Make or Buy A restaurant bakes its own bread for a cost of $156 per unit (100 loaves), including fixed costs of $35 per unit. A proposal is offered to purchase bread from an outside source for $101 per unit, plus $12 per unit for delivery. Prepare a differential analysis dated July 7 to determine whether the company should make (Alternative 1) or buy (Alternative 2) the bread, assuming that fixed costs are unaffected by the decision. If an amount is zero, enter "O". For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign Differential Analysis Make Bread (Alt. 1) or Buy Bread (Alt. 2) July 7 Differential Effect Make Bread (Alternative 1) (Alternative 2) Buy Bread on Income (Alternative 2) Sales price $0 $0 $0 Unit Costs: 101 X 101 X Purchase price 0 12 X 12 Delivery X Variable costs 121 121 35 X 35 X 0 Fixed factory overhead 156 X 148 Income (Loss) X X

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
Question
Make or Buy
A restaurant bakes its own bread for a cost of $156 per unit (100 loaves), including fixed costs of $35 per unit. A proposal is offered to
purchase bread from an outside source for $101 per unit, plus $12 per unit for delivery.
Prepare a differential analysis dated July 7 to determine whether the company should make (Alternative 1) or buy (Alternative 2) the bread,
assuming that fixed costs are unaffected by the decision. If an amount is zero, enter "O". For those boxes in which you must enter
subtracted or negative numbers use a minus sign
Differential Analysis
Make Bread (Alt. 1) or Buy Bread (Alt. 2)
July 7
Differential Effect
Make Bread
(Alternative 1) (Alternative 2)
Buy Bread
on Income
(Alternative 2)
Sales price
$0
$0
$0
Unit Costs:
101 X
101 X
Purchase price
0
12 X
12
Delivery
X
Variable costs
121
121
35 X
35 X
0
Fixed factory overhead
156 X
148
Income (Loss)
X
X
Transcribed Image Text:Make or Buy A restaurant bakes its own bread for a cost of $156 per unit (100 loaves), including fixed costs of $35 per unit. A proposal is offered to purchase bread from an outside source for $101 per unit, plus $12 per unit for delivery. Prepare a differential analysis dated July 7 to determine whether the company should make (Alternative 1) or buy (Alternative 2) the bread, assuming that fixed costs are unaffected by the decision. If an amount is zero, enter "O". For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign Differential Analysis Make Bread (Alt. 1) or Buy Bread (Alt. 2) July 7 Differential Effect Make Bread (Alternative 1) (Alternative 2) Buy Bread on Income (Alternative 2) Sales price $0 $0 $0 Unit Costs: 101 X 101 X Purchase price 0 12 X 12 Delivery X Variable costs 121 121 35 X 35 X 0 Fixed factory overhead 156 X 148 Income (Loss) X X
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 3 steps with 2 images

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education