) Determine the energy of a photon emitted when an electron relaxes from the excited state ν=4 to ground state ν=1 of a harmonic oscillator if the force constant κ is 285 N m–1.
Q: A group of scientist observe that a harmonic oscillator undergoes a transition from the ground state…
A: Step 1: Step 2: Step 3: Step 4:
Q: When aluminum is bombarded with electrons accelerated through a potential difference ΔV, its x-ray…
A:
Q: 1) The spectral emittance of a radiating cavity is maximal at a wavelength of 32 µm. The temperature…
A: Given: Maximum Wavelength,λmax=32μm=32×10-6mWein's constant,b=2.89×10-3m·KMass of…
Q: 5) A particle in a box between x-0 and x=6 has the wavefunction Psi(x)-A sin(27x). How much energy…
A: Solution 5: The normalized wavefunction and energy eigenvalue for the particle in a box of length L…
Q: JC-34) Electron Wave Function Consider the electron wave function given below where x is in cm.…
A:
Q: 4-36. The transition from the first excited state to the ground state in potassium results in the…
A:
Q: Consider an anisotropic 3D harmonic oscillator where we = Wy the energy of the particle in the…
A:
Q: Show that the transition amplitude of a quantum state from (t, x) to (t', x') can be expressed +) Û,
A: We need to prove that:
Q: 8-6. If you were to use a trial function of the form p(x) = (1+cax²)e-ax²/2, where a = (ku/h²)1/2…
A:
Q: 3. a) Show that for values of n » 1, the fractional difference in energy between states n and n + 1…
A:
Q: An electron is in the n = 6 state of a hydrogen atom. It absorbs an incident photon and is ejected…
A:
Q: 3) Assume propagating Vo 0 a one-dimension step potential with electrons described by free electron…
A: E = 4 eV V0 = 2 eV = E/2
Q: (10) i) Use the quantum mechanical kinetic energy operator T, to find the kinetic energy of the…
A:
Q: 1) Calculate the wavelength of an electron in a TEM at 300 kV acceleration voltage (Consider the two…
A:
Q: Problem 4: A photon originally traveling along the x axis, with wavelength λ = 0.100 nm is incident…
A:
Q: In a Compton Effect experiment, a photon (λ = 4 × 10-¹⁰ m) strikes an electron at rest and rebounds…
A: Please note : As per answering guidelines I can answer the first question only. Since, this is not a…
Q: Solid metals can be modeled as a set of uncoupled harmonic oscillators of the same frequency with…
A: The required solution is following
Q: An electron of a hydrogen atom initially in the third excited state emits a photon and ends up in…
A: We have used the formula for energy of hydrogen atom that is, E = -13.6/(n^2) n = 4 for third…
Q: 16. A photon of red light (wavelength = 720 nm) and a Ping-Pong ball (mass = 2.2 X 10-3 kg) have the…
A: Momentum of an object is given by the equation p=mvm is the massv is the velocity Since a photon is…
Q: 2) Use the trial wavefunction ø(r) Ne-ar?, where N and a are constants, in a variational calculation…
A: Here, we use a trial wave function as an approximation to a hydrogen atom and minimize E with…
Q: (3) Two hydrogen atoms in their ground state travel at one another with the same speed. After they…
A: More than three subparts are asked, so only the 1st three are answered When two hydrogen atoms…
Q: (a) Show that for a non-relativistic particle of mass m and kinetic energy K, the de Broglie…
A: If v is the velocity of the non-relativistic particle, then its momentum p and its kinetic energy K…
Q: (c) -27 i. A thermal neutron has an energy of E= 0.025 eV and a mass of 1.675 x 107 kg. Calculate…
A: Energy (E) = 0.025 eV mass (m) = 1.675 × 10-27 kg We know that planks constanth = 6.6 × 10-34 J-s
Q: You want to determine the possible energy observable values of a particle in a non- zero potential…
A:
Q: 1. What is the wavelength of the emitted photon when an electron is transited from the first exited…
A: The energy of the emitted photon will be equal to the difference in energy between the final and the…
Q: 1) Verify if the wave function of a particle given by A cos(kx) + B sin (kx) is a solution to the…
A:

Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

- a) [2018] State Kirchhoff’s two Laws, and give the fundamental physical principles which each law expresses. b) De Broglie explained the Bohr model of the hydrogen atom by attributing a wavelength λ toa particle, with the value of λ coming from the momentum p = mv as λ = h/p.i) Calculate the de Broglie wavelength of a bird (a racing pigeon) that weighs 0.350 kgand flies at 100 km per hour.ii) Equating the centripetal force on an electron orbiting around a proton with the Coulomb force gives the expression v2 = e2/(4πε0mer). Calculate the speed of an electron or- biting at the Bohr radius, rB = 0.053 nm.iii) Calculate the momentum and the de Broglie wavelength of an electron moving at the speed you obtain in (ii).iv) Compare the wavelength you obtain in (iii) with the circumference of the orbit. Com- ment on this comparison. Explain briefly what it implies about the possible orbits of the Bohr model and how the higher orbits might be predicted. c) Thorium-234 is…A Quantum system has a ground state with energy E0 = 100meV and a 3-fold degenerate excited state with energy E1 = 100meV . Calculate the probability of finding the system in its groud state when it is at T = 300 K? a) 0.94 b) 0.06 c) 1 d) 0.98(15) Electrons photo-emitted from a material in a UPS experiment can be viewed as free particles. A photon of wavelength 100 nm is absorbed by an electron that was in an orbital with an ionization energy IE of 8.41 eV. Use the relationship between kinetic energy and momentum (KE = p²/2m) and the quantum mechanical momentum operator p to solve for the exact unnormalized wavefunction of the electron that is photo-emitted from the orbital. Consider the +X direction only.
- 1) An electron is confined to a square box of length L, and the walls of that box are infinitely high. The zero-point energy (ZPE) is defined as the minimal energy that corresponds to the smallest quantum number n. What would be the length of the box L such that the ZPE of the electron located inside this box is equal to its rest mass energy mec2?(b) Evaluate the ratio of the de Broglie wavelength of electron to that of proton when (m₂=9.11 × 10-3¹ kg, mp=1.67 × 10-27 kg) (i) both have the same kinetic energy. (ii) The electron kinetic energy is 1000 eV, and the proton kineticThe smallest atoms can themselves exhibit quantum mechanical behavior Calculate the de Broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 430 m/sm/s. Express your answer using three significant figures.