
Concept explainers
Allocation of
The preparation of income distribution schedule using the given information.

Answer to Problem 15.12P
E is entitled to get $24,740, N $27,180 and W will get $27,040 of total profit.
Explanation of Solution
E | N | W | Total | |
Profit ratio | 3 | 3 | 4 | 10 |
Ending capital | $28,000 | $40,000 | $48,000 | |
Net income | $78,960 | |||
Interest on capital 10% | 2,800 | 4,000 | 4,800 | (11,600) |
Salaries | 15,000 | 20,000 | 18,000 | (53,000) |
Bonus | 3,760 | (3,760) | ||
Residual income | $10,600 | |||
Allocation of income 3:3:4 | 3,180 | 3,180 | 4,240 | (10600) |
Total | $24,740 | $27,180 | $27,040 | 0 |
Bonus = .05(Net income − bonus)
Bonus = .05(78,960 − bonus)
20B = $78,960 − B
21B = $78,960
B = $78,960/21 = $3,760
Allocation of profit and loss to partners: Allocation of profit and loss to partners will be in accordance with partnership agreement. If the entity does not have formal partnership agreement, section 401 of the UPA 1997 indicates that profit and losses are distributed equally among partners. Profit distributions are not included in the partnership’s income statement, but recorded directly into partner’s capital accounts, not treated as expense items.
The preparation of income distribution schedule where interest on capital is calculated using weighted average capital balances.

Answer to Problem 15.12P
Income received by each partner as per income distribution schedule is
E = $21,078
N = $22,858
W = $24,144
Explanation of Solution
Determination of average capital
Average capital for E
Date | Debit | Credit | Balance | Months maintained | Months x balance |
1/1 | $30,000 | 4 | $120,000 | ||
5/1 | 6,000 | 36,000 | 4 | 144,000 | |
9/1 | 8,000 | 28,000 | 4 | 112,000 | |
Total | 12 | $376,000 |
Average capital $376,000 / 12 months = $31,333
Average capital for N
Date | Debit | Credit | Balance | Months maintained | Months x balance |
1/1 | $40,000 | 2 | $80,000 | ||
3/1 | $9,000 | 31,000 | 4 | 124,000 | |
7/1 | $5,000 | 36,000 | 2 | 72,000 | |
9/1 | 4,000 | 40,000 | 4 | 160,000 | |
Total | 12 | $436,000 |
Average capital $436,000 / 12 months $36,333
Average capital for W
Date | Debit | Credit | Balance | Months maintained | Months x balance |
1/1 | $50,000 | 3 | $150,000 | ||
4/1 | $7,000 | 57,000 | 2 | 114,000 | |
6/1 | 3,000 | 60,000 | 2 | 120,000 | |
8/1 | 12,000 | 48,000 | 5 | 240,000 | |
Total | 12 | $624,000 |
Average capital $624,000 / 12 months $52,000
Income distribution s
E | N | W | Total | |
Profit sharing ratio | 1 | 1 | 1 | 3 |
Average capital | $31,222 | $36,333 | $52,000 | |
Net income | $68,080 | |||
Interest on capital 10% | 3,133 | 3,633 | 5,200 | (11,966) |
Salaries | 24,000 | 21,000 | 25,000 | (70,000) |
Bonus | 4,280 | (4,280) | ||
Residual deficit | ($18,166) | |||
Allocation of deficit 1:1:1 | (6,055) | (6,055) | (6,056) | 18,166 |
Total | $21,078 | $22,858 | $24,144 | 0 |
Bonus = .10(net income − bonus − N’s salary)
B = .10(68,080 − B - $21,000)
B = .10(47.080 − B)
10B = $47,080 − B
11B = $47,080
B = $47,080 / 11 = $4,280
Allocation of profit and loss to partners: Allocation of profit and loss to partners will be in accordance with partnership agreement. If the entity does not have formal partnership agreement, section 401 of the UPA 1997 indicates that profit and losses are distributed equally among partners. Profit distributions are not included in the partnership’s income statement, but recorded directly into partner’s capital accounts, not treated as expense items.
The preparation of income distribution schedule using the given information.

Answer to Problem 15.12P
E is entitled to get $32,180, N $29,158 and W will get $31,602 of total profit.
Explanation of Solution
E | N | W | Total | |
Profit ratio | 8 | 7 | 5 | 20 |
Beginning capital | $30,000 | $40,000 | $50,000 | |
Net income | $92,940 | |||
Interest on beginning capital 10% | 3,000 | 4,000 | 5,000 | (12,000) |
Salaries | 21,000 | 18,000 | 15,000 | (54,000) |
Bonus | 6,490 | (6,490) | ||
Residual income | $20,450 | |||
Allocation of income 8:7:5 | 8,180 | 7,158 | 5,112 | (20,450) |
Total | $32,180 | $29,158 | $31,602 | 0 |
Bonus = .20(Net income − Bonus − Salaries)
B = .20(92,940 − B - $54,000)
5B = .20($38,940 − B
6B = $38,940
B = $38,940 / 6 = $6,490
Want to see more full solutions like this?
Chapter 15 Solutions
EBK ADVANCED FINANCIAL ACCOUNTING
- Landry Manufacturing has two operating departments: Blending and Shaping. Blending has 300 employees and occupies 25,000 ft². Shaping has 100 employees and occupies 20,000 ft². Indirect factory costs for the current month are: administrative, $920,000; and maintenance, $250,000. Administrative costs are allocated to operating departments based on the number of workers. Determine the administrative costs allocated to each operating department.arrow_forwardProvide correct option general accounting questionarrow_forwardWhat was the inventory turnover ratio for this financial accounting question?arrow_forward
- A company that sells designer handbags forecasts sales of 5,000 bags next year. The cost per handbag is $40, and the selling price is $90. The company's fixed costs, including depreciation and amortization, are $120,000. If actual sales turn out to be 6,500 bags instead of 5,000, what is the percentage increase in EBIT?arrow_forwardGeneral accounting questionarrow_forwardAccountarrow_forward
- College Accounting, Chapters 1-27AccountingISBN:9781337794756Author:HEINTZ, James A.Publisher:Cengage Learning,Financial AccountingAccountingISBN:9781305088436Author:Carl Warren, Jim Reeve, Jonathan DuchacPublisher:Cengage Learning

