= 1. A spherical waves in air has a produce sound pressure amplitude of 100 dB (Pref: 20μPa), at a radial distance r=1 m from the source. (a) Plot the ratio of amplitude of the pressure P and the particle speed U as a function of various frequencies at that distance. Where density of air po=1.21kg/m³ and speed of sound in air c = 343m/s. (b) Determine the radial distance where the spherical waves approximate the behavior of plan wave within about 10%.
= 1. A spherical waves in air has a produce sound pressure amplitude of 100 dB (Pref: 20μPa), at a radial distance r=1 m from the source. (a) Plot the ratio of amplitude of the pressure P and the particle speed U as a function of various frequencies at that distance. Where density of air po=1.21kg/m³ and speed of sound in air c = 343m/s. (b) Determine the radial distance where the spherical waves approximate the behavior of plan wave within about 10%.
Related questions
Question
Please provide Handwritten answer

Transcribed Image Text:1. A spherical waves in air has a produce sound pressure amplitude of 100 dB (Pref :
%3D
20µPa), at a radial distance r=1 m from the source.
(a) Plot the ratio of amplitude of the pressure P and the particle speed U as a function
of various frequencies at that distance. Where density of air p6=1.21kg/m and
speed of sound in air c = 343m/s.
%3D
(b) Determine the radial distance where the spherical waves approximate the behavior
of plan wave within about 10%.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps
