PRACT STAT W/ ACCESS 6MO LOOSELEAF
PRACT STAT W/ ACCESS 6MO LOOSELEAF
4th Edition
ISBN: 9781319215361
Author: BALDI
Publisher: Macmillan Higher Education
Question
Book Icon
Chapter 22, Problem 22.4AYK

(a)

To determine

To find:

Thepercent of aphids land upright dropping from 3cm,5cm,10cm,20cm of the given table.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 22.4AYK

  66.667%

Explanation of Solution

Given:

    Landing posture3cm5cm10cm20cm
    Upright 20232729
    No upright10731
    Sample size30303030

Concept used:

Formula

  p=xn

Significance level

  α=1confidenceα=10.95

Calculation:

Parameter p= sample proportion

The best point of estimate of p is sample proportion

Since the sample size are large.

The condition for the two samples z test are met.

The population distribution is normal.

Sample size n=30

For aphids land upright when dropping from 3cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2030×100=66.667%

For aphids land upright when dropping from 5cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2330×100=76.667%

For aphids land upright when dropping from 10cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2930×100=90%

For aphids land upright when dropping from 20cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2930×100=96.667%

(b)

To determine

To explain:

The 95% confident are not capture the respective population proportion of the given table.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given:

    Landing posture3cm5cm10cm20cm
    Upright 20232729
    No upright10731
    Sample size30303030

Concept used:

Formula

  p=xn

Significance level

  α=1confidenceα=10.95

Calculation:

Parameter p= sample proportion

The best point of estimate of p is sample proportion

Since the sample size are large.

The condition for the two samples z test are met.

The population distribution is normal.

Sample size n=30

For aphids land upright when dropping from 3cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2030×100=66.667%

For aphids land upright when dropping from 5cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2330×100=76.667%

For aphids land upright when dropping from 10cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2930×100=90%

For aphids land upright when dropping from 20cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2930×100=96.667%

For aphids land upright dropping from 20cm is the percent of 96.667% .

This percent is large of the 95% confident.

So,the 95% confident are not capture the respective population proportion of all four intervals.

(c)

To determine

To explain:

The 95% confident are not capture the respective population proportion of the given table.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given:

    Landing posture3cm5cm10cm20cm
    Upright 20232729
    No upright10731
    Sample size30303030

Concept used:

Formula

  p=xn

Significance level

  α=1confidenceα=10.95

Calculation:

Parameter p= sample proportion

The best point of estimate of p is sample proportion

Since the sample size are large.

The condition for the two samples z test are met.

The population distribution is normal.

Sample size n=30

For aphids land upright when dropping from 3cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2030×100=66.667%

For aphids land upright when dropping from 5cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2330×100=76.667%

For aphids land upright when dropping from 10cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2930×100=90%

For aphids land upright when dropping from 20cm

The percentage

  =noofaphidslanduprightn×100=2930×100=96.667%

Null hypothesis H0 :-No relationship between aphids land upright and landing posture.

Alternative hypothesis H1 :-A significant relationship between aphids land upright and landing posture.

Significance level

  α=1confidenceα=10.95α=0.05

Since p Value is greater than 0.05 significance level.

So the hypothesis is fail to reject null hypothesis H0

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Please help me with this statistics question
Please help me with the following statistic question
To  evaluate  the  success  of  a  1-year  experimental  program  designed  to  increase  the  mathematical achievement of underprivileged high school seniors, a random sample of participants in the program will be selected and their mathematics scores will be compared with the previous year’s  statewide  average  of  525  for  underprivileged  seniors.  The  researchers  want  to  determine  whether the experimental program has increased the mean achievement level over the previous year’s statewide average. If alpha=.05, what sample size is needed to have a probability of Type II error of at most .025 if the actual mean is increased to 550? From previous results, sigma=80.
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:John Wiley & Sons Inc
Text book image
Probability and Statistics for Engineering and th...
Statistics
ISBN:9781305251809
Author:Jay L. Devore
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C...
Statistics
ISBN:9781305504912
Author:Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Elementary Statistics: Picturing the World (7th E...
Statistics
ISBN:9780134683416
Author:Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:PEARSON
Text book image
The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:9781319042578
Author:David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:W. H. Freeman
Text book image
Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:9781319013387
Author:David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:W. H. Freeman