Lightning Manufacturing has the following data for last period: • • • • • . Variable production cost per unit: $15.75 Variable selling & admin cost per unit: $5.25 Fixed manufacturing overhead: $48,000 Fixed selling & admin expenses: $42,000 Units produced: 4,000 Units sold: 3,200 Beginning inventory: 0 units
Q: Need help this question solution
A: 1. Determine the Total Contribution Margin RequiredTotal Contribution Margin = Fixed Costs + Target…
Q: Please answer this question general accounting
A: Step 1: Definition of Cost of Goods Manufactured (COGM)The Cost of Goods Manufactured (COGM)…
Q: Provide answer general accounting
A: The utility bill represents an expense for the electricity used in October. Since the bill is…
Q: Please provide accounting
A: Step 1: Define Cost-Volume-Profit (CVP) AnalysisThe CVP analysis is handy in figuring out the costs…
Q: Correct Answer
A: Explanation of Cost of Goods Sold (COGS):Cost of Goods Sold (COGS) represents the total direct costs…
Q: During FY 2005 T-REX Manufacturing had total manufacturing costs are $418,000. Their cost of goods…
A: Concept of Total Manufacturing CostsTotal manufacturing costs refer to the sum of all expenses…
Q: What is the amount of cost of goods sold?
A: Explanation of Cost of Goods Sold (COGS): This represents the direct costs of producing goods that…
Q: Answer step by step and explanation for this general accounting question
A: Step 1: Define Average Fixed Inspection Cost per UnitThe Average Fixed Inspection Cost per Unit…
Q: None
A: To calculate the direct materials quantity variance (DMQV), we use the formula:DMQV=(Actual…
Q: What is the cost per machine hour on these general accounting question?
A: Step 1: Define High-Low MethodThe High-Low Method is a cost estimation technique used to determine…
Q: Give step by step answer
A: To calculate the purchases for March, we can use the following formula: Purchases = (Desired ending…
Q: Materials:72000, labor & overhead:58000
A: Explanation of Work in Process Inventory: Work in process (WIP) inventory represents partially…
Q: Don't give me incorrect solution
A: Concept of Absorption CostingAbsorption costing is a method of costing in which all manufacturing…
Q: The following data are for upholstery limited for
A: Concept of Beginning InventoryBeginning inventory refers to the value of goods a company has on hand…
Q: Provide answer this following requirements on these financial accounting question
A: A. Debt-to-Equity RatioThe Debt-to-Equity Ratio is calculated as:Debt-to-Equity Ratio = Total…
Q: Provide Answer
A: Step 1:The property, plant, and equipment include land in use, buildings, equipment, and furniture.…
Q: Hello tutor solve this question and accounting answer
A: Step 1: Overhead AllocationThe firms that prefer standard costing numbers incorporated in recording…
Q: A firm sells 2,800 units of an item each year. The carrying cost per unit is $3.26 and the fixed…
A: The question requires the determination of the EOQ. EOQ, or Economic Order Quantity, is a metric…
Q: gross profit for 2010?? General Account
A: To compute BowWow's gross profit for 2010, follow these steps: 1. Calculate BowWow's Sales…
Q: Need help with this general accounting question
A: To compute the total amount of budgeted overhead for October, we need to consider both the fixed and…
Q: Provide correct calculation for the price earnings ratio on these financial accounting question
A: Step 1: Define Price-Earnings (P/E) RatioThe Price-Earnings (P/E) Ratio is a valuation metric used…
Q: Provide answer
A: To calculate the net cash flow, we use the formula:Net Cash Flow=Net Income+ Depreciation Given:Net…
Q: Assets turnover ratio?
A: Step 1: Definition of Asset Turnover RatioThe asset turnover ratio measures how efficiently a…
Q: Ans financial accounting
A: Step 1: Define Income StatementThe income statement is prepared following the accrual and matching…
Q: Ans plz
A: Direct Materials CostEach unit requires 3.00 pounds of materials at $5.60 per pound:Direct Materials…
Q: hello teacher plz help me this question
A: Step 1: Definition of CVP Analysis and Contribution MarginCost-Volume-Profit (CVP) Analysis: A…
Q: Accurate Answer
A: Step 1: Analysis of information givenBeginning Cash: $4,779 millionEnding Cash: $3,968 millionCash…
Q: Hello tutor please help this question general accounting
A: Step 1: Identify the Accounts Receivable Turnover Ratio FormulaStep 2: Calculate Average Accounts…
Q: general accounting is questions
A: To calculate the Return on Equity (ROE), we use the formula: ROE=EquityNet Income We can also…
Q: Which of the following statements is true? a. Increases in all balance sheet accounts are recorded…
A: Liabilities, equity, and revenues increase with credits and decrease with debits. Assets increase…
Q: Abc
A: 1. KEY CONCEPTS:a) Return on Assets (ROA)- Measures how efficiently a company uses its assets to…
Q: provide correct answer is general accounting
A: To calculate the break-even point in units, use the following formula: Break-even point (units) =…
Q: Financial Accounting Question need help with this question
A: Step 1: Define Price-Earnings (P/E) RatioThe Price-Earnings (P/E) Ratio is a financial metric that…
Q: Kindly help me with this question general Accounting
A: Step 1: Define Shareholders' EquityShareholders' Equity represents the residual interest in a…
Q: Answer this question
A: To calculate the cash provided by or used by investing activities, we need to consider the…
Q: Cullumber & Co. sold goods with a market price of $195,000 on April 1. They accepted a note from…
A: The principal amount is the amount of the note, which is $195,000. The interest rate is 8% per…
Q: Abc
A: Step 1: Definition of MarkupMarkup is the amount added to the cost of a product to determine the…
Q: Hello tutor solve this question accounting
A: The acid-test ratio is calculated using the formula: Acid-test ratio = Quick assets / Current…
Q: How much would be recorded as a gain on disposal?
A: Given:Machine Cost = $15,000Useful Life = 10 yearsResidual Value = $800Depreciation Method =…
Q: How much should net operating income increase on these financial accounting question?
A: Step 1: Define Contribution Margin and Net Operating Income ImpactIn a contribution format income…
Q: General accounting 2.1.25
A: Explanation of Return on Investment (ROI):Return on Investment (ROI) measures the profitability of a…
Q: What was the variable overhead rate variance for the month?
A: Step 1:Variable Overhead Rate Variance is the difference between standard variable overheads and the…
Q: Income statement would report net sales of
A: Concept of Sales RevenueSales revenue represents the total income a business generates from selling…
Q: None
A: Concept of Job Order CostingJob order costing is a cost accounting system used when a company…
Q: Give me true answer this financial accounting question
A: Step 1: Define Proceeds of a NoteThe proceeds of a note refer to the actual amount of cash received…
Q: What is its leval of inventory?
A: Step 1: Define Quick RatioQuick ratio is one of the liquidity ratios used to measure the business's…
Q: Given answer? ?
A: Step 1: Define Days Sales Outstanding (DSO)Days Sales Outstanding (DSO) measures the average number…
Q: Find the discounted payback period? General accounting
A: Step 1:First, calculate the cumulative discounted cash flow: Formula table: Result of the above…
Q: No AI ANSWER
A: Concept of Total CostTotal cost is the sum of all expenses incurred by a company to produce goods or…
Q: How much was jacksons net sales?
A: Step 1: Calculation of Sales after returnsMerchandise sold = $950,000Returns = $120,000Sales after…
Hello tutor please given answer general Accounting
Step by step
Solved in 2 steps
- The following product Costs are available for Haworth Company on the production of chairs: direct materials, $15,500; direct labor, $22.000; manufacturing overhead, $16.500; selling expenses, $6,900; and administrative expenses, $15,200. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 7,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 22,000 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?The following product costs are available for Stellis Company on the production of erasers: direct materials, $22,000; direct labor, $35,000; manufacturing overhead, $17,500; selling expenses, $17,600; and administrative expenses; $13,400. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?The following product costs are available for Kellee Company on the production of eyeglass frames: direct materials, $32,125; direct labor, $23.50; manufacturing overhead, applied at 225% of direct labor cost; selling expenses, $22,225; and administrative expenses, $31,125. The direct labor hours worked for the month are 3,200 hours. A. What are the prime costs? B. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. If 6.425 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? F. What is the equivalent conversion cost per unit?
- Identify cost graphs The following cost graphs illustrate various types of cost behavior: For each of the following costs, identify the cost graph that best illustrates its cost behavior as the number of units produced increases: A. Total direct materials cost B. Electricity costs of 1,000 per month plus 0.10 per kilowatt-hour C. Per-unit cost of straight-line depreciation on factory equipment D. Salary of quality control supervisor, 20,000 per month E. Per-unit direct labor costSubject: Cost management & accounting MCQs: 1) Grover Company has the following data for the production and sale of 2,000 units. Sales price per unit $ 800 per unitFixed costs: Marketing and administrative $ 400,000 per periodManufacturing overhead $ 200,000 per periodVariable costs: Marketing and administrative $ 50 per unitManufacturing overhead $ 80 per unitDirect labor $ 100 per unitDirect materials $ 200 per unitWhat is the total manufacturing cost per unit? a) $380 b) $480 c) $730 d) $430 2) Vegas Company has the following unit costs: Variable manufacturing overhead $ 25 Direct materials 20 Direct labor 19 Fixed manufacturing overhead 12 Variable marketing and administrative 7 Vegas produced and sold 10,000 units. If the product sells for $100, what is the gross margin?…Please need answer the general accounting question
- Driver Company manufactures two products. Data concern-ing these products are shown below: Direct TotalLabor ManufacturingHours OverheadHighest observed level . . . . . . . 6,000 $17,000Lowest observed level . . . . . . . . 4,000 14,000 Product A Product BTotal monthly demand (in units). . 1,000 200Sales price per unit . . . . . . . . . $400 $500Contribution margin ratio. . . . . 30% 40%Relative sales mix . . . . . . . . . . . 80% 20%If fixed costs are equal to $320,000, what amount of totalsales revenue is needed to break even?a. $914,286. c. $320,000.b. $457,143. d. $1,000,000.Shelby Enterprises, LLC has the following costs for product Z: Type of Cost Amount Unit Direct Materials $43 per unit Direct Labor $61 per unit Variable manufacturing overhead $7 per unit Fixed manufacturing overhead $4,800 per year 1. Calculate the unit product cost using absorption costing when production is 250 units, 500 units, 2,500 units. Round your answer to the nearest cent.Calculate the unit product cost
- Laner company has the following data for the production solve this questionMartinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its unit costs are as follows: Amount Per Unit Direct materials $ 6 Direct labor $ 3.50 Variable manufacturing overhead $ 1.50 Fixed manufacturing overhead $ 4 Fixed selling expense $ 3 Fixed administrative expense $2 Sales commissions $ 1 $ 0.50 Variable administrative expense Required: 1. For financial accounting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 10,000 units? 2. For financial accounting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 10,000 units? 3. If 8,000 units are sold, what is the variable cost per unit sold? 4. If 12,500 units are sold, what is the variable cost per unit sold?Grover Company has the following data for the production and sale of 2,200 units. Sales price per unit Fixed costs: Marketing and administrative Manufacturing overhead Variable costs: Marketing and administrative Manufacturing overhead Direct labor Direct Materials What is the prime cost per unit? $ 700 per unit $490,000 per period $308,000 per period $ $ 5555 $ $ 60 per unit 85 per unit 105 per unit 290 per unit