leather pet collars. The company expects each collar to require 1.55 feet of leather and predicts leather will cost $2.60 per foot. Suppose Perfect Pet made 50 collars during February. For these 50 collars, the company actually averaged 1.85 feet of leather per collar and paid $2.10 per foot. Required: 1. Calculate the standard direct materials cost per unit. 2. Without performing any calculations, determine whether the direct materials price variance will be favorable or unfavorable. 3. Without performing any calculations, determine whether the direct materials quantity variance will be favorable or unfavorable. 6. Calculate the direct materials price and quantity variances. Required 1: Calculate the standard direct materials cost per unit. (Round your answer to 2 decimal places.) Standard Direct Materials : _________________ per collar Required 2 & 3 : 2. Without performing any calculations, determine whether…Perfect Pet Collar Company makes custom leather pet collars. The company expects each collar to require 1.55 feet of leather and predicts leather will cost $2.60 per foot. Suppose Perfect Pet made 50 collars during February. For these 50 collars, the company actually averaged 1.85 feet of leather per collar and paid $2.10 per foot. Required: 1. Calculate the standard direct materials cost per unit. 2. Without performing any calculations, determine whether the direct materials price variance will be favorable or unfavorable. 3. Without performing any calculations, determine whether the direct materials quantity variance will be favorable or unfavorable. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Req 1 Req 2 and 3 Calculate the standard direct materials cost per unit. Note: Round your answer to 2 decimal places. Standard Direct Materials per CollarBox Springs, Inc., makes two sizes of box springs: twin and double. The direct material for the twin is $25 per unit and $40 s used in direct labor, while the direct material for the double is $40 per unit, and the labor cost is $50 per unit. Box Springs estimates it will make 5,000 twins and 9,000 doubles in the next year. It estimates the overhead for each cost pool and cost driver activities as follows: How much does each unit cost to manufacture?
- Box Springs. Inc., makes two sizes of box springs: queen and king. The direct material for the queen is $35 per unit and $55 is used in direct labor, while the direct material for the king is $55 per unit, and the labor cost is $70 per unit. Box Springs estimates it will make 4,300 queens and 3,000 kings in the next year. It estimates the overhead for each cost pool and cost driver activities as follows: How much does each unit cost to manufacture?Patz Company produces two types of machine parts: Part A and Part B, with unit contribution margins of 300 and 600, respectively. Assume initially that Patz can sell all that is produced of either component. Part A requires two hours of assembly, and B requires five hours of assembly. The firm has 300 assembly hours per week. Required: 1. Express the objective of maximizing the total contribution margin subject to the assembly-hour constraint. 2. Identify the optimal amount that should be produced of each machine part and the total contribution margin associated with this mix. 3. What if market conditions are such that Patz can sell at most 75 units of Part A and 60 units of Part B? Express the objective function with its associated constraints for this case and identify the optimal mix and its associated total contribution margin.Use the following information to create a standard cost card for production of one photography drone from Drone Experts. To make one drone it takes 2 pounds of plastic material. The material can usually be purchased for $25.00 per pound. The labor necessary to build a drone consists of two types. The first type of labor is assembly, which takes 10.5 hours. These workers are paid $21.00 per hour. The second type of labor is finishing, which takes 7 hours. These workers are paid $25.00 per hour. Overhead is applied using labor hours. The variable overhead rate is $14.00 per labor hour. The fixed overhead rate is $16.00 per hour.