COLLEGE PHYSICS,VOLUME 1
COLLEGE PHYSICS,VOLUME 1
2nd Edition
ISBN: 9781319115104
Author: Freedman
Publisher: MAC HIGHER
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 6, Problem 102QAP
To determine

(a)

The average output power per hydroelectric plant.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 102QAP

The average output power per hydroelectric plant is 7.77MW/dam.

Explanation of Solution

Given:

  E=282×109kWhnumberofdams=4138Elecrticalenergy=90%h=50.0m1.00kWh=3.60×106J

Concept Used:

Theory of power for transfer of energy.

Calculation:

According to theory of power for transfer of energy:

  P=W(Amountofworkdone)t(Time)P=282×109kWh(1yr)(4138dams)×3.60×106J1.00kWh×1yr365.25days×1day24hr×1hr3600secP=7.77×106W/dam×1MW106WP=7.77MW/dam

Conclusion:

The average output power per hydroelectric plant is 7.77MW/dam.

To determine

(b)

The total mass of water flowed over the dams during 2006.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 102QAP

The total mass of water flowed over the dams during 2006 is 2.30×1015kg.

Explanation of Solution

Given:

  E=282×109kWhnumberofdams=4138Elecrticalenergy=90%h=50.0mg=9.80m/sec21.00kWh=3.60×106J

Concept Used:

Interpreting potential energy.

Calculation:

Potential energy U associated with the gravity during its motion:

  Ugrav=mgh

As per given condition each plant is efficient of converting 90% mechanical energy to electrical energy.

  Ugrav=282×109×100%mechanicalenergy90%electricalenergyUgrav=3.13×1011kWhm=Ugravgh

On replacing the values, we get

  g=9.8m/sec2h=50.0m

  Ugrav=3.13×1011kWh1.00kWh=3.60×106Jm=3.13×1011kWh9.8×50.0×3.60×106J1.00kWhm=2.30×1015kg

Conclusion:

The total mass of water flowed over the dams during 2006 is 2.30×1015kg.

To determine

(c)

The average mass of water per dam and average volume of water per dam that provides the mechanical energy to generate the electricity.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 102QAP

The average mass of water per dam is 5.56×1011kg/dam and average volume of water per dam that provides the mechanical energy to generate the electricity is 5.56×108m3/dam.

Explanation of Solution

Given:

  E=282×109kWhnumberofdams=4138Elecrticalenergy=90%h=50.0mg=9.80m/sec21.00kWh=3.60×106JDensity=1000kg/m3

Concept Used:

Interpreting potential energy.

.

Calculation:

Potential energy U associated with the gravity during its motion:

  Ugrav=mgh

As per given condition each plant is efficient of converting 90% mechanical energy to electrical energy.

  Ugrav=282×109×100%mechanicalenergy90%electricalenergyUgrav=3.13×1011kWhm=Ugravgh

On replacing the values, we get

  g=9.8m/sec2h=50.0m

  Ugrav=3.13×1011kWh1.00kWh=3.60×106Jm=3.13×1011kWh9.8×50.0×3.60×106J1.00kWhm=2.30×1015kg

  Average mass of water per dam=MassofwaterNo.ofdams

On replacing the value, we get

  Average mass of water per dam=2.30×1015kg4138damsAverage mass of water per dam=5.56×1011kg/dam

The average volume of water per dam that provides the mechanical energy to generate the electricity is:

  Volume=Average mass of water per damDensityofwaterVolume=5.56×1011103=5.56×108m3/dam

Conclusion:

The average mass of water per dam is 5.56×1011kg/dam and average volume of water per dam that provides the mechanical energy to generate the electricity is 5.56×108m3/dam.

To determine

(d)

The gallons that the gasoline for the 4138 dams save.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 102QAP

The gallons that the gasoline for the 4138 dams save is 22.6×109gallons.

Explanation of Solution

Given:

  E=282×109kWhnumberofdams=4138Elecrticalenergy=90%h=50.0mg=9.80m/sec21.00kWh=3.60×106JDensity=1000kg/m3

A gallon of gasoline contains 45.0×106J of energy.

Concept Used:

Interpreting potential energy.

Calculation:

We know that energy is given as:

  E=282×109kWh1.00kWh=3.60×106J

A gallon of gasoline contains 45.0×106J of energy

So, the gallons that the gasoline for the 4138 dams save is:

  =282×109kWh×3.60×106J1.00kWh×1gal45.0×106J=22.6×109gal

Conclusion:

The gallons that the gasoline for the 4138 dams save is 22.6×109gallons.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A student measuring the wavelength produced by a vapour lamp directed the lightthrough two slits with a separation of 0.20 mm. An interference pattern was created on the screen,3.00 m away. The student found that the distance between the first and the eighth consecutive darklines was 8.0 cm. Draw a quick picture of the setup. What was the wavelength of the light emittedby the vapour lamp?
A ball is tied to one end of a string. The other end of the string is fixed. The ball is set in motion around a vertical circle without friction. At the top of the circle, the ball has a speed of ; = √√ Rg, as shown in the figure. At what angle should the string be cut so that the ball will travel through the center of the circle? The path after string is cut R
(a) A luggage carousel at an airport has the form of a section of a large cone, steadily rotating about its vertical axis. Its metallic surface slopes downward toward the outside, making an angle of 24.5° with the horizontal. A 30.0-kg piece of luggage is placed on the carousel, 7.46 m from the axis of rotation. The travel bag goes around once in 37.5 s. Calculate the magnitude of the force of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N (b) The drive motor is shifted to turn the carousel at a higher constant rate of rotation, and the piece of luggage is bumped to a position 7.94 m from the axis of rotation. The bag is on the verge of slipping as it goes around once every 30.5 s. Calculate the coefficient of static friction between the bag and the carousel. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the…

Chapter 6 Solutions

COLLEGE PHYSICS,VOLUME 1

Ch. 6 - Prob. 11QAPCh. 6 - Prob. 12QAPCh. 6 - Prob. 13QAPCh. 6 - Prob. 14QAPCh. 6 - Prob. 15QAPCh. 6 - Prob. 16QAPCh. 6 - Prob. 17QAPCh. 6 - Prob. 18QAPCh. 6 - Prob. 19QAPCh. 6 - Prob. 20QAPCh. 6 - Prob. 21QAPCh. 6 - Prob. 22QAPCh. 6 - Prob. 23QAPCh. 6 - Prob. 24QAPCh. 6 - Prob. 25QAPCh. 6 - Prob. 26QAPCh. 6 - Prob. 27QAPCh. 6 - Prob. 28QAPCh. 6 - Prob. 29QAPCh. 6 - Prob. 30QAPCh. 6 - Prob. 31QAPCh. 6 - Prob. 32QAPCh. 6 - Prob. 33QAPCh. 6 - Prob. 34QAPCh. 6 - Prob. 35QAPCh. 6 - Prob. 36QAPCh. 6 - Prob. 37QAPCh. 6 - Prob. 38QAPCh. 6 - Prob. 39QAPCh. 6 - Prob. 40QAPCh. 6 - Prob. 41QAPCh. 6 - Prob. 42QAPCh. 6 - Prob. 43QAPCh. 6 - Prob. 44QAPCh. 6 - Prob. 45QAPCh. 6 - Prob. 46QAPCh. 6 - Prob. 47QAPCh. 6 - Prob. 48QAPCh. 6 - Prob. 49QAPCh. 6 - Prob. 50QAPCh. 6 - Prob. 51QAPCh. 6 - Prob. 52QAPCh. 6 - Prob. 53QAPCh. 6 - Prob. 54QAPCh. 6 - Prob. 55QAPCh. 6 - Prob. 56QAPCh. 6 - Prob. 57QAPCh. 6 - Prob. 58QAPCh. 6 - Prob. 59QAPCh. 6 - Prob. 60QAPCh. 6 - Prob. 61QAPCh. 6 - Prob. 62QAPCh. 6 - Prob. 63QAPCh. 6 - Prob. 64QAPCh. 6 - Prob. 65QAPCh. 6 - Prob. 66QAPCh. 6 - Prob. 67QAPCh. 6 - Prob. 68QAPCh. 6 - Prob. 69QAPCh. 6 - Prob. 70QAPCh. 6 - Prob. 71QAPCh. 6 - Prob. 72QAPCh. 6 - Prob. 73QAPCh. 6 - Prob. 74QAPCh. 6 - Prob. 75QAPCh. 6 - Prob. 76QAPCh. 6 - Prob. 77QAPCh. 6 - Prob. 78QAPCh. 6 - Prob. 79QAPCh. 6 - Prob. 80QAPCh. 6 - Prob. 81QAPCh. 6 - Prob. 82QAPCh. 6 - Prob. 83QAPCh. 6 - Prob. 84QAPCh. 6 - Prob. 85QAPCh. 6 - Prob. 86QAPCh. 6 - Prob. 87QAPCh. 6 - Prob. 88QAPCh. 6 - Prob. 89QAPCh. 6 - Prob. 90QAPCh. 6 - Prob. 91QAPCh. 6 - Prob. 92QAPCh. 6 - Prob. 93QAPCh. 6 - Prob. 94QAPCh. 6 - Prob. 95QAPCh. 6 - Prob. 96QAPCh. 6 - Prob. 97QAPCh. 6 - Prob. 98QAPCh. 6 - Prob. 99QAPCh. 6 - Prob. 100QAPCh. 6 - Prob. 101QAPCh. 6 - Prob. 102QAPCh. 6 - Prob. 103QAPCh. 6 - Prob. 104QAPCh. 6 - Prob. 105QAPCh. 6 - Prob. 106QAPCh. 6 - Prob. 107QAP
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 1
Physics
ISBN:9781938168277
Author:William Moebs, Samuel J. Ling, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax - Rice University
Text book image
Glencoe Physics: Principles and Problems, Student...
Physics
ISBN:9780078807213
Author:Paul W. Zitzewitz
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill
Text book image
An Introduction to Physical Science
Physics
ISBN:9781305079137
Author:James Shipman, Jerry D. Wilson, Charles A. Higgins, Omar Torres
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781938168000
Author:Paul Peter Urone, Roger Hinrichs
Publisher:OpenStax College
Text book image
Inquiry into Physics
Physics
ISBN:9781337515863
Author:Ostdiek
Publisher:Cengage
Kinetic Energy and Potential Energy; Author: Professor Dave explains;https://www.youtube.com/watch?v=g7u6pIfUVy4;License: Standard YouTube License, CC-BY