A uniform solid disk of mass m = 3.07 kg and radius r = 0.200 m rotates about a fixed axis perpendicular to its face with angular frequency 5.93 rad/s. (a) Calculate the magnitude of the angular momentum of the disk when the axis of rotation passes through its center of mass. kg · m2/s (b) What is the magnitude of the angular momentum when the axis of rotation passes through a point midway between the center and the rim? | kg - m2/s
A uniform solid disk of mass m = 3.07 kg and radius r = 0.200 m rotates about a fixed axis perpendicular to its face with angular frequency 5.93 rad/s. (a) Calculate the magnitude of the angular momentum of the disk when the axis of rotation passes through its center of mass. kg · m2/s (b) What is the magnitude of the angular momentum when the axis of rotation passes through a point midway between the center and the rim? | kg - m2/s
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A uniform solid disk of mass m = 3.07 kg and radius r = 0.200 m rotates about a fixed axis perpendicular to its face with angular frequency 5.93 rad/s.
(a) Calculate the magnitude of the angular momentum of the disk when the axis of rotation passes through its center of mass.
kg · m?/s
(b) What is the magnitude of the angular momentum when the axis of rotation passes through a point midway between the center and the rim?
kg · m2/s
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps with 4 images
