Midterm Exam.docx

pdf

School

University of Maryland Global Campus (UMGC) *

*We aren’t endorsed by this school

Course

009

Subject

Mathematics

Date

Apr 3, 2024

Type

pdf

Pages

10

Uploaded by GrandReindeerMaster147

Report
MATH 009 - Bohner Midterm Exam Instructions : The midterm is worth 100 points (25 questions total; 4 points apiece). This midterm is open book and open notes , and you may take as long as you like on it provided that you submit the midterm no later September 13 th 11:59PM. You may refer to your textbook, notes, and online classroom materials, but you may not consult anyone . You should show all of your work (where applicable) to receive full credit. If you do not show work, you may earn only partial or no credit. Please type your work in your copy of the midterm, or if you prefer, create a document containing your work. Scanned work is also acceptable. Be sure to include your name in the document. If you are using your camera as a “scanner” please be sure that the document you create is in *.pdf format, and not a *.gif or *.jpeg. I cannot comment on a picture. Upload your midterm to the Midterm assignment link in Week 4 Content area. If you have any questions, please contact me by e-mail (kathy.bohner@faculty.umuc.edu). 1. 4(3 + 6) – 3(2) 2 3 + 6 = 9 2 squared = 4 4 ( 9 ) - 3 ( 4 ) 4 x 9 = 36
MATH 009 - Bohner Midterm Exam 3 x 4 = 12 36 - 12 = 24 4(3 + 6) – 3(2) 2 = 24 2. [13 + 12] ÷ [2 3 – 3] 13 + 12 = 25 2 ^ 3 = 8 8 - 3 = 5 25 / 5 = 5 [13 + 12] ÷ [2 3 – 3] = 5 3. 3 14 × 7 9 3 x 7 = 21 14 x 9 = 126 21 / 126 = 7 / 42 = 7/ 42 3 14 × 7 9 4. 4 1 3 ÷2 3 x 4 + 1 = 13 (13/3 ) / (2 / 1)
MATH 009 - Bohner Midterm Exam 13 / 3 x 1 / 2 13 x 1 = 13 3 x 2 = 6 13 / 6 = 2 1/6 = 2 1/6 4 1 3 ÷2 5. Find the area of a triangle with base length inches and altitude 10 3 3 4 inches. A = ( h * b ) / 2 h = 10 b = 3 ¾ 4 * 3 + 3 = 15 10/1 * 15/4 = 150 / 4 = 75/2 = 37 ½ The area of a triangle with base length inches and altitude 10 inches is 37 ½ 3 3 4 inches
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
MATH 009 - Bohner Midterm Exam 6. ( 5 9 5 12 )÷( 1 2 1 4 ) 2 a. 9 * 4 = 36 b. 1 * 2 = 4 5 * 4 = 20 2 * 2 = 4 3 * 5 = 15 12 * 3 = 36 ( 20/36 - 15/36 ) / ( 2/4 - ¼) ^2 ( 5/36 ) / ( ¼ ) ^2 ¼ ^2 = (1 * 1) / (4 *4) = 1/16 ( 5/36) / ( 1/16 ) = ( 5/36)(16/1) = 80/36 = 2 2/9 = 2 2/9 5 9 5 12 )÷( 1 2 1 4 ) 2 7. 5 9 ÷ 1 3 × 1 6 (5/9) * (3/1) = 15/9 15/9 * = 15/54 = 5/18 = 5/18 5 9 ÷ 1 3 × 1 6 8. A chef has pounds of beef. How many one-third burgers can he 16 2 3 make?
MATH 009 - Bohner Midterm Exam (16 ⅔ ) / (⅓) = (16 ⅔ ) * (3/1) = 3 * 16 + 2 = (50/3) * (3/1) = 150/3 = 50 A chef has pounds of beef. How many one-third burgers can he make? 50 16 2 3 burgers 9. Find the perimeter and area of a square that has side length 7.35 cm. Round, if necessary, to the nearest hundredth of a unit. Include units in your answer. P = 7.35 cm x 4 P = 29.4 cm A = 7.35cm^2 A = 54.02 cm 10. Diane stopped at Sheetz and filled the tank in her RV; the odometer read 51, 456.6. After the next fill up, the odometer read 51, 801.5. It took 21.5 gallons to fill the tank. How many miles per gallon did the RV get between fill-ups? 51,801.5 - 51, 456.6 = Diane traveled 344.9 miles 344.9miles / 21.5gallons = 16.04 miles per gallon 11. The diameter of the Ferris wheel at Six Flags is 205 feet. Use 3.14 as an approximation for π to find the circumference of the wheel and round your
MATH 009 - Bohner Midterm Exam answer to the nearest foot. How far would a person travel if they rode the Ferris wheel 5 times? Round to the nearest foot. radius is = ½ d 205ft / 2 = 102.5ft 3.14 x 2 = 6.28 6.28 x 102.5ft = 644 ft C = 644 ft 644 ft x 5 = 3,222 ft 12. The American Psychological Association reports that 12 out of every 100 people in Maryland are depressed. If there are 6 million people in the state, how many are depressed? Use a proportion to solve the problem. 12 : 100 = x : 6,000,000 12 * 6,000,000 = 72,000,000 72,000,000 = 100x 72,000,000/100 = 720,000 x = 720,000 12 : 100 = 720,000 : 6,000,000 13. At 5 PM, my shadow is 0.95 meters long. My height is 1.75 meters. At the same time, a tree’s shadow is 6.51 meters long. Use a proportion to find the height of the tree.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
MATH 009 - Bohner Midterm Exam 0.95 : 1.75 = x : 6.51 0.95 * 6.51 = 6.18 6.18 = 1.75x 6.18 / 1.75 = 3.53 x = 3.53 14. It takes 80 ounces of grass seed to seed 4000 square feet of lawn. Janelle’s lawn is 90.5 feet wide and 98 feet long. How many ounces of grass seed should she buy if she wants to seed the entire lawn? Use a proportion to solve the problem. Area of Janelle’s lawn = 90.5ft * 98ft = 8,869 sft 80 : 4000 sft = x : 8,869 8,869 * 80 = 709,520 709,520 = 80x 4,000 * x = 4,000x 709,520 / 4,000 = 177.38 Janelle should buy 178 ounces of grass seed. 15. Which of the following bottles of shampoo is the most economical? 32 fluid ounces for $5.69 48 fluid ounces for $7.65 62 fluid ounces for $11.99
MATH 009 - Bohner Midterm Exam $5.69 / 32 = 0.18 ℅ $7.65 / 48 = 0.16 ℅ $11.99 / 62 = 0.19 ℅ The 48 fluid ounce bottle is the most economical because it has the lowest ℅ . 16. Brian digs two circular holes for fish ponds, one 3 meters in radius and the other is 6 meters in radius. How much greater in area is the larger fish pond? Use 3.14 as an approximation for π. 3.14 * 3m ^2 3^2 = 9 9 * 3.14 = 28.26 3.14 * 6^2 6^2 = 36 36 * 3.14 = 113.04 113.04 - 28.26 = 84.78 17. I stopped at McDonald’s on my way home from work (don’t judge me) and ordered a Big Mac combo costing me $6.79. I gave the cashier a twenty dollar bill. What change did I receive? $20 - $6.79 = $13.21 18. Convert the number to a percent and round your answer to the 3 5 7 nearest tenth of a percent. 3 5/7 = 3 + (5/7)
MATH 009 - Bohner Midterm Exam 5/7 = 0.714 0.714 +3 = 3.714 3.714 * 100 = 371.4 % 19. Convert 56% to a fraction in lowest terms and to a decimal number. 56 % = 0.56 0.56 / 1 * 100 / 100 56 / 100 = 14 / 25 20. What is 90% of 85? Write an equation to solve the problem using a variable to represent the unknown quantity. .90 * 85 = x x = 76.5 90% of 85 is 76.5 21. The original price of a Sony TV was $1899.90. Monica had a 20% off coupon to use for this purchase. If sales tax of 6% was added after the discount was taken, how much did Monica pay altogether for the TV? $1899.9 * .20 = $379.98 $1899.9 - $379.98 = $1519.92 $1519.92 * .06 = $91.20 $1519.92 + $91.20 = $1611.12 Monica paid $1611.12 for the TV 22. Steve borrowed $65,000 at 6.5% interest and repaid the loan at the end of 10 years. How much interest did he pay on the loan?
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
MATH 009 - Bohner Midterm Exam $65,000 * .065 $65000 * .065 = $4,225 23. Evaluate the expression 9x – 6 when x = 2. 9 * 2 = 18 18 - 6 = 12 9x - 6 = 12 24. Evaluate the expression (2x – 1) – (6y + 3) when x = - 2 and y = 3. 2 * -2 - 1 = -5 6 * 3 + 3 = 21 -5 - 21 = -26 (2x - 1) - (6y + 3) = -26 25. Simplify the expression. Show all steps of work as you follow the order of operations. - 4(3 3 – 2 4 ) 3^3 = 27 2^4 = 16 27 - 16 = 11 -4*11 = -44