CarlyHribar_EET113_W3_MidtermExam.doc

docx

School

ECPI University, Virginia Beach *

*We aren’t endorsed by this school

Course

113

Subject

Electrical Engineering

Date

Feb 20, 2024

Type

docx

Pages

6

Uploaded by CountComputerDeer28

Report
Week 3 Midterm Exam In the blanks provided, enter you answer and correct measurement, when applicable (such as kΩ or Ω). 1. If a variable voltage source is set to 11 volts, to what voltage must it be adjusted to decrease the circuit current by 45%. Find 45% of 11V. so 11*.45=4.95, 11-4.95= 6.05V Answer: ___6.05 V 2. Given the circuit below where Vs = 14 V, what resistance is required to draw 5 mA of current? R=V/I R=14/5 Answer: ____2.8_____ kΩ 3. Given the circuit below where Vs = 83 V and R1 = 93 kΩ, what is the circuit current? I=V/R I=83/93000 = .0008924731 Answer: ____8.9 µA 4. Given the circuit below where Vs = 55 kV and R1 = 55 kΩ, what is the circuit current?
I=V/R I=55,000V/55,000Ω= 1 Answer: __1___ A 5. Given the circuit below where I = 42 µA and R1 = 6 MΩ, what is the circuit voltage? V=I*R 42 µA*6 MΩ Answer: ___252_ V 6. How much energy does a 7 V battery have when it stores 12 coulombs of charge? 7J for every coulomb. 7*12=84 Answer: __84__ J 7. How many Joules of energy will a 3.1 W lamp dissipate in 10 minutes? P=W/t P=3.1/10 Answer: __0.31 J_ 8. How much energy will a 57 W lamp dissipate in 6 minutes? P=W/t P=57/6 Answer: ___9.5__ J 9. How much power does a 49 V amplifier use when 3 A of current flow through it? P=V*I P=49V*3A Answer: __147__W
10. The collision of electrons when passing through resistance results in energy loss given off as: Select one: A. Heat B. Light C. Voltage source D. Watts Answer: ___A.___ 11. To obtain the resistance in Ohms, you must express the value of current in __A___ and the value of voltage in volts or millivolts. A. Current in amperes and voltage in volts B. Current in amperes and voltage in millivolts C. Current in milliamperes and voltage in volts D. Current in milliamperes and voltage in millivolts E. Current in microamperes and voltage in volts F. Current in microamperes and voltage in millivolts Answer: ____A_____ 12. When circuit voltage increases and resistance increases at the same rate, current will A. Remain the same B. Double C. Decrease by half D. Cannot be determined Answer: _____A____ 13. What electromotive force would cause 18 A of current to flow through a 135 Ω resistor? P=I*R 18A*135Ω Answer: ___2430__ V 14. In the following circuit, Vs = 36. What is the voltage across R3?
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
Rt(parallel)= 1/R+1/R 1/1+1/1=2 (R3) now as a series. R3+R1 2+1=3 Rt=3kΩ….then, I=V/R I=36/3 =12mA Vd=R*I Vd=12mA*1kΩ Answer: __12V____ 15. Given the following circuit where IT = 11.65 mA, I1 = 5.63 mA and I3 =2.38 mA, what is I2? IT-I1-I3=I2 11.65mA-5.63mA-2.38mA=3.64mA Answer: ____3.64mA___ 16. Given the following circuit where Vs = 7 V, IT = 2.25 mA, R2 = 14 kΩ and R3 = 5 kΩ, find R1. I2=V/R2, I2=7/14 = 0.5mA I3=V/R3, I3=7/5= 1.4mA then IT-I2-I3=I1 2.25mA-0.5mA-1.4mA= 0.35mA Answer: __0.35mA___
17. What is the current in the circuit below, given the following values? V = 37 V R1 = 48 kΩ R2 = 59 kΩ R3 = 38 kΩ R4 = 65 kΩ R1+R2+R3+R4=RT 48 kΩ +59 kΩ +38 kΩ +65 kΩ = 210 kΩ I=V/R 37V/210 kΩ=.18 Answer: ___.18______ µA 18. Calculate the voltage between points A and B in the circuit above, given the following values:
V2 = 23 V R3 = 2 kΩ R4 = 16 kΩ R5 = 19 kΩ First I find current. R3+R4+R5=RT 2 kΩ+16 kΩ+19 kΩ= 37 kΩ I=V/R I=23V/37 kΩ I=0.62mA V=I*R4+R5 V= 0.62mA*35 V= Answer: _____21.7____ V 19. Given the following circuit where Vs = 8, IT = 16 mA, and P2 = 46.5 mW, find P1, the power dissipated in resistor R1. PT=Vs*IT PT=8V*16mA =128mW P1=PT-P2 P1=128mW-46.5mW Answer: ___81.5___ mW 20. How long would it take for a 86 W lamp to consume 17.48 kilowatt-hours of energy? t=E/P t= 17.48kW/86W Answer: ____.20_____ hours
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help