An electron (with mass m, = 9.1x 10 31 kg, charge |qel = 1.6 x 10-19 C) moving with a speed of 2.50 x 105 m/s, enters the Earth's magnetic field (B= 55.0 µT, Northbound). If the electron moves westward, the magnetic force (FB) acting on it should be 2.2 x 10 18 N eastward 7.04 x 10 16 N upward 2.2 x 1018 N downward O 2.2 x 1018 N upward
An electron (with mass m, = 9.1x 10 31 kg, charge |qel = 1.6 x 10-19 C) moving with a speed of 2.50 x 105 m/s, enters the Earth's magnetic field (B= 55.0 µT, Northbound). If the electron moves westward, the magnetic force (FB) acting on it should be 2.2 x 10 18 N eastward 7.04 x 10 16 N upward 2.2 x 1018 N downward O 2.2 x 1018 N upward
Related questions
Question

Transcribed Image Text:An electron (with mass m, = 9.1x 1031 kg, charge |qel = 1.6 x 10-19 C) moving with a
speed of 2.50 x 105 m/s, enters the Earth's magnetic field (B= 55.0 µT, Northbound). If
the electron moves westward, the magnetic force (FB) acting on it should be
O 2.2 x 1018 N eastward
O 7.04 x 1016 N upward
2.2 x 10 18 N downward
2.2 x 1018 N upward
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
