Carter, Inc. sold 4,200 units of its product at a price of $79.50 per unit. The total variable cost per unit is $55, consisting of $32.80 in variable production cost and $22.20 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing. a. $160,440 b. $94,960 c. $196,140 d. $333,900 e. ($139,180)
Q: How many board feet of wood does tuna need to purchase in February?
A: Explanation of Production Budget: A production budget is a detailed plan that outlines how many…
Q: The following monthly data are taken from Ramirez Company at July 31: Sales salaries, $520,000;…
A: Given Data:Salaries:Sales salaries: $520,000Office salaries: $104,000Total salaries = $520,000 +…
Q: During 2018, Dalton Enterprises earned revenues of $95,000, had expenses of $72,000, purchased…
A: Explanation of Net Income: Net income represents the total profit a company earns after deducting…
Q: If total assets equal $336,000 and total owners' equity equals $115,500, then total liabilities must…
A: To calculate total liabilities, we can use the basic accounting equation: Total Assets = Total…
Q: Red Flags" for management to identify and understand for fraud risk in the financial statements.…
A: Organizations are particularly concerned about the danger of fraud in financial statements, and…
Q: The following data are available
A: Differential Revenue is the additional revenue the company will earn if the special order is…
Q: Tutor, solve this Accounting problem
A: Explanation of Cost of Goods Sold (COGS): Cost of Goods Sold represents the direct costs…
Q: According expert need your help general Accounting question
A: Step 1: Define Present Value of an AnnuityThe present value of an annuity represents the current…
Q: PLEASE HELP
A: Step 1:Journal:-Recording transactions in the books of account is the first step in accounting…
Q: The story of FTX is another "open and shut" fraud case, this time taking place in the digital world.…
A: The FTX fraud was dismantled through a series of investigations led by federal agencies. The…
Q: How much did they charge for each pair?
A: The question requires the determination of the selling price per unit.The selling price with a…
Q: Kim Manufacturing has a net profit margin of 6.2% on sales of $62.4 million. It has a book value of…
A: To calculate Kim Manufacturing's Return on Equity (ROE) and Return on Assets (ROA), we use the…
Q: Tutor need solution
A: The question requires the determination of the selling price. The selling price per unit with a…
Q: What is the firm's debt equity ratio on these financial accounting question?
A: To calculate the debt equity ratio for Kindle Security Solutions, we can use the information…
Q: Want to this question answer general Accounting
A: Step 1: Define STRIPSSTRIPS (Separate Trading of Registered Interest and Principal Securities) are…
Q: general accounting is
A: Step 1: Definition of Operating Cash FlowOperating cash flow (OCF) is the cash generated from a…
Q: The amount of cash paid to suppliers?
A: Explanation of Cost of Goods Sold (COGS): Cost of Goods Sold represents the direct cost of the goods…
Q: On October 1, 2019, Ball Company issued 10% bonds dated October 1, 2019, with a face amount of…
A: The effective interest method is a method of calculating the amortized cost of a bond and of…
Q: The ending inventory of Sienna Traders Ltd. is $52,000. If the beginning inventory was $78,000 and…
A: Explanation of Ending Inventory: Ending inventory represents the value of goods remaining at the end…
Q: Compute the labour quantity variance
A: Explanation of Labor Quantity Variance: Labor quantity variance measures the difference between the…
Q: Alpha Corporation applies overhead costs to jobs on the basis of direct labor costs. Job O, which…
A: Step 1:Requirement 1a:Should any overhead cost be applied to Job O at year-end= YESOverhead costs…
Q: FTX was a leading cryptocurrency exchange that went bankrupt in November 2022 amid allegations that…
A: The fraud was committed by the CEO of FTX, Sam Bankman-Fried, who embezzled and misused customer…
Q: Accounts receivable:130000, Accounts payable:90000
A: Explanation of Trial Balance: A trial balance is a bookkeeping worksheet that lists all the account…
Q: How many unit did the company sell in 2009 ?
A: Step 1: Definition of Absorption CostingAbsorption costing, also known as full costing, is a costing…
Q: Provide answer general accounting
A: The utility bill represents an expense for the electricity used in October. Since the bill is…
Q: What is the monthly cost for 28 gigabyte of data?
A:
Q: What will be the cost of the newly issued common shares on these financial accounting question?
A: To calculate the cost of the newly issued common shares, we can use the Dividend Discount Model…
Q: Need answer the financial accounting question not use ai
A: Step 1: Define Book ValueBook Value refers to the net value of a company's assets, as recorded on…
Q: NO WRONG ANSWER
A: Concept of Factory OverheadFactory overhead includes all indirect manufacturing costs that cannot be…
Q: need help this questions
A: Step 1: Definition of Average Collection PeriodThe average collection period measures the time it…
Q: Need step by step answer
A: Part (a): Calculation of Standard Direct Labor Rate per hourStandard Direct Labor Rate per hour =…
Q: A company manufactures custom furniture and uses a process costing system. During the month of…
A: Concept of Process CostingProcess costing is a cost accounting method used by companies that produce…
Q: hi expert please help me
A: Step 1: Calculate the book value of equityBook value of equity = Total assets - Total debt= ($24…
Q: Provide correct answer general accounting
A: Step 1: Define Debt Issue and Share RepurchaseAn all-equity firm sometimes repurchases stock from…
Q: This is an individual assignment. You are required to create a formal topic-to-sentence outline and…
A: The assignment requires you to write a formal five-paragraph expository essay on one of the…
Q: What is the required return on these financial accounting question? Please answer
A: The required return can be calculated using the formula: Required Return = Risk-Free Rate + Risk…
Q: help me to solve this question
A: The truck's depreciation is based on miles driven, thus the Units-of-Activity Depreciation Method is…
Q: Falcon enterprise reported the following financial data
A: To calculate the Gross Margin Ratio, you can use the following formula: Gross Margin Ratio = (Net…
Q: Absorption costing unit product cost?
A: Step 1: Define Absorption CostingAside from variable costing, absorption costing is used to…
Q: Cost per unit under absorption costing
A: Explanation of Absorption Costing:Absorption costing is a costing method where all manufacturing…
Q: What is the monthly cost for 28 gigabytes of data?
A: The monthly cost is a linear function of data usage, meaning we can express it in the form:C(x) = mx…
Q: Solve the problem
A: If you have any clarifications (i.e., expand the explanation) or want different, expanded, or…
Q: EB Accessories is considering the purchase of a land and the construction of a new factory. The…
A: 1. STANDARD PAYBACK PERIOD (EB Accessories Case)The payback period is the time taken to recover the…
Q: Hello tutor please given answer general Accounting
A: Step 1: Define Variable CostingVariable Costing includes only variable production costs in inventory…
Q: Straight line method
A: Calculate the depreciable cost: This is the difference between the original cost of the equipment…
Q: For questions 6 and 7, refer to the following information from the balance sheets and income…
A: 6) How much would net income be adjusted under the indirect method?Depreciation expense (non-cash)…
Q: answer plz
A: To calculate the total cost of the job when it is completed in October, we need to consider the…
Q: In response to complaints about high prices, a grocery chain runs the following advertising…
A: Step 1: Definition of Return on Equity (ROE)Return on Equity (ROE) measures how efficiently a…
Q: R-Mart has a beginning receivables balance on February 1 of $1050. Sales for February through May…
A: Concept of Accounts ReceivableAccounts receivable represent the amount of money a company is owed by…
Q: What will be the annual depreciation for the machine on these general accounting question?
A: To calculate the annual depreciation using the straight-line method, use the formula: Annual…
5 PTS
Step by step
Solved in 2 steps
- Baxter Company has a relevant range of production between 15,000 and 30,000 units. The following cost data represents average variable costs per unit for 25,000 units of production. Using the costs data from Rose Company, answer the following questions: A. If 15,000 units are produced, what is the variable cost per unit? B. If 28,000 units are produced, what is the variable cost per unit? C. If 21,000 units are produced, what are the total variable costs? D. If 29,000 units are produced, what are the total variable costs? E. If 17,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? F. If 23,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? G. If 30,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred? H. If 15,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred?Rose Company has a relevant range of production between 10,000 and 25.000 units. The following cost data represents average cost per unit for 15,000 units of production. Using the cost data from Rose Company, answer the following questions: If 10,000 units are produced, what is the variable cost per unit? If 18,000 units are produced, what is the variable cost per unit? If 21,000 units are produced, what are the total variable costs? If 11,000 units are produced, what are the total variable costs? If 19,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? If 23,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? If 19,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred? If 25,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred?Grainger Company produces only one product and sells that product for $100 per unit. Cost information for the product is: Selling expenses are $4 per unit and are all variable. Administrative expenses of $20,000 are all fixed. Grainger produced 5,000 units; sold 4,000; and had no beginning inventory. A. Compute net income under absorption costing variable costing B. Reconcile the difference between the income under absorption and variable costing.
- Lotts Company produces and sells one product. The selling price is 10, and the unit variable cost is 6. Total fixed cost is 10,000. Required: 1. Prepare a CVP graph with Units Sold as the horizontal axis and Dollars as the vertical axis. Label the break-even point on the horizontal axis. 2. Prepare CVP graphs for each of the following independent scenarios: (a) Fixed cost increases by 5,000, (b) Unit variable cost increases to 7, (c) Unit selling price increases to 12, and (d) Fixed cost increases by 5,000 and unit variable cost is 7.Garrett Company provided the following information: Common fixed cost totaled 46,000. Garrett allocates common fixed cost to Product 1 and Product 2 on the basis of sales. If Product 2 is dropped, which of the following is true? a. Sales will increase by 300,000. b. Overall operating income will increase by 2,600. c. Overall operating income will decrease by 25,000. d. Overall operating income will not change. e. Common fixed cost will decrease by 27,600.The following product costs are available for Kellee Company on the production of eyeglass frames: direct materials, $32,125; direct labor, $23.50; manufacturing overhead, applied at 225% of direct labor cost; selling expenses, $22,225; and administrative expenses, $31,125. The direct labor hours worked for the month are 3,200 hours. A. What are the prime costs? B. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. If 6.425 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? F. What is the equivalent conversion cost per unit?
- Last year, Orsen Company produced 25,000 juicers and sold 26,500 juicers for 60 each. The actual variable unit cost is as follows: Fixed overhead was 320,000. Fixed selling expenses consisted of advertising copayments totaling 110,000. Fixed administrative expenses were 236,000. There were no beginning and ending work-in-process inventories. Beginning finished goods inventory was 148,000 for 4,000 juicers. The value of ending inventory reported on the financial statements was a. 55,500 b. 92,500 c. 66,500 d. 39,900Last year, Orsen Company produced 25,000 juicers and sold 26,500 juicers for 60 each. The actual variable unit cost is as follows: Fixed overhead was 320,000. Fixed selling expenses consisted of advertising copayments totaling 110,000. Fixed administrative expenses were 236,000. There were no beginning and ending work-in-process inventories. Beginning finished goods inventory was 148,000 for 4,000 juicers. The value of ending inventory reported on the financial statements was Refer to the information in 2.24. The gross margin percentage for last year was a. 12.57% b. 55.67% c. 28.95% d. 38.33%Submarine Company produces only one product and sells that product for $150 per unit. Cost information for the product is as follows: Selling expenses are $2 per unit and are all variable. Administrative expenses of $15,000 are all fixed, Submarine produced 2.000 units and sold 1.800. Grainger had no beginning inventory. A. Compute net income under absorption costing variable costing B. Reconcile the difference between the income under absorption and variable costing.
- Carter, Inc. sold 4,200 units of its product at a price of $79.50 per unit. The total variable cost per unit is $55, consisting of $32.80 in variable production cost and $22.20 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing. a. $160,440 b. $94,960 c. $196,140 d. $333,900 e. ($139,180)Solve this ?Chance Inc. sold 2,600 units of its product at a price of $114 per unit. Total variable cost per unit is $79, consisting of $46 invariable production cost and $33 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing. A. $119,600 B. $91,000 C. $176,800 D. ($114,400) E. $296,400Please need answer the general accounting