Concept explainers
Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company's inventory balances were as follows:
Raw materials......................$40,000
Work in process...................$18,000
Finished goods.....................$35,000
The company applies
- Raw materials were purchased on account, $510,000.
- Raw materials used in production, $480,000. All of of the raw materials were used as direct materials.
- The following costs were accrued for employee services: direct labor, $600,000: indirect labor, $150,000: selling and administrative salaries, $240,000.
- Incurred various selling and administrative expenses (e.g., advertising, sales travel costs, and finished goods warehousing), $367,000.
- Incurred various manufacturing overhead costs (e.g.. depreciation, insurance, and utilities). $500,000.
Manufacturing overhead cost was applied to production. The company actually worked 41,000 direct labor-hours on all jobs during the year.- Jobs costing $680,000 to manufacture according to their
job cost sheets were completed during the year. - Jobs were sold on account to customers during the year for a total of $2,800,000. The jobs cost $690,000 to manufacture according to their job cost sheets.
Required
6. What is the
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution![Blurred answer](/static/blurred-answer.jpg)
Chapter 3 Solutions
MANAGERIAL ACCT. LL-W/CONNECT >CUSTOM<
- Financial Accounting Question please answerarrow_forwardHow much of every retail sales dollar is made up of merchandise cost on these general accounting question?arrow_forwardThe company where Daniel works produces skateboards locally but sells them globally for $60 each. Daniel is one of the production managers in a meeting to discuss preliminary results from the year just ended. Here is the information they had in front of them: Standard Quantity per Unit Standard Price Wood 2.50 feet $4.00 per foot Wheels 5.00 wheels $0.50 per wheel Direct labor 0.30 hours $14.00 per hour Actual results: . • Quantity of wood purchased, 225,000 feet; quantity of wood used, 220,000 feet. Quantity of wheels purchased, 418,800 wheels; quantity of wheels used, 400,800 wheels. Actual cost of the wood, $4.20 per foot. Actual cost of the wheels, $0.55 per wheel. • Quantity of DL hours used, 26,400 hours; actual cost of DL hours, $15.20 per hour. Actual units produced, 80,000 skateboards. (a) Complete a variance analysis for DM (both wood and wheels) and DL, determining the price and efficiency variances for each; be sure to specify the amount and sign of each variance. DM- Wood…arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education
![Text book image](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)