Ridgeway Corp. manufactures a product that uses $30 in direct materials and $12 in direct labor per unit. Under the traditional costing system, Ridgeway applies $18 of manufacturing overhead per unit. However, the company is considering switching to an Activity-Based Costing (ABC) system, under which the total activity cost per unit would be $40. What is the total manufacturing cost per unit under the ABC system? A. $42 B. $70 C. $82 D. $40
Q: Need answer please
A: Explanation of Days' Sales in Accounts Receivable:The Days' Sales in Accounts Receivable measures…
Q: Please given answer
A: Image.Explanation.The problem involves a savings account that earned $10 in interest over a 12-month…
Q: Overhead rate and the amount applied for February
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is a rate used by…
Q: What is the capital gain yield?
A: 1. Understand the components of Total ReturnTotal Return = Dividend Yield + Capital Gains Yield2.…
Q: Provide answer to this MCQ
A: To calculate net income, we use the formula:Net Income=Revenues−Expenses Given data: Consulting…
Q: general accounting
A: Step 1: Definition of Exchange ValueThe exchange value refers to the cost at which an asset is…
Q: Correct Answer
A: Concept of the High-Low MethodThe high-low method is a cost estimation technique used to separate…
Q: ??
A: This paper computes labor rate variance using the specified data which includes labor hours, costs,…
Q: In a certain standard costing system, the following results occurred last period: total labor…
A: To determine the number of direct labor hours used, we will use the given variance information.…
Q: how much long-term debt did the firm have? general accounting
A: Step 1: Definition of Accounting EquationThe accounting equation describes the relationship between…
Q: Need answer
A: Data of Excess CapacitySelling Price = $20Units = 1,800Variable Cost = $16 Note: Fixed costs are not…
Q: General accounting
A: The units sold to earn the desired profit is calculated as follows: Units sold to earn desired…
Q: How much of every retail sales dollar is made up of merchandise cost on these general accounting…
A: Step 1: Define Cost-to-Sales RatioThe Cost-to-Sales Ratio (also called the Cost-to-Retail…
Q: What should be tansen manufacturing predetermined overhead rate for September?
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is a manufacturing cost…
Q: What was the allocation to product? Accounting
A: Step 1: Define Plantwide AllocationIn plantwide allocation, the company uses one allocation base in…
Q: Financial Accounting Question please answer
A: Step 1: Define tock Price using P/E RatioThe Price-to-Earnings (P/E) Ratio is used to determine the…
Q: Want answer
A: Approach to solving the question: Solution/FormulaSelling Price $ 3.50 Variable cost $…
Q: Need help with this financial accounting question
A: Step 1: Define Cost Allocation Based on UsageCost allocation is the process of distributing a total…
Q: What should the unit price is?
A: The question requires the selling price per unit to achieve a desired profit. A "selling price with…
Q: Return on total assets
A: Step 1: Define Return on AssetReturn on asset (ROA) is a profitability measure that shows how much…
Q: Need answer the financial accounting question not use ai and chatgpt
A: Cullumber Supplies Co. should report as cash only the items that are considered cash equivalents,…
Q: Using the following data: Actual direct labor-hours worked Standard direct labor rate Labor…
A: To solve this, we need to calculate the standard hours allowed for December's production based on…
Q: Calculate the net income for trenton corporation
A: Explanation of Net Income:Net income represents the company's profit after deducting all operating…
Q: Solve this financial accounting problem
A: Step 1: Introduction to stockholders' equityStockholders' equity refers to the residual value of the…
Q: can you please solve this general accountions
A: Step 1: Definition of Return on Equity (ROE)Return on Equity (ROE) is a financial ratio that…
Q: Crestwood Industries mixes together sugarcane residue and ethanol. After joint manufacturing costs…
A: Explanation of Net Increase (Decrease) in Operating Income:Net increase (decrease) in operating…
Q: None
A: Step 1: Define Job-Order Costing SystemThe job-order costing system is used to calculate the total…
Q: None
A: To calculate the number of units that must be sold to achieve an operating income of $139,000, use…
Q: Fairfield Company's payroll costs for the most recent month are summarized here: Item Hourly labor…
A: Step 1:1. First, calculate the payroll cost related to the factory: Factory payroll cost = Factory…
Q: The following data pertains to the direct materials cost for the month of October: Standard costs:…
A: Step 1: Formula Direct materials efficiency variance = (Actual quantity - Standard quantity allowed)…
Q: Please help
A: Question 1: Step 1. Calculate the Warranty expense for the current month Warranty expense for the…
Q: expert of general account answer
A: Detailed explanation: Standard costs may be used by any kinds of organizations. It can be for profit…
Q: Need answer the general accounting question
A: Step 1: Define Equivalent Units for Conversion CostsEquivalent units for conversion costs represent…
Q: No AI ANSWER
A: Concept of Gross ProfitGross Profit is the difference between a company's sales revenue and the cost…
Q: Tina's groos profit percentage is
A: Concept of Net PurchasesNet Purchases refer to the total cost of goods a business acquires for…
Q: hello teacher plz ans
A: Here's how we calculate after-tax income from additional revenue:1. Pre-tax income = Additional…
Q: provide this questions answer for this account subject
A: Step 1: Definition of Gross Profit Percentage Gross profit percentage is the percentage of gross…
Q: ??
A: Step 1: Understanding the Given DataWe are given the following information:Total Debt (D) =…
Q: What should investor's expect as a return on this financial accounting question?
A: Step 1: Define Expected Return Using CAPMThe Capital Asset Pricing Model (CAPM) is a financial model…
Q: Accountants use only a) variable. b) implicit. c) opportunity. d) explicit. costs in their…
A: Step 1: Definition of Explicit CostsExplicit costs are actual, recorded expenses that a business…
Q: General Account
A: The correct answer is (d) leisure time is not accounted for in GDP because GDP measures the total…
Q: General Account
A: Step 1: Calculation of annual depreciationCost of project = $30,000Salvage value = 0 (Depreciated to…
Q: NO AI ANSWER
A: Concept of Cleaning Supply AllocationCleaning supply allocation refers to the method of distributing…
Q: What is siftons assets turnover for 2015?
A: Step 1: Define Return on AssetsThe assets deployed on the production of finished goods (plant,…
Q: General account
A: Step 1:First, calculate the value of total equity: Value of total equity = Total assets - Total…
Q: can you please solve this general accounting
A: To calculate Days' Sales in Receivables, we use the formula:Days' Sales in Receivables=Net Credit…
Q: help me to solve this questions
A: The question requires the determination of the ROE. Return on Equity (ROE) is an important indicator…
Q: Silver manufacturing applied overhead using a normal costing
A: Explanation of Normal Costing: This is a costing method that uses actual direct costs but applies…
Q: financial accounting is
A: To determine the capital gains rate, we use the total return formula for a stock: Total Return =…
Q: need help this questions
A: Step 1: Definition of Gross ProfitGross profit is the amount remaining after deducting the cost of…
What is the total manufacturing cost per unit under the abc system on these general accounting question?
Step by step
Solved in 2 steps
- The following product costs are available for Stellis Company on the production of erasers: direct materials, $22,000; direct labor, $35,000; manufacturing overhead, $17,500; selling expenses, $17,600; and administrative expenses; $13,400. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?The following product Costs are available for Haworth Company on the production of chairs: direct materials, $15,500; direct labor, $22.000; manufacturing overhead, $16.500; selling expenses, $6,900; and administrative expenses, $15,200. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 7,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 22,000 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?The following product costs are available for Kellee Company on the production of eyeglass frames: direct materials, $32,125; direct labor, $23.50; manufacturing overhead, applied at 225% of direct labor cost; selling expenses, $22,225; and administrative expenses, $31,125. The direct labor hours worked for the month are 3,200 hours. A. What are the prime costs? B. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. If 6.425 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? F. What is the equivalent conversion cost per unit?
- Rose Company has a relevant range of production between 10,000 and 25.000 units. The following cost data represents average cost per unit for 15,000 units of production. Using the cost data from Rose Company, answer the following questions: If 10,000 units are produced, what is the variable cost per unit? If 18,000 units are produced, what is the variable cost per unit? If 21,000 units are produced, what are the total variable costs? If 11,000 units are produced, what are the total variable costs? If 19,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? If 23,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? If 19,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred? If 25,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred?Medical Tape makes two products: Generic and Label. It estimates it will produce 423,694 units of Generic and 652,200 of Label, and the overhead for each of its cost pools is as follows: It has also estimated the activities for each cost driver as follows: How much is the overhead allocated to each unit of Generic and Label?Evans, Inc., has a unit-based costing system. Evanss Miami plant produces 10 different electronic products. The demand for each product is about the same. Although they differ in complexity, each product uses about the same labor time and materials. The plant has used direct labor hours for years to assign overhead to products. To help design engineers understand the assumed cost relationships, the Cost Accounting Department developed the following cost equation. (The equation describes the relationship between total manufacturing costs and direct labor hours; the equation is supported by a coefficient of determination of 60 percent.) Y=5,000,000+30X,whereX=directlaborhours The variable rate of 30 is broken down as follows: Because of competitive pressures, product engineering was given the charge to redesign products to reduce the total cost of manufacturing. Using the above cost relationships, product engineering adopted the strategy of redesigning to reduce direct labor content. As each design was completed, an engineering change order was cut, triggering a series of events such as design approval, vendor selection, bill of materials update, redrawing of schematic, test runs, changes in setup procedures, development of new inspection procedures, and so on. After one year of design changes, the normal volume of direct labor was reduced from 250,000 hours to 200,000 hours, with the same number of products being produced. Although each product differs in its labor content, the redesign efforts reduced the labor content for all products. On average, the labor content per unit of product dropped from 1.25 hours per unit to one hour per unit. Fixed overhead, however, increased from 5,000,000 to 6,600,000 per year. Suppose that a consultant was hired to explain the increase in fixed overhead costs. The consultants study revealed that the 30 per hour rate captured the unit-level variable costs; however, the cost behavior of other activities was quite different. For example, setting up equipment is a step-fixed cost, where each step is 2,000 setup hours, costing 90,000. The study also revealed that the cost of receiving goods is a function of the number of different components. This activity has a variable cost of 2,000 per component type and a fixed cost that follows a step-cost pattern. The step is defined by 20 components with a cost of 50,000 per step. Assume also that the consultant indicated that the design adopted by the engineers increased the demand for setups from 20,000 setup hours to 40,000 setup hours and the number of different components from 100 to 250. The demand for other non-unit-level activities remained unchanged. The consultant also recommended that management take a look at a rejected design for its products. This rejected design increased direct labor content from 250,000 hours to 260,000 hours, decreased the demand for setups from 20,000 hours to 10,000 hours, and decreased the demand for purchasing from 100 component types to 75 component types, while the demand for all other activities remained unchanged. Required: 1. Using normal volume, compute the manufacturing cost per labor hour before the year of design changes. What is the cost per unit of an average product? 2. Using normal volume after the one year of design changes, compute the manufacturing cost per hour. What is the cost per unit of an average product? 3. Before considering the consultants study, what do you think is the most likely explanation for the failure of the design changes to reduce manufacturing costs? Now use the information from the consultants study to explain the increase in the average cost per unit of product. What changes would you suggest to improve Evanss efforts to reduce costs? 4. Explain why the consultant recommended a second look at a rejected design. Provide computational support. What does this tell you about the strategic importance of cost management?
- Cool Pool has these costs associated with production of 20,000 units of accessory products: direct materials, $70; direct labor, $110; variable manufacturing overhead, $45; total fixed manufacturing overhead, $800,000. What is the cost per unit under both the variable and absorption methods?Larsen, Inc., produces two types of electronic parts and has provided the following data: There are four activities: machining, setting up, testing, and purchasing. Required: 1. Calculate the activity consumption ratios for each product. 2. Calculate the consumption ratios for the plantwide rate (direct labor hours). When compared with the activity ratios, what can you say about the relative accuracy of a plantwide rate? Which product is undercosted? 3. What if the machine hours were used for the plantwide rate? Would this remove the cost distortion of a plantwide rate?Wrappers Tape makes two products: Simple and Removable. It estimates it will produce 369,991 units of Simple and 146,100 of Removable, and the overhead for each of its cost pools is as follows: It has also estimated the activities for each cost driver as follows: Â How much is the overhead allocated to each unit of Simple and Removable?
- Potterii sells its products to large box stores and recently added a retail line of products to sell directly to consumers. These estimates are to be used in determining the overhead allocation rate for ABC: What would be the predetermined rate for each cost pool?Pinter Company had the following environmental activities and product information: 1. Environmental activity costs 2. Driver data 3. Other production data Required: 1. Calculate the activity rates that will be used to assign environmental costs to products. 2. Determine the unit environmental and unit costs of each product using ABC. 3. What if the design costs increased to 360,000 and the cost of toxic waste decreased to 750,000? Assume that Solvent Y uses 6,000 out of 12,000 design hours. Also assume that waste is cut by 50 percent and that Solvent Y is responsible for 14,250 of 15,000 pounds of toxic waste. What is the new environmental cost for Solvent Y?Grand Canyon Manufacturing Inc. produces and sells a product with a price of 100 per unit. The following cost data have been prepared for its estimated upper and lower limits of activity: Overhead: Selling and administrative expenses: Required: 1. Classify each cost element as either variable, fixed, or semi-variable. (Hint: Recall that variable expenses must go up in direct proportion to changes in the volume of activity.) 2. Calculate the break-even point in units and dollars. (Hint: First use the high-low method illustrated in Chapter 4 to separate costs into their fixed and variable components.) 3. Prepare a break-even chart. 4. Prepare a contribution income statement, similar in format to the statement appearing on page 540, assuming sales of 5,000 units. 5. Recompute the break-even point in units, assuming that variable costs increase by 20% and fixed costs are reduced by 50,000.