HA206_M4_Budget Case Study
docx
keyboard_arrow_up
School
Brookline College, Phoenix *
*We aren’t endorsed by this school
Course
206
Subject
Industrial Engineering
Date
Jan 9, 2024
Type
docx
Pages
4
Uploaded by GeneralDonkeyPerson898
HA206 Module 4: Budget Case Study
Directions:
Calculate the new budget for each line item in the four tables below based on the information provided.
1. Facility 1 Operations Budget
You have been asked to calculate the operations budget for the HIM department for the new FY. The hospital has announced that there will be a 2% increase in the operations budget across the board. Based on the current line items and FY budget shown in the table below, calculate the new budget.
Line Items for Operations Budget: Facility 1
Line Item
Current
Budget
New Budget
Supplies
$7,500.00
7,500 x 2 / 100 = $150 New Budget = 7,500 + $150 = $7,650
Maintenance
$2,000.00
2,000 x 2 / 100 = 40 New Budget = $40 + $2,000 = $2,040
Equipment
$12,000.00
12,000 x 2 / 100 = $240 New Budget = 12,000 + 240 = $12,240
Software licensing
$1,000.00
1,000 x 2 / 100 = $20 New Budget = 20 + 100 = $1,020
Copy machines
$5,000.00
5,000 x 2 / 100 = 100 New Budget = 5,000 + 100 = $5,100
Folders
$15,000.00
15,000 x 2 / 100 = 300 New Budget = 15,000 + 300 = $15,300
2. Facility 2 Operations Budget
You have been asked to calculate the operations budget for the HIM department for the new FY. The hospital has announced that there will be a 2% increase in the operations budget across the board. In addition, there will be a 5% increase in the maintenance costs and your software. Based on the current FY budget shown in the table below, calculate the new budget.
Line Items for Operations Budget: Facility 2
Line Item
Current
Budget
New Budget
Supplies
$5,500.00
5,500 x 2 / 100 = 110 New Budget = 5,500 +110 = $5,610
Maintenance
$2,000.00
2000 x 7 / 100 = 140 New Budget = 2000 + 140 = $2,140
Equipment
$15,000.00
15,000 x 2 / 100 = 300 New Budget = 15,000 + 300 = $15,300
Software licensing
$1,500.00
1,500 x 7 / 100 = 105 New Budget = 1,500 + 105 = $1,605
Copy machines
$3,000.00
3,000 x 2 / 100 = 60 New Budget = 3,000 + 60 = $3,060
Folders
$8,000.00
8,000 x 2 / 100 = 160 New Budget = 8,000 + 160 = $8,160
3. Facility 3 Operations Budget
You have been asked to calculate the operations budget for the HIM department for the new FY. The hospital has announced that there will be a 6% decrease in the operation budget across the board. Based on the current FY budget shown in the table below, calculate the new budget.
Line Items for Operations Budget: Facility 3
Line Item
Current
Budget
New Budget
Supplies
$6,000.00
6,000 x 6 / 100 = 360 New Budget = 6000 – 360 = $5,640
Maintenance
$3,000.00
3,000 x 6 / 100 = 180 New Budget = 3,000 – 180 =
$2,820
Equipment
$20,000.00
20,000 x 6 / 100 = $1,200 New Budget = 20,000 – 1,200 = $18,800
Software licensing
$1,500.00
1,500 x 6 / 100 = 90
New Budget = 1,500 – 90 = $1,410
Copy machine
$2,500.00
2,500 x 6 / 100 = 150 New Budget = 2,500 – 150 =
$2,350
Folders
$5,500.00
5,500 x 6 / 100 = 330 New Budget = 5,500 – 330 =
$5,170
4. Facility 4 Operations Budget
You have been asked to calculate the operations budget for the HIM department for the new FY. The hospital has announced that there will be a 5% decrease in the operation budget across the board. The budget must be cut even though maintenance and software licensing is being increased by 2%. Based on the current FY budget shown in the table below, calculate the new budget.
Line Items for Operations Budget: Facility 4
Line Item
Current
Budget
New Budget
Supplies
$4,500.00
$4,147.50
Maintenance
$3,000.00
$3,060
Equipment
$4,500.00
$4,150
Software licensing
$750.00
$765
Copy machine
$800.00
$750
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
These problems were pulled from the textbook companion resources for:
Schnering, P., Sayles, N., & McCuen, C. (2022). Case Studies in Health Information Management. Cengage Unlimited.