CEE 340 HW 1

pdf

School

University of Illinois, Urbana Champaign *

*We aren’t endorsed by this school

Course

340

Subject

Industrial Engineering

Date

Dec 6, 2023

Type

pdf

Pages

1

Uploaded by GrandOryxMaster958

Report
CEE HW 1 1. Attached separately 2. Find current costs in $/kWh for energy. State data sources/assumptions Source websites are all linked to the energy type. They all come from the eia, so I’m assuming there’s some validity to these numbers. a. Electricity: Source: https://www.eia.gov/electricity/monthly/epm_table_grapher.php?t=epmt_5_6_a - Assuming we’re in Illinois, the residential price per kilowatthour in June 2021 is 12.89 cents. However to get the overall electricity cost per kilowatthour, I took the average of all electricity prices of all the different sectors to get - (12.89 + 9.43 + 7.17 + 6.41)/4 = 8.975 cents per kilowatthour = $.08975/kWh. - The last column depicts the average price of electricity to Ultimate Customers in all sectors in June 2021, which was 10.93 cents per kilowatthour . Because this is relatively close to the current time, I am assuming that electricity prices will be around the same. One possible difference will be due to the cooling load. June does have high temperatures, however, August temperatures tend to be higher. As a result, if there’s a difference, it would be a positive difference because August would require a higher cooling load. b. Middle distillate fuel (diesel): Source : https://www.eia.gov/dnav/pet/pet_pri_gnd_dcus_nus_m.htm - Assuming we’re using ultra low sulfur (15 ppm and under) diesel, the price according to the chart is $3.339 per gallon for the week of 8/30. According to the facts conversion sheet, middle distillate (diesel) produces 43 MJ/kg. The density is also 830 kg/m^3. I am also assuming that 1 m^3 is equal to 1000 L and 1 gallon is equal to 3.78541. Those are conversions I found on google. - As a result, (43MJ/kg * 830 kg/m^3 * 1 m^3/1000 L * 3.78541 L/gallon * 1 gallon/ $3.339)^-1 = $.0247/MJ. - $.0247/MJ * 1 MJ/ .278 kWh = $.0889/kWh c. Coal: Source: https://www.eia.gov/coal/markets/ - Assuming we’re using the Illinois Basin and dollars per mmbtu part of the chart, the price of coal per mmbtu was $1.49 the past few weeks. - As a result, $1.49/mmbtu * 1 mmbtu/1000000 btu * 948 btu/ 0.278 kWh = $.00508/kWh 3. Attached separately
Discover more documents: Sign up today!
Unlock a world of knowledge! Explore tailored content for a richer learning experience. Here's what you'll get:
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help