Module 7 Mastery Test

docx

School

Colorado State University, Global Campus *

*We aren’t endorsed by this school

Course

460

Subject

Accounting

Date

Feb 20, 2024

Type

docx

Pages

5

Uploaded by UltraSparrowPerson823

Report
Question 1 1 / 1 pts Sesame Manufacturing Company performs a regression analysis and notes that a mixed cost function characterizes the behavior of utilities expenses. Which of the following equations represents a mixed cost analysis?    y = 300 + 420      300 = y      y = 300 + $.20x      None of the above   Correct! Mixed costs are characterized by both fixed and variable behavior.   Question 2 1 / 1 pts When ending inventory is greater than beginning inventory, _________ costing operating income will be higher.    absorption      variable   Correct! When ending inventory increases relative to beginning inventory, more overhead will be capitalized on the balance sheet under the absorption method, deferring the recognition as expense on the income statement. As a result, absorption income will be higher.   Question 3 1 / 1 pts Wheelz Company produces wheelchairs. The management accountant developed the following cost formula for electricity usage in the production area based on the independent variable selected as total units planned for production. This will be used for budgeting purposes.   y  = $750,000 + $.10 x   Next year, the company will manufacture 2,000,000 units. Using the equation given, what is the total electricity expense for next year’s budget?
   $750,000      $950,000      $940,000   Correct! Total cost = $750,000 + ($.10 x 2,000,000) = $950,000.   Question 4 1 / 1 pts The coefficient of determination (R-squared) measures which of the following?    Reliability of each independent variable      Degree to which changes in the dependent variable can be explained by changes in the independent variable(s)      The amount of variable cost for every unit of product      The fixed cost   Correct! The coefficient of determination (R-squared) measures the degree to which changes in the dependent variable can be explained by changes in the independent variable(s).   Question 5 1 / 1 pts XYZ Manufacturing Company employs one supervisor for every six employees in its packaging area; if 7 to 12 employees are working, another supervisor is called in. The associated cost behavior is a ________.    fixed cost      variable cost
     step cost      learning curve   Correct! This is an example of a step cost. It is a one-to-many relationship, which will increase in a block pattern on a graph when the next supervisor is called in.   Question 6 1 / 1 pts ________income statements are acceptable for GAAP purposes.    Variable Costing      Absorption Costing      Contribution Margin      None of the Above   Correct! Only GAAP compliant income statements are disseminated to shareholders; these are absorption costing income statements emphasizing gross margin.   Question 7 1 / 1 pts Choose the correct answer to complete the following statement: A variable direct cost of sugar for a candy manufacturer will be represented on a cost graph by a line that has a (negative/positive) slope.    Negative      Positive  
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
Correct! A variable cost that increases in coordination to the number of units produced is depicted by a line that has a positive slope (i.e. an upward slope).   Question 8 1 / 1 pts Fizzy Beverages manufactures and packages cans of carbonated beverages that are packaged into cases of 12 cans. The company’s actual and static budgeted volume was 200,000 cases of product in its first year of operations. Variable manufacturing costs were $1 per case of cans. Actual and static budget fixed manufacturing costs were $300,000, and selling and administrative costs were $40,000. Fizzy sold 120,000 cases that year for $3.00 per case. Fizzy’s absorption costing operating income is ________.    $24,000      $60,000      $44,000      $20,000   Correct! Note the calculation: The fixed overhead budgeted per case is $300,000/200,000 cases = $1.50/case. Therefore, the gross margin per case is $3 - $1 - $1.50 = $.50 per case. Multiply by units sold $.50 x 120,000 cases = $60,000 gross margin - $40,000 selling and general costs = $20,000.   Question 9 1 / 1 pts East India Company manufactures henna-based products for shipment in cases around the world. The company notes the following information for overhead for daily production: Volume Total cost per case 860 cases $12,000 880 cases $13,000 1060 cases $14,400 Utilizing the high-low method to determine the overhead cost formula for East India Company, the correct calculation is ________.    y = $1,680 + $12x
     y = $14,400 + $1,680x      y = $1,680 + 1,060x      y = $12,720 + $12x   Correct! Use the high and the low volumes to drive your calculation. The variable cost calculation is: change in y (total cost) / change in x (volume) = ($14,400 - $12,000) / (1060 - 860) = $2,400/200 = $12.00 per unit. Then, plug the $12.00 into the equation to find the fixed cost, using either the high or low point selected. Using the high: $14,400 = a + (1060 x $12.00) = $14,400 = a + $12,720. Hence, a = $1,680 fixed costs per case.   Incorrect Question 10 0 / 1 pts A fixed cost for a leased manufacturing facility will be represented on a cost graph by a line that is ________.    parallel to the x-axis      parallel to the y-axis      sloped downward starting at the top of the y axis      sloped upward starting at the bottom intersection of the y and x axes   Try again! Please review Chapter 18 in the Blocher et al. (2022) textbook, Exhibit 18.7 for an example of graphed costs. Quiz Score:  9  out of 10 Previous Next