Process or Sell Product F is produced for $3.34 per pound. Product F can be sold without additional processing for $4.04 per pound or processed further into Product G at an additional cost of $0.48 per pound. Product G can be sold for $4.38 per pound. Prepare a differential analysis dated November 15 on whether to Sell Product F (Alternative 1) or Process Further into Product G (Alternative 2). If required, round your answer to the nearest cent. For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign. Differential Analysis Sell Product F (Alt. 1) or Process Further into Product G (Alt. 2) November 15 Process Further into Sell Differential Product G Product F Effect (Alternative 2) (Alternative 1) (Alternative 2) Revenues, per unit 4.04 4.38 0.34 Costs, per unit -3.34 -3.82 -0.48 Profit (loss), per unit $ 0.7 0.56 -0.14 Should Product F be sold (Alternative 1) or processed further into Product G (Alternative 2)? Sell Product F
Process or Sell Product F is produced for $3.34 per pound. Product F can be sold without additional processing for $4.04 per pound or processed further into Product G at an additional cost of $0.48 per pound. Product G can be sold for $4.38 per pound. Prepare a differential analysis dated November 15 on whether to Sell Product F (Alternative 1) or Process Further into Product G (Alternative 2). If required, round your answer to the nearest cent. For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign. Differential Analysis Sell Product F (Alt. 1) or Process Further into Product G (Alt. 2) November 15 Process Further into Sell Differential Product G Product F Effect (Alternative 2) (Alternative 1) (Alternative 2) Revenues, per unit 4.04 4.38 0.34 Costs, per unit -3.34 -3.82 -0.48 Profit (loss), per unit $ 0.7 0.56 -0.14 Should Product F be sold (Alternative 1) or processed further into Product G (Alternative 2)? Sell Product F
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
Did i do these two right?
![Process or Sell
Product F is produced for $3.34 per pound. Product F can be sold without additional processing for $4.04 per pound or processed further into Product G at an additional cost of $0.48 per pound. Product G can be sold for $4.38 per pound.
Prepare a differential analysis dated November 15 on whether to Sell Product F (Alternative 1) or Process Further into Product G (Alternative 2). If required, round your answer to the nearest cent. For those boxes in which you must enter
subtracted or negative numbers use a minus sign.
Differential Analysis
Sell Product F (Alt. 1) or Process Further into Product G (Alt. 2)
November 15
Process
Further into
Sell
Differential
Product G
Product F
Effect
(Alternative 2)
(Alternative 1)
(Alternative 2)
Revenues, per unit
4.04
4.38
0.34
Costs, per unit
-3.34
-3.82
-0.48
Profit (loss), per unit
0.7
0.56
-0.14
Should Product F be sold (Alternative 1) or processed further into Product G (Alternative 2)?
Sell Product E](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fe46938a4-41c8-4e0a-8bdd-05339203ff7b%2F2195f9e5-fbf8-4407-b801-83cce2189ccd%2F4ivkwih_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Process or Sell
Product F is produced for $3.34 per pound. Product F can be sold without additional processing for $4.04 per pound or processed further into Product G at an additional cost of $0.48 per pound. Product G can be sold for $4.38 per pound.
Prepare a differential analysis dated November 15 on whether to Sell Product F (Alternative 1) or Process Further into Product G (Alternative 2). If required, round your answer to the nearest cent. For those boxes in which you must enter
subtracted or negative numbers use a minus sign.
Differential Analysis
Sell Product F (Alt. 1) or Process Further into Product G (Alt. 2)
November 15
Process
Further into
Sell
Differential
Product G
Product F
Effect
(Alternative 2)
(Alternative 1)
(Alternative 2)
Revenues, per unit
4.04
4.38
0.34
Costs, per unit
-3.34
-3.82
-0.48
Profit (loss), per unit
0.7
0.56
-0.14
Should Product F be sold (Alternative 1) or processed further into Product G (Alternative 2)?
Sell Product E
![Make or Buy
A restaurant bakes its own bread for a cost of $144 per unit (100 loaves), including fixed costs of $31 per unit. A proposal is offered to purchase bread from an outside source for $105 per unit, plus $7 per unit for delivery.
Prepare a differential analysis dated July 7 to determine whether the company should Make Bread (Alternative 1) or Buy Bread (Alternative 2), assuming that fixed costs are unaffected by the decision. If an amount is zero, enter "0". For those boxes
in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign.
Differential Analysis
Make Bread (Alt. 1) or Buy Bread (Alt. 2)
July 7
Make
Buy
Differential
Bread
Bread
Effect
(Alternative 1) (Alternative 2) (Alternative 2)
Unit Costs:
Purchase price
-105
-105
Delivery
-7
-7
Variable costs
-113
113
Fixed factory overhead
-31
-31
Total unit costs
-144
-143
1
Determine whether the company should make (Alternative 1) or buy (Alternative 2) the bread.
Buy the bread](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fe46938a4-41c8-4e0a-8bdd-05339203ff7b%2F2195f9e5-fbf8-4407-b801-83cce2189ccd%2F3suiond_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Make or Buy
A restaurant bakes its own bread for a cost of $144 per unit (100 loaves), including fixed costs of $31 per unit. A proposal is offered to purchase bread from an outside source for $105 per unit, plus $7 per unit for delivery.
Prepare a differential analysis dated July 7 to determine whether the company should Make Bread (Alternative 1) or Buy Bread (Alternative 2), assuming that fixed costs are unaffected by the decision. If an amount is zero, enter "0". For those boxes
in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign.
Differential Analysis
Make Bread (Alt. 1) or Buy Bread (Alt. 2)
July 7
Make
Buy
Differential
Bread
Bread
Effect
(Alternative 1) (Alternative 2) (Alternative 2)
Unit Costs:
Purchase price
-105
-105
Delivery
-7
-7
Variable costs
-113
113
Fixed factory overhead
-31
-31
Total unit costs
-144
-143
1
Determine whether the company should make (Alternative 1) or buy (Alternative 2) the bread.
Buy the bread
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education