Exercise 9-6 (Algo) Working with More Than One Cost Driver [LO9-2, LO9-3, LO9-5, LO9-6] The Gourmand Cooking School runs short cooking courses at its small campus. Management has Identified two cost drivers it uses in Its budgeting and performance reports-the number of courses and the total number of students. For example, the school might run two courses in a month and have a total of 61 students enrolled in those two courses. Data concerning the company's cost formulas appear below: Instructor wages Classroom supplies Utilities Campus rent Insurance Administrative expenses Fixed Cost Cost per per Month Course $ 2,910 $ 65 $1,230 $4,500 $ 2,100 $3,900 $ 42 Cost per Student $ 290 For example, administrative expenses should be $3,900 per month plus $42 per course plus $7 per student. The company's sales should average $880 per student. The company planned to run four courses with a total of 61 students; however, it actually ran four courses with a total of only 53 students. The actual operating results for September were as follows:
Master Budget
A master budget can be defined as an estimation of the revenue earned or expenses incurred over a specified period of time in the future and it is generally prepared on a periodic basis which can be either monthly, quarterly, half-yearly, or annually. It helps a business, an organization, or even an individual to manage the money effectively. A budget also helps in monitoring the performance of the people in the organization and helps in better decision-making.
Sales Budget and Selling
A budget is a financial plan designed by an undertaking for a definite period in future which acts as a major contributor towards enhancing the financial success of the business undertaking. The budget generally takes into account both current and future income and expenses.
![Exercise 9-6 (Algo) Working with More Than One Cost Driver [LO9-2, LO9-3, LO9-5, LO9-6]
The Gourmand Cooking School runs short cooking courses at its small campus. Management has identified two cost drivers it uses in
Its budgeting and performance reports-the number of courses and the total number of students. For example, the school might run
two courses in a month and have a total of 61 students enrolled in those two courses. Data concerning the company's cost formulas
appear below:
Instructor wages
Classroom supplies
Utilities.
Campus rent
Insurance
Administrative expenses
Revenue
Instructor wages
Classroom supplies
Utilities
Campus rent
Insurance
Administrative expenses
Courses
Students
Fixed Cost Cost per
per Month Course
$ 2,910
Revenue
Expenses:
$1,230
$ 4,500
$ 2,100
$ 3,900 $
Instructor wages
Classroom supplies
1 Itilitias
For example, administrative expenses should be $3,900 per month plus $42 per course plus $7 per student. The company's sales
should average $880 per student.
S
The company planned to run four courses with a total of 61 students; however, it actually ran four courses with a total of only 53
students. The actual operating results for September were as follows:
Actual
$ 50,780
$ 10,920
$ 17,540
$ 1,900
$ 4,500
$ 2,240
$ 3,921
Actual Results
$
65
Required:
Prepare a flexible budget performance report that shows both revenue and spending varlances and activity variances for September.
(Indicate the effect of each varlance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (l.e., zero
varlance). Input all amounts as positive values.)
4
53
42
50,780
Cost per
Student
10.920
17.540
1 ann
$ 290
$
7
Gourmand Cooking School
Flexible Budget Performance Report
For the Month Ended September 30
Flexible
Budget
Planning
Budget](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F7122bf1d-9710-4e16-a85b-2ad8aed7d0d0%2F349694d5-6570-46e4-bbf9-981159ac1332%2F1d08ee6o_processed.jpeg&w=3840&q=75)

Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps







