A spherically symmetric object, with radius R = 0.55 m and mass M = 1.8 kg, rolls without slipping across a horizontal floor, with velocity V = 2.6 m/s. It then rolls up an incline with an angle of inclination 0 = 27° and comes to rest a distance d = 1.5 m up the incline, before reversing direction and rolling back down. Find the moment of inertia of this object about an axis through its center of mass. d M V
A spherically symmetric object, with radius R = 0.55 m and mass M = 1.8 kg, rolls without slipping across a horizontal floor, with velocity V = 2.6 m/s. It then rolls up an incline with an angle of inclination 0 = 27° and comes to rest a distance d = 1.5 m up the incline, before reversing direction and rolling back down. Find the moment of inertia of this object about an axis through its center of mass. d M V
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Rolling Motion and
Displacement
Puntos: 1
A spherically symmetric object, with radius R
= 0.55 m and mass M = 1.8 kg, rolls without
slipping across a horizontal floor, with velocity
V = 2.6 m/s. It then rolls up an incline with
an angle of inclination 0 = 27° and comes to
rest a distance d = 1.5 m up the incline,
before reversing direction and rolling back
down. Find the moment of inertia of this
object about an axis through its center of
mass.
d
M
➤V
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images
