8. The vibrational constant o for O2 molecule is 1580 cm. Calculate the maximum displacement (r - re) in Å as a percentage of r.(=1-207 Ả), when v = 0, v = 15. Assume that the molecule is a harmonic oscillator and r, is the eauilibrium internuclear distance.
8. The vibrational constant o for O2 molecule is 1580 cm. Calculate the maximum displacement (r - re) in Å as a percentage of r.(=1-207 Ả), when v = 0, v = 15. Assume that the molecule is a harmonic oscillator and r, is the eauilibrium internuclear distance.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:8. The vibrational constant o for O2 molecule is 1580 cm. Calculate the
maximum displacement (r - re) in Å as a percentage of r. (= 1-207 Ả), when
v = 0, v = 15. Assume that the molecule is a harmonic oscillator and r, is the
%3D
eauilibrium internuclear distance.
CS Scanned with CamScanner
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
