ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
14th Edition
ISBN: 9780190072537
Author: NEWNAN
Publisher: Oxford University Press
Question
Book Icon
Chapter 12, Problem 17P
To determine

(a)

The after tax rate of return for the investment.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 17P

The internal rate if return is 7.72%.

Explanation of Solution

Given:

The cost of installing a machine is $200,000.

The useful life is 20 years.

Salvage value is $50000.

Per month income is $2500.

Per month expenses is $200.

Interest rate is 38%.

Concept used:

Write the expression for straight line depreciation.

SLN Depreciation=BSN ....... (I)

Here, cost of installing is B, useful life in years is N and salvage value is S.

Write the expression for taxable income.

Taxable income (c)=ab ....... (II)

Here, before tax cash flow is a and depreciation is b.

Write the expression for income tax.

Income tax(d)=[(c)×0.40] ....... (III)

Here, taxable income is c.

Write the expression for after tax cash flow.

After tax cash flow (e)=a+d ....... (IV)

Write the expression for after tax rate of return.

P=[F1(P/F,i,n)+F2(P/F,i,n)+F3(P/F,i,n)+F4(P/F,i,n)+F5(P/F,i,n)] ....... (V)

Here, the present value of the annuity is P, future value of the series is F, interest rate is i and number of periods is n.

Write the expression for rate of return by linear interpolation.

IRR=i%low+(i%highi%low)[FlowPFlowFhigh] ....... (VI)

Here, the internal rate of return is IRR, lower interest rate is i%low, higher interest rate is i%high, factor of lower interest rate is Flow, factor of higher interest rate is Fhigh,

If after-tax IRR is less than expected, then the investment is not considered.

If after-tax IRR is greater than expected, then the investment is considered.

Calculation:

Calculate the depreciation of the machine.

Substitute $200,000 for B, $50000 for S and 20 for N in Equation (I).

SLN Depreciation=$200,0000$5000020=$7500

The depreciation charged in the machine would be $7500.

Calculate the before tax cash flow.

Net income=incomeexpenses=$2500$200=$2300/month

BTCF=$2300/month(12 month1 year)=$27600/year

Here, the before tax cash flow is BTCF.

Calculate the taxable income.

Substitute $27600 for a and $7500 for b in Equation (II).

Taxable income (c)=$27600$7500=$20100

Calculate the income tax.

Substitute $20100 for c in Equation (III).

Income tax(d)=[($14,000)×0.38]=$7638

Calculate the after tax cash flow.

Substitute $7638 for d and $27600 for a in Equation (IV).

After tax cash flow (e)=$27600+($7638)=$19962

The table for computation of the after tax rate of return for investment is shown below.

(a) (b) (c) (d) (e)
Year Before tax cash flow Depreciation Taxable Income (ab) Income tax [(c)×0.40] After tax cash flow
0 $200,000 $200,000
1 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
2 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
3 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
4 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
5 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
6 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
7 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
8 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
9 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
10 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
11 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
12 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
13 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
14 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
15 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
16 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
17 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
18 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
19 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
20 $50000 $50000

Table (1)

Calculate the after tax rate of return.

Substitute $200,000 for P, $19962 for F in Equation (V).

$200,000=[$19962( P/F,i,1)+$19962( P/F,i,2)+......+$19962( P/F,i,20)]10.02i(1+i)20(1+i)20+1=0

Solve the equation for i.

i=7.72%

The internal rate if return is 7.72%.

Conclusion:

The internal rate if return is 7.72%.

To determine

(b)

The after tax rate of return for the investment.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 17P

The internal rate if return is 7.72%.

Explanation of Solution

Given:

The cost of installing a machine is $200,000.

The useful life is 20 years.

Salvage value is $50000.

The market price is $150000

Per month income is $2500.

Per month expenses is $200.

Interest rate is 38%.

Calculation:

Calculate the depreciation of the machine.

Substitute $200,000 for B, $50000 for S and 20 for N in Equation (I).

SLNDepreciation=$200,0000$5000020=$7500

The depreciation charged in the machine would be $7500.

Calculate the before tax cash flow.

Net income=incomeexpenses=$2500$200=$2300/month

BTCF=$2300/month(12 month1 year)=$27600/year

Calculate the taxable income.

Substitute $27600 for a and $7500 for b in Equation (II).

Taxable income (c)=$27600$7500=$20100

Calculate the income tax.

Substitute $20100 for c in Equation (III).

Income tax(d)=[($14,000)×0.38]=$7638

Calculate the after tax cash flow.

Substitute $7638 for d and $27600 for a in Equation (IV).

After tax cash flow (e)=$27600+($7638)=$19962

The table for computation of the after tax rate of return for investment is shown below.

(a) (b) (c) (d) (e)
Year Before tax cash flow Depreciation Taxable Income (ab) Income tax [(c)×0.40] After tax cash flow
0 $200,000 $200,000
1 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
2 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
3 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
4 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
5 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
6 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
7 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
8 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
9 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
10 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
11 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
12 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
13 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
14 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
15 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
16 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
17 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
18 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
19 $27600 $7500 $20100 $7638 $19962
20 $150000 $100000 $38000 $112000

Table (1)

Calculate the after tax rate of return.

Substitute $200,000 for P, $19962 for F in Equation (V).

$200,000=[$19962( P/F,i,1)+$19962( P/F,i,2)+......+$19962( P/F,i,20)]10.02i(1+i)20(1+i)20+1=0 ....... (VI)

Solve the equation for i

i=7.72%

The internal rate if return is 7.72%.

Conclusion:

The internal rate if return is 7.72%.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Problem 2. If the consumer preference can be represented by a CES function with δ = 0.5, i.e. u(x, y) = x0.5 + y0.5. Let the prices and income be (px, py, w).  1. Set up the Lagrangian expression.2. Take the first-order conditions.3. Substitute into budget constraint to derive the optimal consumption bundles.
1. A town relies on four different sources for its non-drinking water needs: dam water, reclaimed water, rain water, and desalinated water. The different sources carry different risks and costs. For instance, desalinated water is fully reliable due to abundant sea water, but it is more expensive than other options. Reclaimed water also has relatively lower risk than rain or dam water since a certain amount can be obtained, even during the dry. season, by the treatment of daily generated waste water. Using any of the four options requires an investment in that resource. The return on a particular water source is defined as the amount of water generated by the source per dollar of investment in it. The expected returns and standard deviations of those returns for the four water sources are described in the following table: Water resource Expected return St. Deviation Dam water 2.7481 0.2732 Reclaimed water 1.6005 0.0330 Rain water 0.5477 0.2865 Desalinated water 0.3277 0.0000 Higher…
1. Imagine a society that produces military goods and consumer goods, which we'll call "guns" and "butter." a. Draw a production possibilities frontier for guns and butter. Using the concept of opportunity cost, explain why it most likely has a bowed-out shape. b. Show a point that is impossible for the economy to achieve. Show a point that is feasible but inefficient. c. Imagine that the society has two political parties, called the Hawks (who want a strong military) and the Doves (who want a smaller military). Show a point on your production possibilities frontier that the Hawks might choose and a point the Doves might choose. d. Imagine that an aggressive neighboring country reduces the size of its military. As a result, both the Hawks and the Doves reduce their desired production of guns by the same amount. Which party would get the bigger "peace dividend," measured by the increase in butter production? Explain.
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education