A firm faces the following costs: total cost of capital = $6,000; price paid for labor = $30 per labor unit; an price paid for raw materials = $8 per raw-material unit. Initially, the firm can produce 4,000 units of output by combining its fixed capital with 150 units of labor and 600 units of raw materials. After the firm improve its production process, it can produce 5,000 units of output by combining its fixed capital with 50 units of labor and 500 units of raw materials. How will the firm's total costs change as a result of the improved production process? Instructions: Enter your answers as a whole number. Total cost changes from $ using the original process to $ using the improved process.

Practical Management Science
6th Edition
ISBN:9781337406659
Author:WINSTON, Wayne L.
Publisher:WINSTON, Wayne L.
Chapter2: Introduction To Spreadsheet Modeling
Section: Chapter Questions
Problem 20P: Julie James is opening a lemonade stand. She believes the fixed cost per week of running the stand...
icon
Related questions
Question
A firm faces the following costs: total cost of capital = $6,000; price paid for labor = $30 per labor unit; and
price paid for raw materials = $8 per raw-material unit. Initially, the firm can produce 4,000 units of output
by combining its fixed capital with 150 units of labor and 600 units of raw materials. After the firm improves
its production process, it can produce 5,000 units of output by combining its fixed capital with 50 units of
labor and 500 units of raw materials.
How will the firm's total costs change as a result of the improved production process?
Instructions: Enter your answers as a whole number.
Total cost changes from $
using the original process to $
using the improved process.
Transcribed Image Text:A firm faces the following costs: total cost of capital = $6,000; price paid for labor = $30 per labor unit; and price paid for raw materials = $8 per raw-material unit. Initially, the firm can produce 4,000 units of output by combining its fixed capital with 150 units of labor and 600 units of raw materials. After the firm improves its production process, it can produce 5,000 units of output by combining its fixed capital with 50 units of labor and 500 units of raw materials. How will the firm's total costs change as a result of the improved production process? Instructions: Enter your answers as a whole number. Total cost changes from $ using the original process to $ using the improved process.
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 2 steps with 1 images

Blurred answer
Knowledge Booster
Optimization models
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, operations-management and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
Recommended textbooks for you
Practical Management Science
Practical Management Science
Operations Management
ISBN:
9781337406659
Author:
WINSTON, Wayne L.
Publisher:
Cengage,
Operations Management
Operations Management
Operations Management
ISBN:
9781259667473
Author:
William J Stevenson
Publisher:
McGraw-Hill Education
Operations and Supply Chain Management (Mcgraw-hi…
Operations and Supply Chain Management (Mcgraw-hi…
Operations Management
ISBN:
9781259666100
Author:
F. Robert Jacobs, Richard B Chase
Publisher:
McGraw-Hill Education
Business in Action
Business in Action
Operations Management
ISBN:
9780135198100
Author:
BOVEE
Publisher:
PEARSON CO
Purchasing and Supply Chain Management
Purchasing and Supply Chain Management
Operations Management
ISBN:
9781285869681
Author:
Robert M. Monczka, Robert B. Handfield, Larry C. Giunipero, James L. Patterson
Publisher:
Cengage Learning
Production and Operations Analysis, Seventh Editi…
Production and Operations Analysis, Seventh Editi…
Operations Management
ISBN:
9781478623069
Author:
Steven Nahmias, Tava Lennon Olsen
Publisher:
Waveland Press, Inc.