making. Using the obtained information, compute for the total cost production of the finished product. Items Quantity Unit Cost of the Item¹ (Php) Cost of Ingredients Used² (Php) Lean pork or chicken 1 360.00/kg 360.00 Salt 0.016 20.00/kg 0.32 Sugar 0.15 60.00/kg 9.00 Curing Salt 0.007 40.00/kg 0.28 Black pepper 0.002 360.00/kg 0.72 MSG 0.001 165.00/kg 0.165 Ingredient Cost 370.49 Overhead cost* 35.00 Total cost of Production 405.49 * PhP 35.00 (cost of labor, water, electricity, packaging, storage, etc.) 1 Unit cost of the Item = Price of a package of ingredient / Total quantity in the package 2 Cost of Ingredient = Quantity x Unit Cost of the Item 2. If the meat will be sold with 30% mark up, how much would the selling price be?
making. Using the obtained information, compute for the total cost production of the finished product. Items Quantity Unit Cost of the Item¹ (Php) Cost of Ingredients Used² (Php) Lean pork or chicken 1 360.00/kg 360.00 Salt 0.016 20.00/kg 0.32 Sugar 0.15 60.00/kg 9.00 Curing Salt 0.007 40.00/kg 0.28 Black pepper 0.002 360.00/kg 0.72 MSG 0.001 165.00/kg 0.165 Ingredient Cost 370.49 Overhead cost* 35.00 Total cost of Production 405.49 * PhP 35.00 (cost of labor, water, electricity, packaging, storage, etc.) 1 Unit cost of the Item = Price of a package of ingredient / Total quantity in the package 2 Cost of Ingredient = Quantity x Unit Cost of the Item 2. If the meat will be sold with 30% mark up, how much would the selling price be?
Practical Management Science
6th Edition
ISBN:9781337406659
Author:WINSTON, Wayne L.
Publisher:WINSTON, Wayne L.
Chapter2: Introduction To Spreadsheet Modeling
Section: Chapter Questions
Problem 20P: Julie James is opening a lemonade stand. She believes the fixed cost per week of running the stand...
Related questions
Question
100%

Transcribed Image Text:making. Using the obtained information, compute for the total cost
production of the finished product.
Unit Cost of
Cost of
Ingredients
Items
Quantity
the Item¹
Used²
(Php)
(Php)
Lean pork or chicken
1
360.00/kg
360.00
Salt
0.016
20.00/kg
0.32
Sugar
0.15
60.00/kg
9.00
Curing Salt
0.007
40.00/kg
0.28
Black pepper
0.002
360.00/kg
0.72
MSG
0.001
165.00/kg
0.165
Ingredient Cost
370.49
Overhead cost*
35.00
Total cost of Production
405.49
*
PhP 35.00 (cost of labor, water, electricity, packaging, storage, etc.)
1
1 Unit cost of the Item = Price of a package of ingredient / Total quantity in the package
2 Cost of Ingredient = Quantity x Unit Cost of the Item
2. If the meat will be sold with 30% mark up, how much would the
selling price be?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

Practical Management Science
Operations Management
ISBN:
9781337406659
Author:
WINSTON, Wayne L.
Publisher:
Cengage,

Operations Management
Operations Management
ISBN:
9781259667473
Author:
William J Stevenson
Publisher:
McGraw-Hill Education

Operations and Supply Chain Management (Mcgraw-hi…
Operations Management
ISBN:
9781259666100
Author:
F. Robert Jacobs, Richard B Chase
Publisher:
McGraw-Hill Education

Practical Management Science
Operations Management
ISBN:
9781337406659
Author:
WINSTON, Wayne L.
Publisher:
Cengage,

Operations Management
Operations Management
ISBN:
9781259667473
Author:
William J Stevenson
Publisher:
McGraw-Hill Education

Operations and Supply Chain Management (Mcgraw-hi…
Operations Management
ISBN:
9781259666100
Author:
F. Robert Jacobs, Richard B Chase
Publisher:
McGraw-Hill Education


Purchasing and Supply Chain Management
Operations Management
ISBN:
9781285869681
Author:
Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. Patterson
Publisher:
Cengage Learning

Production and Operations Analysis, Seventh Editi…
Operations Management
ISBN:
9781478623069
Author:
Steven Nahmias, Tava Lennon Olsen
Publisher:
Waveland Press, Inc.