
Concept explainers
a.
Design a low pass filter for a given specification.
a.

Answer to Problem 1P
The obtained value of resistor
Explanation of Solution
Given data:
The value of capacitor
The value of passband gain is
Cutoff frequency is
Formula used:
Refer to Figure 15.1 in the textbook for a first order low-pass filter.
Write the expression for passband gain.
Here,
Write the expression for cutoff frequency.
Calculation:
Write the expression for
Re-arrange equation (2) as follows.
Substitute
Substitute
Convert dB value of passband gain into normal value.
Substitute
Conclusion:
Thus, the obtained value of resistor
b.
Draw the circuit diagram of designed low pass filter.
b.

Explanation of Solution
Calculation:
Modify the Figure 15.1 for designed value as shown in Figure 1.
Conclusion:
Thus, the circuit diagram of designed low pass filter is shown in Figure 1.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 15 Solutions
Electric Circuits Plus Mastering Engineering with Pearson eText 2.0 - Access Card Package (11th Edition) (What's New in Engineering)
- Describe functionalities of the “Battery Management System” and explain how the cell balancing is performed by the BMS.arrow_forwardPlease answer handwritten, do not use chat gbtarrow_forward1) The parameters for circuit in Figure 1 are ẞ₁ = 120, B2=80, VBE1 (On) = VBE2 (on) = 0.7 V and VA1 = VA2 = ∞0. a) Find the collector current in each transistor. b) Find the small signal voltage gain Av = Vo/Vs. c) Find the I/O resistance. Rib 5V. Figure 1 Q₁ 0.5 k Vcc=9V Q2 R ww 50 Ωarrow_forward
- 3) In the circuit in Figure 3, the Transistor parameters are VTN = 0.8 V and Kn = 0.5 mA/V2. Calculate ID, VGS, and VDS. VDD = 10 V Κ = 32 ΚΩ Κρ=4ΚΩ R2 = 18 ΚΩ Rs = 2k Figure 3arrow_forward2) Consider the circuit in Figure 2, The transistor parameters are VTP = -0.8 V and Kp = 0.5 mA/V2. Determine ID, VSG and VSD.arrow_forwardFor the circuit shown, let V₁ = 12 V, Is1 = 2A, Is2 = 4A, R₁ = 2, R2 = 4, and R3 = 6. Determine the current Io using Mesh method as follows: 1. Choose all meshes that must be included, if any, to construct the supermesh. 11, 13 O 11, 12 O 12, 13, 11 12, 13 O none of the above 2. Consider mesh (loop) iz, write the corresponding expression in terms of mesh currents i₁, 12, 13 as of the form (R11 · i₁ + R₁2 · 2 + R₁3-13 = V₁), then enter the corresponding values: R11 R12 R13 Ω Ω Ω V V₁₂ 3. Solve the above equation to determine then lo : 10 = Ist A R₁ ww ww R₂ + V₁ 1, R3 The relative tolerance for this problem is 7%. ww IS2arrow_forward
- Enter the matrix values (numerical) to solve for mesh-currents i₁, iz and 13, for the circuit shown, using Mesh method. In the matrix, row 1, row 2, and row 3 correspond to i₁, 12 and 13, current expressions, respectively. Let Vs=15, R₁ =50, R₂-32, R3-8, R4-17, R5-29, and R=41. [R11 R12 R13 The matrix values are shown here: R21 R22 R23 = V₂ R31 R32 R33 [V3] The relative tolerance for this problem is 5%. R1 Loop i₁ R11 + Vs Ω R12 Ω R13 Ω V V₁= Loop 12 R21 Ω R22 Ω R23 Ω V V₂ Loop 13 Ω R31 R32 Ω R33 Ω V3= V R2 R4 R3 R5 R6arrow_forwardFor circuit shown, use Mesh method to find the voltage Vo as follows. Enter, in the matrix format, as below, the loop currents, where row 1, and row 2, correspond to i₁, and i2 loop current expressions, respectively. Let Vs1-5, Vs2-15, R₁=5, R₂=2, and R3=8. The matrix values are shown here: [R11 R12 21 R21 R22 Rx - M - M iz = The relative tolerance for this problem is 5%. Vst (+- R1 ww Loop i₁ R115 G12 V₁ = Loop 12 R21 R22 V₂= Ω C C Ω V Ω 02 C V R₂ ww VS2 + Ry ww + Vo Use Cramer's rule (matrix), substitution, or any other method to calculate the voltages:arrow_forward= = For the circuit shown, let V, 15 V, I, 4A, R₁ =5, R₂ 10, R3 10, and R4 5. Determine the output voltage Vo as follows All resistor values are in ohms. 1. Identify the supermesh and write its corresponding Mesh equation. Provide your expression in terms of the shown mesh current i₁, and 12 of the form (R11 · 11+ R12 · 12 = V₁), then enter the corresponding values: R11 Ω R12 V₁= V Ω 2. Use the above equation, and supermesh inner expression to calculate i₂: i₂- Find Vo V₁ = A V R₁ www M R3 ww V R4 V₁ 0 IS R₁ The relative tolerance for this problem is 7 %. 0arrow_forward
- Introductory Circuit Analysis (13th Edition)Electrical EngineeringISBN:9780133923605Author:Robert L. BoylestadPublisher:PEARSONDelmar's Standard Textbook Of ElectricityElectrical EngineeringISBN:9781337900348Author:Stephen L. HermanPublisher:Cengage LearningProgrammable Logic ControllersElectrical EngineeringISBN:9780073373843Author:Frank D. PetruzellaPublisher:McGraw-Hill Education
- Fundamentals of Electric CircuitsElectrical EngineeringISBN:9780078028229Author:Charles K Alexander, Matthew SadikuPublisher:McGraw-Hill EducationElectric Circuits. (11th Edition)Electrical EngineeringISBN:9780134746968Author:James W. Nilsson, Susan RiedelPublisher:PEARSONEngineering ElectromagneticsElectrical EngineeringISBN:9780078028151Author:Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.Publisher:Mcgraw-hill Education,





