
Concept explainers
Concept introduction:
Variance: The term variance is used under standard costing system. Variance is actually the difference between the standard amount and actual amount. The variance can be calculated for costs and revenues.
Requirement 1:
To calculate:
The Direct material price and quantity variance.
Concept introduction:
Standard Costing System: Standard Costing system allows estimating the costs, preparing budgets for future periods, and analyzing the performance by comparing the budgets with actual results and find variances.
Variance: The term variance is used under standard costing system. Variance is actually the difference between the standard amount and actual amount. The variance can be calculated for costs and revenues.
Requirement 2:
To discuss:
The Direct material price and quantity variance.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 8 Solutions
MANAGERIAL ACCOUNTING FUND. W/CONNECT
- General accountingarrow_forwardWhat was the total contribution margin?arrow_forwardBradford Enterprises sells two products, blue pens and green notebooks. Bradford predicts that it will sell 3,200 blue pens and 900 green notebooks in the next period. The unit contribution margins for blue pens and green notebooks are $2.80 and $4.20, respectively. What is the weighted average unit contribution margin? Provide answerarrow_forward
- can you help me with this General accounting questionarrow_forwardThe Foundational 15 (Static) [LO6-2, LO6-3, LO6-4, LO6-5, LO6-6) [The following information applies to the questions displayed below.) Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 100,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 100,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Traceable fixed manufacturing overhead Variable selling expenses Common fixed expenses Total cost per unit $100 The…arrow_forwardwhat was the cost of merchandise purchased during the year?arrow_forward
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,




