Module 1 Test Notes
xlsx
keyboard_arrow_up
School
Colorado State University, Global Campus *
*We aren’t endorsed by this school
Course
460
Subject
Accounting
Date
Feb 20, 2024
Type
xlsx
Pages
7
Uploaded by UltraSparrowPerson823
1350 kilowatt per month
$ 1,072.50 fixed plan cost
$ 1,215.00 variable plan
1000
350
$ 790.00 332.5
$ 1,122.50 400,000 bags
$ 100,000.00 direct mterial cost
0.25 600000
$ 150,000.00 To calculate the direct materials cost per unit and in total for 600,000 bags, you can use the given
Direct materials cost for 400,000 bags = $100,000
First, calculate the direct materials cost per unit:
Direct materials cost per unit = Total direct materials cost / Total number of bags
Direct materials cost per unit = $100,000 / 400,000 bags
Direct materials cost per unit = $0.25 per bag
Now, calculate the total direct materials cost for 600,000 bags:
Total direct materials cost for 600,000 bags = Direct materials cost per unit × Total number of bag
Total direct materials cost for 600,000 bags = $0.25 per bag × 600,000 bags
Total direct materials cost for 600,000 bags = $150,000
So, the direct materials cost per unit is $0.25, and the total direct materials cost for 600,000 bags
To calculate the cost of goods sold (COGS), you need to sum up all the costs associated with manu
1. Direct materials: $730,000
2. Direct manufacturing labor: $1,200,000
3. Variable manufacturing overhead: $400,000
4. Fixed manufacturing overhead: $580,000
Now, add these costs together to calculate the total manufacturing cost:
Total Manufacturing Cost = Direct Materials + Direct Manufacturing Labor + Variable Manufacturi
Total Manufacturing Cost = $730,000 + $1,200,000 + $400,000 + $580,000
Total Manufacturing Cost = $2,910,000
The cost of goods sold (COGS) for the company is equal to the Total Manufacturing Cost:
COGS = Total Manufacturing Cost = $2,910,000
So, the cost of goods sold (COGS) for SVC Corporation is $2,910,000. The correct answer is "$29,1
To calculate Tasty Donuts' operating income, you need to subtract both the
Operating Income = Total Revenue - Total Variable Costs - Total Fixed Costs
Let's calculate it step by step:
1. Calculate the total variable costs:
Total Variable Costs = Variable Costs of Manufacturing + Variable Costs of Total Variable Costs = $120,000 + $10,000
Total Variable Costs = $130,000
2. Calculate the total fixed costs:
Total Fixed Costs = Fixed Costs of Manufacturing + Fixed Costs of Marketin
Total Fixed Costs = $235,000 + $55,000
Total Fixed Costs = $290,000
3. Now, calculate the operating income:
Operating Income = Total Revenue - Total Variable Costs - Total Fixed Cost
Operating Income = $500,000 - $130,000 - $290,000
Operating Income = $500,000 - $420,000
Operating Income = $80,000
So, Tasty Donuts' operating income is $80,000. The correct answer is "$80,0
n information:
gs
s is $150,000. The correct answer is "$0.25, $150,000."
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
ufacturing and selling the product. COGS includes direct materials, direct manufacturing labor, variable manu
ing Overhead + Fixed Manufacturing Overhead
10,000."
e variable and fixed costs from the total revenue. The formula for operating income is:
Marketing
ng
ts
000."
ufacturing overhead, and fixed manufacturing overhead. Selling and administrative expenses are not include
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
ed in COGS. Here's the calculation
Related Documents
Related Questions
what is the total costs of the 9,000 trucks?
arrow_forward
The data relates to product P: Selling price $25 per unit Variable cost $20 per unit Fixed costs are $50,000 The number of units that must be made and sold in order to breakeven is:
10000 units
11000 units
18000 units
150000 units
25000 units
arrow_forward
A manager must decide which type of machine to buy, A, B, or C. Machine costs (per individual machine) are as follows:
Cost
$50,000
$40,000
$70,000
Machine
A
BU
C
Product forecasts and processing times on the machines are as follows:
Annual
Product Demand
1
2
3
4
27,000
13,000
28,000
29,000
PROCCESSING TIME PER
UNIT (minutes)
AL63 m
А
1
3
BL323
1
Click here for the Exool Doto Filo
CH3N6
с
1
2
arrow_forward
4. If the price of the material is RO 15 per unit and the annual consumption is 4000 units, the interest and
store keeping charges are 20% of the value and the cost of placing of an order and receiving the goods
is RO 60, how much material should be ordered at one time?
arrow_forward
A division sold 260000 calculators during 2020:
Sales
$2600000
Variable costs:
Materials
$494000
Order processing
195000
Billing labor
143000
Selling expenses
78000
Total variable costs
910000
Fixed costs
1000000
How much is the unit contribution margin?
$1.00
$3.50
$7.35
$6.50
arrow_forward
SM4
arrow_forward
Calculate the number of units that must be sold in order to realize an operating income of $150,000 when fixed costs are $480,000 and the unit contribution margin is $25. a. 25,200 units b. 26,400 units c. 27,000 units d. 25,600 units.
arrow_forward
The variable cost was 5.40 fixed cost was 1500
arrow_forward
Total cost per unit?
arrow_forward
1.
arrow_forward
Vaughn Manufacturing's contribution margin is $20 per unit for Product A and $35 for Product
B. Product A requires 2 machine hours and Product B requires4 machine hours. How much is
the contribution margin per unit of limited resource for each product?
A
B
$6.67
$10.00
$8.75
$30.00
$6.67
$30.00
$8.75
$10.00
arrow_forward
KGM Inc. has fixed costs of $500,000. When 50,000 units are produced, the total costs (both fixed and variable) amount to $650,000. What would be the total costs at a production level of 75,000 units?
(Round any intermediate calculations to the nearest cent, and your final answer to the nearest dollar.)
Group of answer choices
$725,000
$500,000
$750,000
$225,000
arrow_forward
Fixed Cost: $1,000 Variable Cost: $5 per item Selling Price: $10 per item
Question 1:
Label the x-axis and y-axis
Write the scale for the x-axis and name the x-axis
Write the scale for the y-axis and name the y-axis
Draw a line parallel to the x-axis that identifies the fixed cost.
Find the Cost Line based upon 400 items being produced. Label the Cost Line.
arrow_forward
A product sells for $200 per unit and its variable costs per unit are $130. Total fixed costs are $420,000. If the firm wants to earn a $35,000 target pretax income, how many units must be sold?
Select one:
6,500 units.
O b.
5,000 units.
O c. 6,000 units.
O d. 500 units.
O e. 5,500 units.
O a.
arrow_forward
Consider the following production and cost data for two products, H and C:
Product H
$120
10 minutes
Product C
$112
8 minutes
Contribution margin per unit
Machine minutes needed per
unit
A total of 60,000 machine minutes are available each period and there is unlimited demand for each product. What is the largest possible total contribution
margin that can be realized each period?
Multiple Choice
O
$780,000
$1,560,000
$840,000
$720,000
arrow_forward
ames Jim Inc. produces the following three products: T-Shirts Hats Sweatshirts Selling price per unit $40 $16 $50 Less: Variable costs per unit - 28 - 12 - 30 Contribution per unit $12 $ 4 $20 Fixed costs are $77,000 per year. All sales: 50% of all sales in units are T-Shirts, 30% are Hats, and 20% are Sweatshirts. Required: Calculate the following values: SHOW ALL CALCULATIONS. ROUND EACH NUMBER TO TWO (2) DECIMAL PLACES.
A. Break-even point in total units
B. Number of T-shirts that will be sold at break-even
C. Total sales in units to obtain a before-tax profit of $22,400
arrow_forward
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College
Related Questions
- what is the total costs of the 9,000 trucks?arrow_forwardThe data relates to product P: Selling price $25 per unit Variable cost $20 per unit Fixed costs are $50,000 The number of units that must be made and sold in order to breakeven is: 10000 units 11000 units 18000 units 150000 units 25000 unitsarrow_forwardA manager must decide which type of machine to buy, A, B, or C. Machine costs (per individual machine) are as follows: Cost $50,000 $40,000 $70,000 Machine A BU C Product forecasts and processing times on the machines are as follows: Annual Product Demand 1 2 3 4 27,000 13,000 28,000 29,000 PROCCESSING TIME PER UNIT (minutes) AL63 m А 1 3 BL323 1 Click here for the Exool Doto Filo CH3N6 с 1 2arrow_forward
- 4. If the price of the material is RO 15 per unit and the annual consumption is 4000 units, the interest and store keeping charges are 20% of the value and the cost of placing of an order and receiving the goods is RO 60, how much material should be ordered at one time?arrow_forwardA division sold 260000 calculators during 2020: Sales $2600000 Variable costs: Materials $494000 Order processing 195000 Billing labor 143000 Selling expenses 78000 Total variable costs 910000 Fixed costs 1000000 How much is the unit contribution margin? $1.00 $3.50 $7.35 $6.50arrow_forwardSM4arrow_forward
- Calculate the number of units that must be sold in order to realize an operating income of $150,000 when fixed costs are $480,000 and the unit contribution margin is $25. a. 25,200 units b. 26,400 units c. 27,000 units d. 25,600 units.arrow_forwardThe variable cost was 5.40 fixed cost was 1500arrow_forwardTotal cost per unit?arrow_forward
- 1.arrow_forwardVaughn Manufacturing's contribution margin is $20 per unit for Product A and $35 for Product B. Product A requires 2 machine hours and Product B requires4 machine hours. How much is the contribution margin per unit of limited resource for each product? A B $6.67 $10.00 $8.75 $30.00 $6.67 $30.00 $8.75 $10.00arrow_forwardKGM Inc. has fixed costs of $500,000. When 50,000 units are produced, the total costs (both fixed and variable) amount to $650,000. What would be the total costs at a production level of 75,000 units? (Round any intermediate calculations to the nearest cent, and your final answer to the nearest dollar.) Group of answer choices $725,000 $500,000 $750,000 $225,000arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College