A marketing consultant is hired by a major restaurant chain wishing to investigate the preferences and spending patterns of lunch customers. The CEO of the chain hypothesized that the average customer spends at least $13.50 on lunch. A survey of 25 customers sampled at one of the restaurants found the average lunch bill per customer to be š = $14.50 . Based on previous surveys, the restaurant informs the marketing manager that the standard deviation is o = $3.50 . To address the CEO's conjecture, the marketing manager carried out a test of the hypothesis Họ : µ = 13.50 vs. Ha : µ > 13.50 and obtained a P-value of p = 0.077.
A marketing consultant is hired by a major restaurant chain wishing to investigate the preferences and spending patterns of lunch customers. The CEO of the chain hypothesized that the average customer spends at least $13.50 on lunch. A survey of 25 customers sampled at one of the restaurants found the average lunch bill per customer to be š = $14.50 . Based on previous surveys, the restaurant informs the marketing manager that the standard deviation is o = $3.50 . To address the CEO's conjecture, the marketing manager carried out a test of the hypothesis Họ : µ = 13.50 vs. Ha : µ > 13.50 and obtained a P-value of p = 0.077.
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Topic Video
Question

Transcribed Image Text:A marketing consultant is hired by a major restaurant chain wishing to investigate the preferences and spending patterns of
lunch customers. The CEO of the chain hypothesized that the average customer spends at least $13.50 on lunch. A survey
of 25 customers sampled at one of the restaurants found the average lunch bill per customer to be i = $14.50 . Based on
previous surveys, the restaurant informs the marketing manager that the standard deviation is o = $3.50 . To address the
CEO's conjecture, the marketing manager carried out a test of the hypothesis Ho : u = 13.50 vs. H. : µ > 13.50 and
obtained a P-value of p = 0.077.
This result is significant at:
a = 0.01 .
O a = 0.05 .
O a = 0.02.
O a = 0.1 .
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, statistics and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman