Universe: Stars And Galaxies
Universe: Stars And Galaxies
6th Edition
ISBN: 9781319115098
Author: Roger Freedman, Robert Geller, William J. Kaufmann
Publisher: W. H. Freeman
bartleby

Concept explainers

Question
Book Icon
Chapter 24, Problem 16Q
To determine

(a)

The time taken by the blob to travel from the point A to B.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 16Q

The time taken by the blob to travel from point A to B is 30years.

Explanation of Solution

Given:

The distance between the point A and B is, d1=26ly.

The distance travelled by the blob in sideway direction is, d2=24ly.

The distance travelled by the blob in the transverse direction is, d3=10ly.

Formula used:

The expression for the calculation of the time is given by,

t=dv

Here, t is the time taken, d is the distance covered and v is the speed.

Calculation:

The speed of the blob is calculated as,

v=( 13 15)(3× 108m/s)=( 13 15)(3× 108m/s× 10 3 km 1m)=( 13 15)(3× 105km/s)=( 13 15)(3× 105km/s× ( 60×60×24×365 )s 1year)

Solve further,

v=( 13 15)(9.46× 10 12km/year)=8.19×1012km/year

The time taken by the blob the point from point A to B is calculated as,

t=d1v=26ly8.19× 10 12km/year=( 26ly× 9.46× 10 12 km 1ly )( 8.19× 10 12 km/ year )=30years

Conclusion:

Therefore, the time taken by the blob from the point A to B is 30years.

To determine

(b)

The year in which the light from the point B reaches the earth.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 16Q

The year in which the light from the point B reaches the earth is 2023.

Explanation of Solution

Given:

The year in which the light from the point A reaches the earth is, 2020.

The distance between the point A and B is, d1=26ly.

The distance travelled by the blob in sideway direction is, d2=24ly.

The distance travelled by the blob in the transverse direction is, d3=10ly.

Formula used:

The distance covered by the light in the sideway direction is calculated as,

t=d2v

The extra time taken by the light to travel from point B is given by,

extra time=(time taken from point A)(time taken from point B)=30years27years=3 years

The year in which the light from the point B reaches the earth is given by,

year of light reaching from point B=(year of light reaching the earth from the point A)+(extratime)

Calculation:

The distance covered by the light in the sideway direction is calculated as,

t=d2v=24ly8.19× 10 12km/year=( 24ly× 9.46× 10 12 km 1ly )( 8.19× 10 12 km/ year )=27years

The extra time taken by the light to travel from point B is calculated as,

extra time=(time taken from point A)(time taken from point B)=30years27years=3 years

The year in which the light from the point B reaches the earth is calculated as,

year of light reaching from point B=( year of light reaching the  earth from the point A)+( extra time)=2020+3=2023

Conclusion:

Therefore, the year in which the light from the point B reaches the earth is 2023.

To determine

(c)

The speed of the blob across the sky on the earth.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 16Q

The speed of the blob across the sky on the earth is 103c.

Explanation of Solution

Given:

The year in which the light of the blob from the point A reaches the earth is, y1=2020.

The year in which the light of the blob from the point B reaches the earth is, y1=2023.

The distance travelled by the blob in the transverse direction is, d3=10ly.

Formula used:

The expression for the calculation of the speed of the blob across the sky is given by,

speed of blob across the sky=( transverse distance between  the point A and B)( difference in time taken by the  light from A and B to reach earth)

Calculation:

The speed of the blob across the sky on the earth is calculated as,

speed of blob across the sky=( transverse distance between  the point A and B )( difference in time taken by the  light from A and B to reach earth )=10ly( 20232020)years=103c

Conclusion:

Therefore, the speed of the blob across the sky on the earth is 103c.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Consider a closed triangular box resting within a horizontal electric field of magnitude E = 8.02  104 N/C as shown in the figure below. A closed right triangular box with its vertical side on the left and downward slope on the right rests within a horizontal electric field vector E that points from left to right. The box has a height of 10.0 cm and a depth of 30.0 cm. The downward slope of the box makes an angle of 60 degrees with the vertical. (a) Calculate the electric flux through the vertical rectangular surface of the box. kN · m2/C(b) Calculate the electric flux through the slanted surface of the box. kN · m2/C(c) Calculate the electric flux through the entire surface of the box. kN · m2/C
The figure below shows, at left, a solid disk of radius R = 0.600 m and mass 75.0 kg. Tu Mounted directly to it and coaxial with it is a pulley with a much smaller mass and a radius of r = 0.230 m. The disk and pulley assembly are on a frictionless axle. A belt is wrapped around the pulley and connected to an electric motor as shown on the right. The turning motor gives the disk and pulley a clockwise angular acceleration of 1.67 rad/s². The tension T in the upper (taut) segment of the belt is 145 N. (a) What is the tension (in N) in the lower (slack) segment of the belt? N (b) What If? You replace the belt with a different one (one slightly longer and looser, but still tight enough that it does not sag). You again turn on the motor so that the disk accelerates clockwise. The upper segment of the belt once again has a tension of 145 N, but now the tension in the lower belt is exactly zero. What is the magnitude of the angular acceleration (in rad/s²)? rad/s²
A bridge truss extends x = 217 m across a river (shown in the figure below) where 0 = 40°. The structure is free to slide horizontally to permit thermal expansion. The structural components are connected by pin joints, and the masses of the bars are small compared with the mass of a 1300 kg car at the center. Calculate the force of tension or compression in each structural component (in N). B D T T T T T 22820 AB AC BC ||| || || || BD N ---Select--- N ---Select--- N ---Select--- N ---Select--- DE N ---Select--- T DC= N ---Select--- TEC N ---Select--- с ✓ E
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Astronomy
Physics
ISBN:9781938168284
Author:Andrew Fraknoi; David Morrison; Sidney C. Wolff
Publisher:OpenStax
Text book image
Classical Dynamics of Particles and Systems
Physics
ISBN:9780534408961
Author:Stephen T. Thornton, Jerry B. Marion
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Foundations of Astronomy (MindTap Course List)
Physics
ISBN:9781337399920
Author:Michael A. Seeds, Dana Backman
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Stars and Galaxies (MindTap Course List)
Physics
ISBN:9781337399944
Author:Michael A. Seeds
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Inquiry into Physics
Physics
ISBN:9781337515863
Author:Ostdiek
Publisher:Cengage
Text book image
The Solar System
Physics
ISBN:9781337672252
Author:The Solar System
Publisher:Cengage