Module 1 Mastery Test
docx
keyboard_arrow_up
School
Colorado State University, Global Campus *
*We aren’t endorsed by this school
Course
460
Subject
Accounting
Date
Feb 20, 2024
Type
docx
Pages
12
Uploaded by UltraSparrowPerson823
Question 1
0
/ 1
pts
All else being equal, as a company incorporates new automation and the fixed costs of the business increase, the per unit fixed costs will ________.
decrease
increase
stay the same
Try again! Please reference Chapter 3 in the section entitled "Volume-Based Cost Drivers" in the Blocher et al. (2022) textbook.
Question 2
1
/ 1
pts
Green Manufacturing Company manufactures plant fertilizer. The materials data is given in the following table:
Cost in millions
Direct materials inventory, 2/1/18
$ 150
Direct materials purchased
$ 320
Direct materials used
$ 360
Direct materials inventory, 2/28/18
$ ???
What is the ending direct materials inventory at 2/28/18?
$470
$110
$830
$190
Correct! Note calculation as shown:
Question 3
1
/ 1
pts
Tasty Donuts Company’s total revenue is $500,000. Variable costs of manufacturing are $120,000 and fixed costs of manufacturing are $235,000. Variable costs of marketing are $10,000 and fixed costs of marketing are $55,000. What is Tasty Donuts’ operating income?
$1,45,000
$3,70,000
$80,000
$2,10,000
Correct! Revenue - variable costs - fixed costs = operating income. $500,000
- $120,000 -$10,000 - $235,000 - $55,000 = $80,000.
Question 4
1
/ 1
pts
What two items related to labor costs often require special consideration to determine if it is a direct or indirect cost?
Overtime and fringe benefits
Idle time and office security
Overtime and idle time
Idle time and administrative salaries
Correct! Both idle time and overtime should usually be in indirect costs, but there are some times that it is included in direct costs. Because of how the cost categories are treated, this classification can have a big impact on the product cost.
Question 5
1
/ 1
pts
Kelly’s Dry Cleaners is evaluating three options for its electricity billing plan for the upcoming year. If Kelly’s expects to utilize 1,350 kilowatt hours of power a month, which plan makes the most sense for the company? Fixed Rate Plan: $60 monthly service fee plus $.75 per kilowatt hour per month Variable Plan: $.90 per kilowatt hour per month Hybrid plan: $40 monthly service fee plus $.75 per kilowatt hour up to 1,000; then $.95 per kilowatt hour after 1,000
Fixed
Variable
Hybrid
Correct! The math on the fixed rate plan is $60 + (.75 * 1,350) = 1,072.50. The variable plan is $.90 * 1,350 = 1,215. The hybrid plan is $40 + (.75 *1,000) + (.95 *350) = 1,122.50. Therefore, fixed rate plan makes most sense with a usage estimate of 1,350 per month.
Question 6
1
/ 1
pts
_________ accounting is a type of accounting that the main focus and emphasis of the information needed for it is past-oriented as opposed to forward looking.
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
Financial
Managerial
Correct! Financial accounting information prepared under GAAP is primarily past-oriented as opposed to management accounting, which is generally future-oriented.
Question 7
1
/ 1
pts
All of the following are examples of period costs except ________.
research and development costs
machine maintenance costs
marketing costs
customer service costs
Correct! Machine maintenance costs are product costs. The remaining costs are all period costs that get expensed in the period in which they are incurred.
Question 8
1
/ 1
pts
For a manufacturing company, which of these costs flow through work-in-
process and finished goods accounts and are eventually expensed as cost of goods sold? There is only one entirely correct answer.
Period costs
Product costs
Variable costs
Overhead costs
Correct! Product costs are all of the costs of a product that are assets in a company's balance sheet when costs are incurred and are only expensed when the product is sold. Period costs are expensed immediately, regardless of when the product is sold. Variable and overhead costs can be either period
or product related, thus are not the correct answer here.
Question 9
1
/ 1
pts
Tangy Tropical Gum Company manufactures fruit punch flavored gum in individually wrapped pieces that are then packaged into 8 oz. plastic bags for
sale. Direct materials cost is $100,000 for 400,000 bags. What is the direct materials cost per unit and in total if the production becomes 600,000 bags?
$.25, $100,000
$.25, $150,000
$.50, $150,000
$.50, $100,000
Correct! The direct materials are a variable cost in total, but they are fixed on a per unit basis. In the information given, the per unit cost is $.25. By increasing the units to 600,000, it would not increase the per unit cost, but it would increase the total cost. Therefore, 600,000 bags x $.25 per bag = $150,000 direct materials total cost.
Question 10
1
/ 1
pts
In the required reading article “Adapting for Digital Survival” and the Module 1 content discussion about the characteristics of a good cost/managerial
accountant, which of the following is the most likely cause for an accountant being downsized in today’s environment?
Need for higher-level decision-making skills
Lacking technical ability
Insufficient leadership skills
Technology automation
Correct! As technology brings more automation and artificial intelligence to the business community, repetitive tasks like report generation that accountants perform can be automated and thus are likely to require fewer humans for the department to operate sufficiently. It is recommended (Blocher et al., 2019) that accountants gain technology skills almost as much
as accounting technical skills in order to keep themselves as value-added resources.
Question 1
0
/ 1
pts
The title of the person within the finance organization who generally has direct responsibility for the financial accounting and managerial accounting is the ________.
Chief Executive Officer
Chief Finance Officer
Controller
Treasurer
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
Try again! Please review in the Blocher et al. (2022) textbook Chapter 1, in the section entitled "Management Accounting and the Role of Cost Management."
Question 2
1
/ 1
pts
_________ accounting is a type of accounting that the main focus and emphasis of the information needed for it is past-oriented as opposed to forward looking.
Financial
Managerial
Correct! Financial accounting information prepared under GAAP is primarily past-oriented as opposed to management accounting, which is generally future-oriented.
Incorrect
Question 3
0
/ 1
pts
Which of the following costs would not be associated as part of the value chain?
Cost of a toll-free telephone line for customer inquiries on product use and care
Cost of property insurance on the plant
Cost of steel for an automobile manufacturing company
Advertising expenses related to the rollout of a new product line
Try again! Please review Chapter 2 in the section entitled "Value-Chain Analysis in Computer Manufacturing" in the Blocher et al. (2022) textbook for
further guidance.
Question 4
1
/ 1
pts
Green Manufacturing Company manufactures plant fertilizer. The materials data is given in the following table:
Cost in millions
Direct materials inventory, 2/1/18
$ 150
Direct materials purchased
$ 320
Direct materials used
$ 360
Direct materials inventory, 2/28/18
$ ???
What is the ending direct materials inventory at 2/28/18?
$470
$110
$830
$190
Correct! Note calculation as shown:
Question 5
1
/ 1
pts
For a manufacturing company, which of these costs flow through work-in-
process and finished goods accounts and are eventually expensed as cost of goods sold? There is only one entirely correct answer.
Period costs
Product costs
Variable costs
Overhead costs
Correct! Product costs are all of the costs of a product that are assets in a company's balance sheet when costs are incurred and are only expensed when the product is sold. Period costs are expensed immediately, regardless of when the product is sold. Variable and overhead costs can be either period
or product related, thus are not the correct answer here.
Question 6
1
/ 1
pts
In the required reading article “Adapting for Digital Survival” and the Module 1 content discussion about the characteristics of a good cost/managerial accountant, which of the following is the most likely cause for an accountant being downsized in today’s environment?
Need for higher-level decision-making skills
Lacking technical ability
Insufficient leadership skills
Technology automation
Correct! As technology brings more automation and artificial intelligence to the business community, repetitive tasks like report generation that accountants perform can be automated and thus are likely to require fewer humans for the department to operate sufficiently. It is recommended (Blocher et al., 2019) that accountants gain technology skills almost as much
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
as accounting technical skills in order to keep themselves as value-added resources.
Question 7
1
/ 1
pts
The number of bills received from vendors is an example of a cost driver for which company function?
Accounts Payable
Purchasing
Production
Billing
Correct! A cost driver is a variable that causally affects costs over a given time span. The Accounts Payable department handles the processing and payment of bills received from vendors, so the number of bills received would be a cost driver for the department.
Question 8
1
/ 1
pts
All else being equal, as a company incorporates new automation and the fixed costs of the business increase, the per unit fixed costs will ________.
decrease
increase
stay the same
Correct! Assuming the number of units produced remains the same, the per unit fixed costs will increase because there are more costs to spread among the same number of units.
Question 9
1
/ 1
pts
All of the following are examples of period costs except ________.
research and development costs
machine maintenance costs
marketing costs
customer service costs
Correct! Machine maintenance costs are product costs. The remaining costs are all period costs that get expensed in the period in which they are incurred.
Question 10
1
/ 1
pts
SVC Corporation completes the manufacturing of their product in the same period in which it sells the product, leaving no in-process inventories. Their total revenue is $5,400,000. Direct materials are $730,000, and direct manufacturing labor is $1,200,000. Variable manufacturing overhead is $400,000, and fixed manufacturing overhead is $580,000. Selling and administrative expenses are $365,000. What is the cost of goods sold for this
company?
$32,75,000
$29,10,000
$21,25,000
$86,75,000
Correct! Cost of goods sold includes only the materials, labor, and manufacturing overhead. Revenue has no impact on cost of goods sold and selling and administrative expenses are not subtracted out until after cost of goods sold has been calculated. As such, cost of goods sold equals $730,000 + 400,000 + 580,000 + 365,000. This equals $2,910,000.
Quiz Score:
8
out of 10
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
Related Documents
Related Questions
Calculate the AW for the Degree A, B, C, D
Please solve Fast i give 2 like
arrow_forward
Homework 4
arrow_forward
Use the high-low method to develop a cost estimating equation for total manufacturing costs driven by total tables produced.The answer is Y=$2,556 + $727 x
c. Excluding any unusual observations, use the high-low method to develop a cost-estimating equation for total manufacturing costs Comment on the results comparing them with (a). Using the image, What is the Cost estimating equation?
arrow_forward
Please do not give solution in image format thanku
arrow_forward
Plz solve
arrow_forward
Need help with this question solution general accounting
arrow_forward
Need help with this question solution general accounting
arrow_forward
PART 2: Problem Solving:
Life Cycle Costing: ABC Electronics Corporation will be expanding its products by manufacturing power banks. It expects to sell
these over a period of three years by updating their power bank models throughout the period. Relevant data are as follows:
Required: (Please show supporting calculations)
1. How much is the revenue to be earned throughout the product life cycle?
2. How much is the cost to be incurred throughout the product life cycle?
3. What is the profit margin for the product?
arrow_forward
Please do not give solution in image format thanku
arrow_forward
Question Content Area
If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $542,700, what is the manufacturing cost per unit if:
a. 6,700 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?$fill in the blank 1
b. 8,100 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?$fill in the blank 2
c. 6,700 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?$fill in the blank 3
d. 8,100 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?$fill in the blank 4
arrow_forward
Answer the question
Question 3
Company A uses a traditional system in costing its products. Using this system, the
company allocates all indirect production costs to products in proportion to their direct
labour costs. However, recently the company has been contemplating in switching to an
Activity-Based Costing (ABC) system.
www
Three products are produced: X, Y and Z. Direct costs, indirect costs and cost-driver
activity for each product for a recent month are as follows:
Y
Z
Direct-materials cost
RM20,000
RM 4.000
50,000
RM45,000 RM120,000
RM 1,000 RM 3,000
150,000
Direct-labour cost
Vo ww
Kilowatt hours
200,000
Number of inspections
13
5
Cost Driver
Activity
Materials handling
Quality inspection
Electricity energy
Total indirect production costs
Indirect production cost
RM10,000
RM20,000
RM20,000
RM50,000
Direct-materials cost
Number of inspections
Kilowatt hours
Required:
(a) Compute the total indirect production cost allocated to X, Y and Z using the current
traditional costing…
arrow_forward
Hi expert please give me answer general accounting
arrow_forward
Do fast answer accounting questions
arrow_forward
Can you please help me with question B
arrow_forward
Please check the answer and add explanation properly
arrow_forward
Opti Systems manufactures an optical switch that it uses in its final product. Another company has offered
to sell Opti Systems the switch for $19.50 per unit. None of Opti's fixed costs are avoidable.
(Click the icon to view the outsourcing decision.)
Requirement 1. Identify the expected net costs that Opti Systems will incur to acquire 85,000 switches unde
Outsource switches
Facilities
Idle
Switch costs
Make
Variable costs:
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing overhead
Purchase cost
Expected profit contribution from the other
product
Total expected net cost of the optical switches
Make new
product
LO
Opti Systems needs 85,000 optical switches. By outsourcing them, Opti Systems can use its idle
facilities to manufacture another product that will contribute $217,000 to operating income.
Read the requirements.
Data table
4
Make
Outsource
Difference
optical switch optical switch (Make-Outsource)
Variable costs:
$
9.00
$
9.00
5.00
4.00
18.00 $
Direct materials
Direct labor…
arrow_forward
9.)
If 12,500 units are sold, what is the total fixed manufacturing overhead costs to support this production level?
10.)
If 12,500 units are sold, what is the fixed manufacturing overhead cost per unit sold?
11.)
If 8,000 units are sold, what is the total manufacturing overhead costs to support this production level?
What is the manufacturing overhead cost per unit?
arrow_forward
Evaluating Selected Cost Driver Assume that a manufacturer of specialized machine parts developed the following total cost estimating equation for
manufacturing costs. Y = $14,400 + $1,250 (actual units) a. What is total estimated manufacturing costs if 180 units are produced? $Answer 0
arrow_forward
1.Please Complete Solution With Details
2.Final Answer Clearly Mentioned
3.Do not give solution in image format
arrow_forward
Can you please help me find solution to question A
arrow_forward
Please include the excel formulas as well. Thanks! :)
arrow_forward
Question 1
XYZ Ltd. currently make and sells four products. They provide
you with their details and relevant information for one period in
the following table. As you have recently just learnt about
activity-based costing (ABC) you decide to experiment by
applying the principles of ABC to the four products.
Product
Outputs in Units
Cost per unit
Direct material
Direct labour
Machine hours (per unit) 4
A B C D
120 100 80 120
(£) (£) (£) (£)
40 50 30 60
28
21 14 21
3 2 3
The four products are similar and are usually produced in
production runs of 20 units and sold in batches of 10 units.
The production overhead is currently absorbed by using a
machine hour rate, and the total of the production overhead for
the period has been analysed as follows:
Machine department costs (rent, business rates,
depreciation and supervision)
Set-up costs
Stores receiving
Inspection/Quality control
Material handling and dispatch
£10,430
£5,250
£3,600
£2,100
£4,620
Question continues on next page
You have…
arrow_forward
How to solve this?
arrow_forward
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning
Related Questions
- Calculate the AW for the Degree A, B, C, D Please solve Fast i give 2 likearrow_forwardHomework 4arrow_forwardUse the high-low method to develop a cost estimating equation for total manufacturing costs driven by total tables produced.The answer is Y=$2,556 + $727 x c. Excluding any unusual observations, use the high-low method to develop a cost-estimating equation for total manufacturing costs Comment on the results comparing them with (a). Using the image, What is the Cost estimating equation?arrow_forward
- Need help with this question solution general accountingarrow_forwardPART 2: Problem Solving: Life Cycle Costing: ABC Electronics Corporation will be expanding its products by manufacturing power banks. It expects to sell these over a period of three years by updating their power bank models throughout the period. Relevant data are as follows: Required: (Please show supporting calculations) 1. How much is the revenue to be earned throughout the product life cycle? 2. How much is the cost to be incurred throughout the product life cycle? 3. What is the profit margin for the product?arrow_forwardPlease do not give solution in image format thankuarrow_forward
- Question Content Area If variable manufacturing costs are $18 per unit and total fixed manufacturing costs are $542,700, what is the manufacturing cost per unit if: a. 6,700 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?$fill in the blank 1 b. 8,100 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?$fill in the blank 2 c. 6,700 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?$fill in the blank 3 d. 8,100 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?$fill in the blank 4arrow_forwardAnswer the question Question 3 Company A uses a traditional system in costing its products. Using this system, the company allocates all indirect production costs to products in proportion to their direct labour costs. However, recently the company has been contemplating in switching to an Activity-Based Costing (ABC) system. www Three products are produced: X, Y and Z. Direct costs, indirect costs and cost-driver activity for each product for a recent month are as follows: Y Z Direct-materials cost RM20,000 RM 4.000 50,000 RM45,000 RM120,000 RM 1,000 RM 3,000 150,000 Direct-labour cost Vo ww Kilowatt hours 200,000 Number of inspections 13 5 Cost Driver Activity Materials handling Quality inspection Electricity energy Total indirect production costs Indirect production cost RM10,000 RM20,000 RM20,000 RM50,000 Direct-materials cost Number of inspections Kilowatt hours Required: (a) Compute the total indirect production cost allocated to X, Y and Z using the current traditional costing…arrow_forwardHi expert please give me answer general accountingarrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning