
Concept explainers
Dollar-Value-LIFO: This method shows all the inventory figures at dollar price rather than units. Under this inventory method, the units that are purchased last are sold first. Thus, it starts from the selling of the units recently purchased and ending with the beginning inventory.
To Estimate: the ending inventory in 2017 using dollar-value LIFO retail method.

Explanation of Solution
Calculate the amount of estimated ending inventory at retail.
Details | Cost ($) | Retail ($) |
Beginning inventory | 50,451 | 86,000 |
Add: Net purchase | 168,000 | 301,000 |
Net markups | 3,000 | |
Less: Net markdowns | (4,000) | |
Goods available for sale – Excluding beginning inventory | 168,000 | 300,000 |
Goods available for sale – Including beginning inventory | 218,451 | 386,000 |
Less: Net sales | (280,000) | |
Estimated ending inventory at current year retail prices | 106,000 | |
Estimated ending inventory at cost | (59,762) | |
Estimated cost of goods sold | 158,689 |
Table (1)
Working notes:
Calculate base layer cost-to retail percentage.
Calculate current year layer (2016) cost-to retail percentage.
Calculate current year layer (2017) cost-to retail percentage.
Calculate the amount of estimated ending inventory at cost.
Ending inventory at dollar-value LIFO retail cost | ||||
Ending inventory at year-end retail prices ($) | Step 1 | Step 2 | Step 3 | |
Ending inventory at base year retail prices ($) | Inventory layers at base year retail prices ($) | Inventory layers converted to cost ($) | ||
106,000 (Refer Table 1) |
100,000(4) | 68,000 (Base) (5) | 40,800 (8) | |
16,314 (2016) (6) | 9,651(9) | |||
15,686 (2017) (7) | 9,311(10) | |||
Total ending inventory at dollar-value LIFO retail cost | $59,762 |
Table (2)
Calculate the amount of ending inventory at base year retail prices.
Calculate the amount of inventory layers at base year retail prices.
Calculate the amount of inventory layers at current year retail prices.
Calculate the amount of inventory layers at current year retail prices.
Calculate the amount of inventory layers converted to cost (Base).
Calculate the amount of inventory layers converted to cost (2016).
Calculate the amount of inventory layers converted to cost (2017).
Therefore, the ending inventory in 2017 using dollar-value LIFO retail method is $59,762.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 9 Solutions
INTERMEDIATE ACCOUNTING
- Need solution to this financial accounting prblmarrow_forwardA car dealership requires that salespeople generate a minimum selling cost of 6.5% to justify their salaries. If a salesperson earns $24,000 per year, how much must they sell to justify their earnings?arrow_forwardCharm Industries is a job lot manufacturer. The budget for the month of July calls for 7,500 direct labor hours to be worked. Budgeted overhead is $75,000 with a predetermined rate of $9 per hour. Overhead is applied based on actual direct hours worked. Actual direct hours were 7,800 and actual overhead spending was $85,500. What was the under-applied or over-applied overhead for the month of July? Over-applied is shown as a negative number. Nonearrow_forward
- Sunset Surfboards sells surfboards for $400 per board. Fixed costs for the year are estimated at $750,000, and variable costs are $150 per unit. The company wants to achieve an operating income of $300,000. How many surfboards must Sunset Surfboards sell to meet its goal?arrow_forwardCharm Industries is a job lot manufacturer. The budget for the month of July calls for 7,500 direct labor hours to be worked. Budgeted overhead is $75,000 with a predetermined rate of $9 per hour. Overhead is applied based on actual direct hours worked. Actual direct hours were 7,800 and actual overhead spending was $85,500. What was the under-applied or over-applied overhead for the month of July? Over-applied is shown as a negative number.arrow_forwardPioneer Manufacturing Co. has estimated total factory overhead costs of $84,750 and 13,500 direct labor hours for the current fiscal year. The company uses direct labor hours to apply overhead. If job number 215 incurred 1,720 direct labor hours, the work-in-process account will be debited and factory overhead will be credited for:arrow_forward
- Kur up Manufacturing has a standard of 3.4 pounds of materials per unit, at $14.80 per pound. In producing 1,050 units, Kurup used 3,400 pounds of materials at a total cost of $49,200. What is Kurup's total materials variance?arrow_forwardWhat is the amount of liabilities for Jassi?arrow_forwardFelton Industries reported Net sales of $4.2 million, beginning total assets of $1.1 million, and ending total assets of $1.5 million. The average total asset amount is: A. $0.40 million B. $2.80 million C. $0.30 million D. $2.40 million E. $1.30 millionarrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





