UNDERSTANDING THE UNIVERSE(LL)-W/CODE
UNDERSTANDING THE UNIVERSE(LL)-W/CODE
3rd Edition
ISBN: 9780393869903
Author: PALEN
Publisher: NORTON
bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 9, Problem 38QAP

(a)

To determine

The mass of Electra.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 38QAP

The mass of Electra is 8.17×1018kg .

Explanation of Solution

Write the expression for semi-major axis of moon orbit.

a=r+d        (I)

Here, r is the radius of asteroid, d is the distance between moon and asteroid and a is the average distance between the objects.

Write the expression for orbital period using Kepler’s third law.

T2=(4π2GM)a3

Here, G is gravitational constant, M is the mass of Electra and T is the orbital period.

Rearrange the above expression in term of M .

M=(4π2G)a3T2        (II)

Conclusion:

Calculate the radius of asteroid.

r=182km2=91km

Substitute 91km for r and 1325km for d in equation (I).

a=91km+1325km=1416km

Substitute 1416km for a, 5.25days for T and 6.67×1011m3/kgs2 for G in equation (II).

M=((4π26.67×1011m3/kgs2)((1416km)(103m1km))3((5.25days)(24h1day)(3600s1h))2)=8.17×1018kg

Thus, the mass of Electra is 8.17×1018kg .

(b)

To determine

The density of Electra.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 38QAP

The density of Electra is 2.6×103kg/m3 .

Explanation of Solution

Write the expression for volume of asteroid.

V=43πr3        (III)

Here, V is the volume of sphere.

Write the expression for density of asteroid.

ρ=MV        (IV)

Here, ρ is the density of asteroid.

Conclusion:

Substitute 91km for r in equation (III).

V=43π(91km)3=3.16×106km3

Substitute 3.16×106km3 for V and 8.17×1018kg for M in equation (IV).

ρ=8.17×1018kg3.16×106km3(103m1km)3=2.6×103kg/m3

Thus, the density of Electra is 2.6×103kg/m3 .

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A ball is tied to one end of a string. The other end of the string is fixed. The ball is set in motion around a vertical circle without friction. At the top of the circle, the ball has a speed of ; = √√ Rg, as shown in the figure. At what angle should the string be cut so that the ball will travel through the center of the circle? The path after string is cut R
(a) A luggage carousel at an airport has the form of a section of a large cone, steadily rotating about its vertical axis. Its metallic surface slopes downward toward the outside, making an angle of 24.5° with the horizontal. A 30.0-kg piece of luggage is placed on the carousel, 7.46 m from the axis of rotation. The travel bag goes around once in 37.5 s. Calculate the magnitude of the force of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N (b) The drive motor is shifted to turn the carousel at a higher constant rate of rotation, and the piece of luggage is bumped to a position 7.94 m from the axis of rotation. The bag is on the verge of slipping as it goes around once every 30.5 s. Calculate the coefficient of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the…
(a) Imagine that a space probe could be fired as a projectile from the Earth's surface with an initial speed of 5.78 x 104 m/s relative to the Sun. What would its speed be when it is very far from the Earth (in m/s)? Ignore atmospheric friction, the effects of other planets, and the rotation of the Earth. (Consider the mass of the Sun in your calculations.) Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s (b) What If? The speed provided in part (a) is very difficult to achieve technologically. Often, Jupiter is used as a "gravitational slingshot" to increase the speed of a probe to the escape speed from the solar system, which is 1.85 x 104 m/s from a point on Jupiter's orbit around the Sun (if Jupiter is not nearby). If the probe is launched from the Earth's surface at a speed of 4.10 x 10 m/s relative…
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Astronomy
Physics
ISBN:9781938168284
Author:Andrew Fraknoi; David Morrison; Sidney C. Wolff
Publisher:OpenStax
Text book image
The Solar System
Physics
ISBN:9781305804562
Author:Seeds
Publisher:Cengage
Text book image
Glencoe Physics: Principles and Problems, Student...
Physics
ISBN:9780078807213
Author:Paul W. Zitzewitz
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill
Text book image
Foundations of Astronomy (MindTap Course List)
Physics
ISBN:9781337399920
Author:Michael A. Seeds, Dana Backman
Publisher:Cengage Learning
Text book image
The Solar System
Physics
ISBN:9781337672252
Author:The Solar System
Publisher:Cengage
Text book image
An Introduction to Physical Science
Physics
ISBN:9781305079137
Author:James Shipman, Jerry D. Wilson, Charles A. Higgins, Omar Torres
Publisher:Cengage Learning
Kepler's Three Laws Explained; Author: PhysicsHigh;https://www.youtube.com/watch?v=kyR6EO_RMKE;License: Standard YouTube License, CC-BY