Connect Access Card For Fundamentals Of Cost Accounting
Connect Access Card For Fundamentals Of Cost Accounting
6th Edition
ISBN: 9781260708738
Author: William N. Lanen Professor, Shannon Anderson Associate Professor, Michael W Maher
Publisher: McGraw-Hill Education
bartleby

Videos

Textbook Question
Book Icon
Chapter 4, Problem 58P

Make or Buy

King City Specialty Bikes (KCSB) produces high-end bicycles. The costs to manufacture and market the bicycles at the company’s volume of 2,000 units per month are shown in the following table:

Chapter 4, Problem 58P, Make or Buy King City Specialty Bikes (KCSB) produces high-end bicycles. The costs to manufacture

The company has the capacity to produce 2,000 units per month and always operates at full capacity. The bicycles sell for $600 per unit.

Required

  1.       a.            KCSB receives a proposal from an outside contractor who will assemble 800 of the 2,000 bicycles per month and ship them directly to KCSB’s customers as orders are received from KCSB’s sales force. KCSB would provide the materials for each bicycle, but the outside contractor would assemble, box, and ship the bicycles. The variable manufacturing costs would be reduced by 40 percent for the 800 bicycles assembled by the outside contractor. KCSB’s fixed nonmanufacturing costs would be unaffected, but its variable nonmanufacturing costs would be cut by 60 percent for these 800 units produced by the outside contractor. KCSB’s plant would operate at 60 percent of its normal level, and total fixed manufacturing costs would be cut by 20 percent. What in-house unit cost should be compared with the quotation received from the outside contractor? Should the proposal be accepted for a price (that is, payment to the contractor) of $140 per unit?
  2.       b.            Assume the same facts as in requirement (a) but assume that the idle facilities would be used to produce 80 specialty racing bicycles per month. These racing bicycles could be sold for $8,000 each, while the costs of production would be $5,600 per unit variable manufacturing cost. Variable marketing costs would be $200 per unit. Fixed nonmanufacturing and manufacturing costs would be unchanged whether the original 2,000 regular bicycles were manufactured or the mix of 1,200 regular bicycles plus 80 racing bicycles was produced. Considering this opportunity to use the freed-up space, what is the maximum purchase price per unit that KCSB should be willing to pay the outside contractor to assemble regular bicycles? Should the contractor’s proposal of $140 per unit be accepted?

a.

Expert Solution
Check Mark
To determine

Calculate the in-house unit cost that should be compared with the quotation received from the outside contractor. Recommend Company K whether it should accept the offer or not.

Answer to Problem 58P

The cost that should be compared with the supplier’s proposal is $192. Yes, Company K should accept the offer.

Explanation of Solution

Acceptance of the offer:

An offer should be accepted when the profit after accepting the offer will increase the profitability of the company. An offer should be accepted in the scenario when the cost of the product is reduced after accepting the offer.

Calculate the cost that should be compared to the supplier’s proposal:

Comparable costs per unit = In-house cost - cost of contractNumber of bicycles$1,120,000 (1) - $966,400 (2)800= $192

Thus, the cost that should be compared with the supplier’s proposal is $192.

Working note 1:

Calculate the cost of in-house production:

Particulars

Number of bicycles

(a)

Per unit cost

(b)

Total cost

(a×b)

Variable costs:   
Manufacturing costs2,000$240$480,000
Non-manufacturing costs2,000$60$120,000
Total variable costs(a) $300$600,000
    
Fixed costs:   
Manufacturing costs2,000$120$240,000
Non-manufacturing costs2,000$140$280,000
Total fixed costs(b)2,000$260$520,000
    
Total costsc=(a+b)  $1,120,000

Table: (1)

Working note 2:

Calculate the cost of the contract:

Particulars

Number of bicycles

(a)

Per unit cost

(b)

Total cost

(a×b)

Variable costs:   
In-house assembly1,200$300$360,000
Outside contract800$168(3)$134,400
Total variable costs(a) $468$494,400
    
Fixed costs:   
Manufacturing costs (80% of $240,000)  $192,000
Non-manufacturing costs  $280,000
Total fixed costs(b)  $472,000
    
Total costsc=(a+b)  $966,400

Table: (2)

Working note 3:

Calculate the in-house assembly cost per unit:

In-house variable cots = {[Manufacturing costs - (% reduced)] [Non-manufacturing costs - (% reduced)]}= [$240 - 40%] + [$60 - 60%]= 168

Recommend Company K should accept the offer or not.

The total cost without accepting the offer is $1,120,000, and the total cost after accepting the offer is $966,400. Company K is saving $153,600($1,120,000  $966,400).  The per-unit cost saving is $192($153,600/800).

The supplier is offering a price of $14 per unit. The management of Company K should accept the offer because it is saving $192 and only paying $140 per unit.

Thus, Company K should accept the offer.

b.

Expert Solution
Check Mark
To determine

Calculate the maximum amount that the Company K should pay to the outside contractor. Suggest whether the management should accept the offer not.

Answer to Problem 58P

Company K should accept the offer because the profit is increased by $169,600 when it accepts the offer.

Explanation of Solution

Acceptance of the offer:

An offer should be accepted when the profit after accepting the offer will increase the profitability of the company. An offer should be accepted in the scenario when the cost of the product is reduced after accepting the offer.

Particulars

Status quo

(a)

Alternate proposal: assemble 80 units

(b)

Difference

(a-b)

Revenue:   
Regular bicycle (5)$1,200,000 $1,200,000 No change
Racing bicycle (5) $640,000$640,000 higher
Total revenue(a)$1,200,000$1,840,000$640,000 higher
    
Variable costs:   
Regular cycle (variable costs) (4)$600,000$494,400$105,600 lower
Racing bicycle (manufacturing)(4) $112,000$112,000 higher
Racing bicycle (marketing) (4) $448,000$448,000 higher
Supplier payment  $16,000$16,000 higher
Total variable costs(b)$600,000$1,070,400$470,400 higher
Fixed costs:   
Total fixed costs [c]$520,000$520,000No change
Total costs (d=(b+c))$1,120,000$1,590,400$470,400 higher
Operating profit(e=(ad))$80,000$249,600$169,600 higher

Table: (3)

Thus, Company K should accept the offer because the profit is increased by $169,600 when it accepts the offer.

Working note 4:

Particulars

Units

(a)

Cost per unit

(b)

Amount

(a×b)

Variable costs regular bicycle$2,000$300$600,000
Supplier payment $800$140$112,000
Racing bicycle (manufacturing)$80$5,600$448,000
Racing bicycle (marketing)$80$200$16,000

Table: (4)

Working note 5:

Calculate the revenue:

ParticularsUnitsPrice per unitAmount
Regular cycle2000$600$1,200,000
Racing cycle80$8,000$640,000

Table: (5)

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Scarce resource; discontinued product lines; negative contribution marginThe officers of Bardwell Company are reviewing the profitability of the company’s four products and the potential effects of several proposals for varying the product mix. The following is an excerpt from the income statement and other data.   Total Product P Product Q Product R Product S Sales $62,600 $10,000 $18,000 $12,600 $22,000 Cost of goods sold (44,274) (4,750) (7,056) (13,968) (18,500) Gross profit $18,326 $5,250 $10,944 $(1,368) $3,500 Operating expenses (12,004) (1,990) (2,968) (2,826) (4,220) Income before taxes 6,322 $3,260 $7,976 $(4,194) $(720) Units sold   1,000 1,200 1,800 2,000 Sales price per unit   $10.00 $15.00 $7.00 $11.00 Variable cost of goods sold   2.50 3.00 6.50 6.00 Variable operating expenses   1.17 1.25 1.00 1.20 Each of the following proposals is to be considered independently of the other proposals. Consider only the product changes stated in each…
Analyzing one company's make or buy and special order proposals OneCo is a retail organization in the Northeast that sells upscale clothing. Each year, store managers (in consultation with their supervisors) establish financial goals; a monthly reporting system captures actual performance. OneCo Inc. produces a single product. Cost per unit, based on the manufacture and sale of 10,000 units per month at full capacity, is shown below. Product costs   Direct materials $4.00 Direct labor 1.30 Variable overhead 2.50 Fixed overhead 3.40 Sales commission 0.90   $12.10   The $0.90 sales commission is paid for every unit sold through regular channels. Market demand is such that OneCo is operating at full capacity, and the firm has found it can sell all it can produce at the market price of $16.50. Currently, OneCo is considering two separate proposals: · Gatsby, Inc. has offered to buy 1,000 units at $14.35 each. Sales commission would be $0.35 on this special order. ·…
MYS App Ch 1 M Ques M X Chat Use ta gaut Soluta acco a webs a wear a acco calcuTelesa Requ /ezto.mheducation.com/ext/map/index.html?_con=con&external_browser=0&launchUrl=https%253A%252F%252Fconnect.mheducation.com%252Fconnect ework i ces Saved [The following information applies to the questions displayed below.] The first production department in a process manufacturing system reports the following unit data. Beginning work in process inventory Units started and completed 35,200 units 52,800 units Units completed and transferred out Ending work in process inventory 88,000 units 17,900 units Help Save & Exercise 16-4 (Algo) Weighted average: Computing equivalent units LO P1 Prepare the production department's equivalent units of production for direct materials under each of the following three separate assumptions using the weighted average method for process costing. Equivalent Units of Production (EUP)-Weighted Average Method 1. All direct materials are added to products when…

Chapter 4 Solutions

Connect Access Card For Fundamentals Of Cost Accounting

Ch. 4 - What is predatory pricing? Why is it illegal in...Ch. 4 - What is dumping? What role would a cost accountant...Ch. 4 - What is price discrimination? How could a cost...Ch. 4 - If we want to maximize profit, why do we use unit...Ch. 4 - A company has learned that a particular input...Ch. 4 - Why are production constraints important in...Ch. 4 - What are some nonfinancial factors in decisions to...Ch. 4 - Prob. 18RQCh. 4 - Prob. 19CADQCh. 4 - Prob. 20CADQCh. 4 - As a marketing manager for an airline, would you...Ch. 4 - Prob. 22CADQCh. 4 - You buy an airline ticket to New York City to see...Ch. 4 - Consider the Business Application item,...Ch. 4 - One of your acquaintances notes, This whole...Ch. 4 - A manager in your organization just received a...Ch. 4 - Many airline frequent-flier programs upgrade elite...Ch. 4 - Consider the opportunity costs you identified in...Ch. 4 - Prob. 29CADQCh. 4 - Prob. 30CADQCh. 4 - Prob. 31CADQCh. 4 - Prob. 32CADQCh. 4 - Prob. 33CADQCh. 4 - Prob. 34CADQCh. 4 - Prob. 35CADQCh. 4 - Prob. 36ECh. 4 - Prob. 37ECh. 4 - Pricing Decisions Assume that MTA Sandwiches sells...Ch. 4 - Pricing Decisions Rutkey Collectibles is a small...Ch. 4 - Prob. 40ECh. 4 - Special Order Fairmount Travel Gear produces...Ch. 4 - Target Costing and Pricing Sids Skins makes a...Ch. 4 - Target Costing and Pricing Domingo Corporation...Ch. 4 - Target Costing and Purchasing Decisions Mira Mesa...Ch. 4 - Target Costing Kearney, Inc., makes kitchen tools....Ch. 4 - Make-or-Buy Decisions Mobility Partners makes...Ch. 4 - Make-or-Buy Decisions Mels Meals 2 Go purchases...Ch. 4 - Prob. 49ECh. 4 - Dropping Product Lines Freeflight Airlines is...Ch. 4 - Pappy’s Toys makes two models of a metal...Ch. 4 - Christine’s Chronographs makes two models of a...Ch. 4 - Unter Components manufactures low-cost navigation...Ch. 4 - Special Orders Sherene Nili manages a company that...Ch. 4 - Prob. 55PCh. 4 - M. Anthony, LLP, produces music in a studio in...Ch. 4 - Davis Kitchen Supply produces stoves for...Ch. 4 - Make or Buy King City Specialty Bikes (KCSB)...Ch. 4 - Prob. 59PCh. 4 - Prob. 60PCh. 4 - Prob. 61PCh. 4 - Prob. 62PCh. 4 - Prob. 63PCh. 4 - Agnew Manufacturing produces and sells three...Ch. 4 - Prob. 65PCh. 4 - Power Music owns five music stores, where it sells...Ch. 4 - You have been asked to assist the management of...Ch. 4 - Prob. 68PCh. 4 - Prob. 69PCh. 4 - Prob. 70PCh. 4 - Prob. 71PCh. 4 - Prob. 72PCh. 4 - Slavin Corporation manufactures two products,...Ch. 4 - Prob. 74PCh. 4 - Prob. 75P
Knowledge Booster
Background pattern image
Accounting
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
Text book image
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College
Text book image
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Essentials of Business Analytics (MindTap Course ...
Statistics
ISBN:9781305627734
Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. Anderson
Publisher:Cengage Learning
Incremental Analysis - Sell or Process Further; Author: Melissa Shirah;https://www.youtube.com/watch?v=7D6QnBt5KPk;License: Standard Youtube License