Brightwood Books Ltd. plans to produce 45,000 hardcover books in 2025. Each book requires binding and finishing. The binding process takes 5 minutes per book. If binding labor costs $16 per hour, calculate the direct labor cost budget for 2025.
Q: Need help
A: Step 1: Define Variable Expense RatioIn the variable expense ratio, the total variable expense…
Q: Need answer accounting question
A: The question requires the determination of the future value of cash flows.Future value (FV) is the…
Q: Give this question general accounting
A: Step 1: Definition of Net IncomeNet income is the revenue over expenses determined in the income…
Q: The Coyle Shirt Company manufactures shirts in two departments: Cutting and Sewing. The company…
A: Detailed explanation:1. Predetermined Overhead Allocation Rate Estimated Overhead Costs / Estimated…
Q: Compute the net income
A: Concept of Net SalesNet sales represent the total revenue a company earns from selling goods or…
Q: Need answer of this financial accounting
A: Step 1: Define Return on EquityReturn on Equity or ROE reveals earnings of an entity concerning…
Q: Accounts receivable:130000, Accounts payable:90000
A: Explanation of Trial Balance: A trial balance is a bookkeeping worksheet that lists all the account…
Q: Wanna answer
A: Step 1: Analysis of information givenTotal manufacturing costs = $298,000Factory overhead cost is…
Q: Net opreting income for the year?
A: Calculation of Variable Manufacturing CostsVariable Manufacturing Costs = Direct Material + Direct…
Q: Undersupplied manufacturing overhead in September?
A: Explanation of Manufacturing Overhead: Manufacturing overhead includes all indirect costs associated…
Q: Answer
A: Question 1Given Data:Total units sold = 400Defective units estimate = 5% of units soldAverage repair…
Q: Purple Corp. reported under GAAP for the year ended 12/31/2024 depreciation expense $45,000 and…
A: Step 1: Identify Temporary DifferencesStep 2: Calculate Deferred Tax AmountsStep 3: Determine Net…
Q: Financial Accounting Question please provide answer
A: The Direct Material Price Variance (DMPV) is calculated using the formula: DMPV = (Actual Price -…
Q: Compute the spending variance for materials
A: Explanation of Spending Variance:Spending variance measures the difference between the actual cost…
Q: Financial Accounting Question please answer
A: Step 1: Define Treasury BondA treasury bond is a type of bond issued by the Treasury Department of a…
Q: What will be the annual depreciation for the machine on these general accounting question?
A: To calculate the annual depreciation using the straight-line method, use the formula: Annual…
Q: provide code cogs code
A: To determine the amount Crane should report as Cost of Goods Sold (COGS) in the 2018 income…
Q: Tutor need solution
A: The question requires the determination of the selling price. The selling price per unit with a…
Q: i want to this question answer General accounting
A: Step 1: Calculate Retained EarningsStep 2: Calculate DividendsStep 3: Calculate Cash Flow to…
Q: How much does the item cost before tax on these financial accounting question?
A: To determine the before-tax cost of the expense item, we use the tax savings formula: Tax Savings =…
Q: If a business has revenue of $677,000, cost of goods sold of $214,000, operating expenses of…
A: Step 1: Introduction to income statementIncome statement is referred to as the financial statement…
Q: At the beginning of the year
A: Step 1: Write down the given data in a table for easier visualization. Assets =Liabilities…
Q: choose correct option in this account que.
A: Correct Answer:c. Budgets are a total amount and standards are a unit amount. Explanation:Budgets…
Q: General Accounting
A: Step 1: Define Cash BalanceThe cash balance is the amount of cash a company has available at any…
Q: Hi expert please help this question
A: To calculate the after-tax income from the special project, follow these steps: 1. Determine the…
Q: general accounting is
A: Step 1: Definition of Operating Cash FlowOperating cash flow (OCF) is the cash generated from a…
Q: Please give me true answer this financial accounting question
A: Step 1: Define Expected ReturnThe expected return is a weighted average of all possible returns,…
Q: Sub: financial accounting
A: Explanation of Outstanding Shares: Outstanding shares represent the total number of shares of a…
Q: Tutor need step by step answer
A: To calculate Summit Enterprises' taxable income, we need to adjust the pre-tax accounting income by…
Q: R-Mart has a beginning receivables balance on February 1 of $1050. Sales for February through May…
A: Concept of Accounts ReceivableAccounts receivable represent the amount of money a company is owed by…
Q: Financial data for august
A: Explanation of Sales Price Per Unit:The Sales Price Per Unit is the amount at which a company sells…
Q: The monthly cost (in dollars) of a data plan for Mercury Communications is a linear function of the…
A: To find the monthly cost for 28 gigabytes of data, we can model the cost as a linear function: C = m…
Q: The cost of goods sold is found on which financial statement? (1) Income Statement (2) Balance Sheet…
A: COGS represents the direct costs of producing goods or services sold by a company and is deducted…
Q: 5 PTS
A: Explanation of Manufacturing Margin: Manufacturing margin represents the difference between total…
Q: Purchase of raw materials for February would be budget to be
A: Explanation of Raw Materials Purchases Budget:The raw materials purchases budget estimates the…
Q: Are incurred
A: Concept of Accrual PrincipleThe Accrual Principle is a fundamental accounting concept that requires…
Q: According expert need your help general Accounting question
A: Step 1: Define Present Value of an AnnuityThe present value of an annuity represents the current…
Q: The following information describes a company's usage of direct labor in a recent period: Actual…
A: Concept of Direct Labor HoursDirect labor hours refer to the total number of hours that workers…
Q: During the month, Phoenix Enterprises earned $15,000 in revenue, but only $13,000 of that had been…
A: Explanation of Net Income:Net income is the amount a company earns after deducting all expenses from…
Q: Variable overhead:392000, fixed overhead:98000
A: To calculate the production cost per unit under absorption costing, we need to include all costs:…
Q: Given correct answer financial accounting question
A: Step 1: Define Accumulated DepreciationAccumulated Depreciation is the total amount of depreciation…
Q: none
A: Step 1: Definition of Manufacturing OverheadManufacturing overhead refers to indirect costs incurred…
Q: Which is not a type of period cost? a. Factory depreciation. b. Advertising expense. c. Sales…
A: Factory depreciation is considered a product cost, as it relates to the manufacturing process. In…
Q: 4 POINTS
A: Net income is calculated by subtracting expenses from revenues. From the information…
Q: Give this question general accounting
A: Dividend Growth Model:The formula for the Dividend Growth Model is:Cost of Equity (Re) = (D1 / P0) +…
Q: Factory overhead:185000 , direct Labor:165000
A: Explanation of Net Profit:Net profit is the final amount a company earns after deducting all costs,…
Q: Compute standard direct labor rate per hour
A: a) Standard Direct Labor Rate Per HourThe standard direct labor rate per hour is the total cost per…
Q: Your company purchases $4,500 of supplies, recording them as assets. At year end, a physical count…
A: Step 1: First, we need to account how many supplies were used or sold for the year. We have a total…
Q: hello teacher please solve questions
A: Step 1: Definition of Gross ProfitGross profit is the amount a company earns after deducting the…
Q: Financial accounting question
A: Step 1: Analysis of information givenReturn on equity = 15.4%Debt-equity ratio = 0.85We need to…
General accounting question
Step by step
Solved in 2 steps
- Eminem, Inc. manufactures music CDs. At the start of 2021, Eminem planned to produce 110,000 CDs for which the standard cost for each CD is: Plastic (0.25 pounds at $6.00 per pound) $1.50 Labor (0.10 hour at $12.00 per hour) 1.20 Overhead ($0.70 fixed and $0.90 variable) 1.60 Total $4.30 Overhead is allocated based on the number of units produced. Eminem isolates material purchase variances at the point of purchase. The following information summarizes Eminem’s results for 2021: Actual production 112,000 CDs Actual variable overhead $91,000 Actual fixed overhead $85,500 How much is the controllable overhead variance for 2021? $4,400 favorable $1,300 favorable $1,600 favorable $5,000 favorable $1,800 favorableScotch Brand Products produces packaging tape and has determined the following to be its standard cost of producing one case of budget packaging tape: Material (3.50 ounces at $1.30 per ounce) $4.55 Labor (0.30 hour at $12.00 per hour) 3.60 Overhead 2.40 Total $10.55 At the start of 2021, Scotch Brand planned to produce 80,000 cases of tape during the year. Overhead is allocated based on the number of cases of tape produced. Annual fixed overhead is budgeted at $64,000 and the variable overhead costs are budgeted at $1.60 per case. The following information summarizes the results for 2021: Actual production, 81,000 cases Purchased 275,000 ounces of material at a total cost of $343,750 Used 266,250 ounces of material in production Employees worked 22,000 hours, total labor cost $275,000 Actual overhead incurred,…Scotch Brand Products produces packaging tape and has determined the following to be its standard cost of producing one case of budget packaging tape: Material (3.50 ounces at $1.30 per ounce) $4.55 Labor (0.30 hour at $12.00 per hour) 3.60 Overhead 2.70 Total $10.85 At the start of 2021, Scotch Brand planned to produce 20,000 cases of tape during the year. Overhead is allocated based on the number of cases of tape produced. Annual fixed overhead is budgeted at $18,000 and the variable overhead costs are budgeted at $1.80 per case. The following information summarizes the results for 2021: Actual production, 21,000 cases Purchased 275,000 ounces of material at a total cost of $343,750 Used 266,250 ounces of material in production Employees worked 22,000 hours, total labor cost $275,000 Actual overhead incurred,…
- Jessup Company expects to incur manufacturing overhead costs of $20,000 each month during the year ending December 31, 2022 and direct production costs (i.e. direct labor and direct materials) of $126 per unit. Total units produced for the year ending December 31, 2022 are estimated to be 10,000 units. If the company desires to price its product at cost plus 50%, the sales price per unit would be which of the following amounts? $225 $192 $189Muspest Supplies is currently evaluating the cost of manufacturing some of the components utilised in their products. Currently the company expects to need 6 000 parts each month. A supplier of the part has been identified and the total cost of purchasing the parts on a monthly basis would be $97 000. In analysing the part costs, the direct labour and materials cost would be $64 000 and the variable overheads would be $22 000.Based only on the relevant cost per unit, which would be the preferred option of Muspest Supplies?HD EDUCATIONA. Unit costs to produce the part would be $14.33 with the unit cost to purchase of $ 16.17. In this case, the best option would be to commence purchasing the part.B. Unit costs to produce the part would be $10.67 with the unit cost to purchase of $ 16.17. In this case, the best option would be to continue to make the part.C. None of the other answers D. Unit costs to produce the part would be $14.33 with the unit cost to purchase of $ 16.17. In this case,…Riggins, Inc. manufactures one product called tybos. The company uses a standard cost system and sells each tybo for $8. At the start of monthly production, Riggins estimated 9,500 tybos would be produced in March. Riggins has established the following material and labor standards to produce one tybo: Standard Quantity Standard Price Direct materials 2.5 pounds $3 per pound Direct labor 0.6 hours $10 per hour During March 2022, the following activity was recorded by the company relating to the production of tybos: 1. The company produced 9,000 units during the month. 2. A total of 24,000 pounds of materials were purchased at a cost of $66,000. 3. A total of 24,000 pounds of materials were used in production. 4. 5,000 hours of labor were incurred during the month at a total wage cost of $55,000. Calculate the following variances for March for Riggins, Inc. Identify whether each variance is favorable or unfavorable.…
- Parker manufacturing company producesIsabella Company has developed the following standard costs for its product for 2019: ISABELLA COMPANY Standard Cost Card Product A Cost Element Standard Quantity × Standard Price = Standard Cost Direct materials 4 pounds $3 $12 Direct labor 3 hours 8 24 Manufacturing overhead 3 hours 4 12 $48 The company expected to produce 30,000 units of Product A in 2020 and work 90,000 direct labor hours. Actual results for 2020 are as follows: 31,000 units of Product A were produced. Actual direct labor costs were $746,200 for 91,000 direct labor hours worked. Actual direct materials purchased and used during the year cost $346,500 for 126,000 pounds. Actual variable overhead incurred was $155,000 and actual fixed overhead incurred was $205,000. Instructions Compute the following variances showing all computations to support your answers. Indicate whether the variances are favorable or unfavorable. (a) Materials quantity variance. (b) Total direct labor variance. (c) Direct labor…The Current Designs staff has prepared the annual manufacturing budget for the rotomolded line based on an estimated annual production of 4,640 kayaks during 2022. Each kayak will require 56 pounds of polyethylene powder and a finishing kit (rope, seat, hardware, etc.). The polyethylene powder used in these kayaks costs $1.20 per pound, and the finishing kits cost $210 each. Each kayak will use two kinds of labor-2 hours of type I labor from people who run the oven and trim the plastic, and 3 hours of work from type II workers who attach the hatches and seat and other hardware. The type I employees are paid $17 per hour, and the type II are paid $14 per hour. Manufacturing overhead is budgeted at $414,840 for 2022, broken down as follows. Variable costs Indirect materials $46,400 Manufacturing supplies 64,960 Maintenance and utilities 102,080 213,440 Fixed costs Supervision 78,000 Insurance 13,200 Depreciation 110,200 201,400 Total $414,840 During the first quarter, ended March 31,…
- Samson Corporation estimates that overhead costs for the next year will be $5,500,000 for indirect labor and $350,000 for factory utilities. The company uses machine hours as its overhead allocation base. If 150,000 machine hours are planned for the next year, what is the company's plantwide overhead rate?The Current Designs staff has prepared the annual manufacturing budget for the rotomolded line based on an estimated annual production of 3,960 kayaks during 2020. Each kayak will require 56 pounds of polyethylene powder and a finishing kit (rope, seat, hardware, etc.). The polyethylene powder used in these kayaks costs $1.00 per pound, and the finishing kits cost $150 each. Each kayak will use two kinds of labor-2 hours of type I labor from people who run the oven and trim the plastic, and 3 hours of work from type II workers who attach the hatches and seat and other hardware. The type I employees are paid $19 per hour, and the type II are paid $16 per hour. Manufacturing overhead is budgeted at $381,520 for 2020, broken down as follows. Variable costs Indirect materials Manufacturing supplies Maintenance and utilities Fixed costs Supervision Insurance Depreciation Total Polyethylene powder Finishing kits Type I labor Type II labor Indirect materials Manufacturing supplies Maintenance…The Current Designs staff has prepared the annual manufacturing budget for the rotomolded line based on an estimated annual production of 3,440 kayaks during 2020. Each kayak will require 54 pounds of polyethylene powder and a finishing kit (rope, seat, hardware, etc.). The polyethylene powder used in these kayaks costs $1.10 per pound, and the finishing kits cost $250 each. Each kayak will use two kinds of labor—2 hours of type I labor from people who run the oven and trim the plastic, and 3 hours of work from type II workers who attach the hatches and seat and other hardware. The type I employees are paid $14 per hour, and the type II are paid $11 per hour.Manufacturing overhead is budgeted at $390,400 for 2020, broken down as follows. Variable costs Indirect materials $41,280 Manufacturing supplies 44,720 Maintenance and utilities 86,000 172,000 Fixed costs Supervision 96,000 Insurance 14,400 Depreciation 108,000…