
Concept explainers
Dollar-Value-LIFO: This method shows all the inventory figures at dollar price rather than units. Under this inventory method, the units that are purchased last are sold first. Thus, it starts from the selling of the units recently purchased and ending with the beginning inventory.
To Determine: the ending inventory and cost of goods sold.

Explanation of Solution
Determine the amount of estimated ending inventory and cost of goods sold.
Details | Cost ($) | Retail ($) |
Beginning inventory | 160,000 | 250,000 |
Add: Net purchases | 350,200 | 510,000 |
Net markups | 7,000 | |
Less: Net markdowns | (2,000) | |
Goods available for sale – Excluding beginning inventory | 350,200 | 515,000 |
Goods available for sale – Including beginning inventory | 510,200 | 765,000 |
Less: Net sales | (380,000) | |
Estimated ending inventory at current year retail prices | 385,000 | |
Estimated ending inventory at cost | (234,800) | |
Estimated cost of goods sold | 275,400 |
Table (1)
Working notes:
Calculate base layer cost-to retail percentage.
Calculate current year layer (2016) cost-to retail percentage.
Calculate the amount of estimated ending inventory at cost.
Ending inventory at dollar-value LIFO retail cost | ||||
Step 1 | Step 2 | Step 3 | ||
Ending inventory at year-end retail prices ($) | Ending inventory at base year retail prices ($) | Inventory layers at base year retail prices ($) | Inventory layers converted to cost ($) | |
385,000 (Refer Table 1) |
350,000(3) | 250,000 (Base) (4) | 160,000 (6) | |
100,000 (2016) (5) | 74,800(7) | |||
Total ending inventory at dollar-value LIFO retail cost | $234,800 |
Table (2)
Calculate the amount of ending inventory at base year retail prices.
Calculate the amount of inventory layers at base year retail prices.
Calculate the amount of inventory layers at current year retail prices.
Calculate the amount of inventory layers converted to cost (Base).
Calculate the amount of inventory layers converted to cost (2016).
Therefore, the ending inventory and cost of goods sold for 2016 using dollar-value LIFO retail method are $234,800 and $275,400 respectively
Want to see more full solutions like this?
Chapter 9 Solutions
INTERMEDIATE ACCOUNTING
- Danbury Processing combines corn husks and methanol. After joint manufacturing costs of $4,200 have been incurred, the mixture separates into two products, cellulose fiber and methyl esters. At the split-off point, cellulose fiber can be sold for $8,300, and the methyl esters can be sold for $12,700. The cellulose fiber can be further processed at a cost of $9,100 to make biodegradable packaging, which could be sold for $21,500. The methyl esters can be further processed at a cost of $7,800 to make biodiesel, which could be sold for $18,900. What is the net increase (decrease) in operating income from biodegradable packaging?arrow_forwardWhich of the following is true about the statement of cash flows?a) It shows the profitability of the businessb) It shows how cash is generated and used in operating, investing, and financing activitiesc) It is prepared only at year-endd) It does not include cash transactions from financing activitiesneed help!arrow_forwardWhich of the following is true about the statement of cash flows?a) It shows the profitability of the businessb) It shows how cash is generated and used in operating, investing, and financing activitiesc) It is prepared only at year-endd) It does not include cash transactions from financing activitiesarrow_forward
- Can you help me solve this financial accounting question using the correct financial procedures?arrow_forwardWhich of the following is a characteristic of current assets?a) They are expected to be used or converted into cash within one yearb) They include long-term investmentsc) They are not liquidd) They represent debts the company must payexplainarrow_forwardCan you solve this general accounting problem using appropriate accounting principles?arrow_forward
- What will its net income be?arrow_forwardWhich of the following is a characteristic of current assets?a) They are expected to be used or converted into cash within one yearb) They include long-term investmentsc) They are not liquidd) They represent debts the company must payarrow_forwardDorset Manufacturing produces a single product that sells for $125 per unit. Variable costs are $72 per unit, and fixed costs total $186,000 per month. Calculate the operating income if the selling price is raised to $132 per unit, marketing expenditures are increased by $24,000 per month, and monthly unit sales volume becomes 4,800 units.arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





