Concept explainers
Use the information presented in Problem C-1 to solve this problem.
Required
Find the cost of the ending inventory by the last-in, first-out method.
PROBLEM C-1 Bean Nursery sells bark to its customers at retail. Bean buys bark from a plywood mill in bulk and transports the bark in its own trucks. Information relating to the beginning inventory and purchases of bark is as follows:
Required
Find the cost of 1,200 cubic yards in the ending inventory by the weighted-average-cost method. Carry average cost per cubic yard to four decimals.
Check Figure
Cost of ending inventory, $480
Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solutionChapter C Solutions
Working Papers with Study Guide for Scott's College Accounting: A Career Approach, 13th
Additional Business Textbook Solutions
Essentials of MIS (13th Edition)
Gitman: Principl Manageri Finance_15 (15th Edition) (What's New in Finance)
PRIN.OF CORPORATE FINANCE
Principles of Microeconomics (MindTap Course List)
FUNDAMENTALS OF CORPORATE FINANCE
Marketing: An Introduction (13th Edition)
- A business purchased supplies on credit. What is the effect of this transaction on the accounting equation? a. Increase one asset and decrease another asset b. Increase an asset and increase a liability c. Decrease an asset and decrease a liability d. Increase an asset and increase owner's equityarrow_forwardAt the beginning of the year, Bright Mart Inc. reported cash of $35 million, and by the end of the year, it was $27 million. The company's statement of cash flows reported cash from operating activities of $80 million and cash from investing activities of -$45 million. What amount (in $ millions) did the company report for cash from financing activities?arrow_forwardNonearrow_forward
- The standard cost card for one unit of a certain finished product shows the following: Standard Quantity or Standard Price or Hours Rate Direct materials 10 pounds $? per pound Direct Labor 2.5 hours $16 per hour Variable manufacturing 1.5 hours $10 per hour overhead If the total standard variable cost for one unit of finished product is $85, then the standard price per pound for direct materials is: A. $5.90 B. $1.74 C. $3.00 D. $4.60arrow_forwardGeneral accounting questionarrow_forwardI need help with this problem is accountingarrow_forward
- College Accounting (Book Only): A Career ApproachAccountingISBN:9781337280570Author:Scott, Cathy J.Publisher:South-Western College PubIntermediate Accounting: Reporting And AnalysisAccountingISBN:9781337788281Author:James M. Wahlen, Jefferson P. Jones, Donald PagachPublisher:Cengage Learning
- Century 21 Accounting Multicolumn JournalAccountingISBN:9781337679503Author:GilbertsonPublisher:CengageCornerstones of Financial AccountingAccountingISBN:9781337690881Author:Jay Rich, Jeff JonesPublisher:Cengage Learning