Concept explainers
Fordman Company has a product that passes through two processes: Grinding and Polishing. During December, the Grinding Department transferred 20,000 units to the Polishing Department. The cost of the units transferred into the second department was $40,000. Direct materials are added uniformly in the second process. Units are measured the same way in both departments.
The second department (Polishing) had the following physical flow schedule for December:
Costs in beginning work in process for the Polishing Department were direct materials, $5,000; conversion costs, $6,000; and transferred in, $8,000. Costs added during the month: direct materials, $32,000; conversion costs, $50,000; and transferred in, $40,000.
Required:
- 1. Assuming the use of the weighted average method, prepare a schedule of equivalent units.
- 2. Compute the unit cost for the month.
Trending nowThis is a popular solution!
Chapter 6 Solutions
Bundle: Cornerstones of Cost Management, Loose-Leaf Version, 4th + CengageNOWv2, 1 term Printed Access Card
- Tanner Corporation estimated that machine hours for the year would be 25,000 hours and overhead (all fixed) would be $100,000. Tanner applies its overhead on the basis of machine hours. During the year, all overhead costs were exactly as planned ($100,000). There was $15,000 in over-applied overhead. How many machine-hours were worked during the period? Answer this questionarrow_forwardGoods sold after the proration ?arrow_forwardHow much will a firm recive in net fundingarrow_forward
- Tanner Corporation estimated that machine hours for the year would be 25,000 hours and overhead (all fixed) would be $100,000. Tanner applies its overhead on the basis of machine hours. During the year, all overhead costs were exactly as planned ($100,000). There was $15,000 in over-applied overhead. How many machine-hours were worked during the period?arrow_forwardProvide answer general Accounting questionarrow_forwardDuring its first year of operations, the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials, $7 per unit, Direct labor, $4 per unit, Variable overhead, $3 per unit, and Fixed overhead, $250,000. The company produced 37,000 units and sold 22,000 units, leaving 7,500 units in inventory at year-end. What is the value of ending inventory under variable costing?arrow_forward
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningPrinciples of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,