ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
14th Edition
ISBN: 9780190072537
Author: NEWNAN
Publisher: Oxford University Press
Question
Book Icon
Chapter 12, Problem 22P
To determine

If the investment is desirable or not.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Answer to Problem 22P

The investment is not desirable.

Explanation of Solution

Concept used:

Write the expression to calculate the depreciation by double declining method.

d1=2N(BVt1) ....... (I)

Here, the depreciation is d1, the total number of year is N and the book value of previous year is BVt1.

Write the expression to calculate cumulative depreciation.

CD=dt+dt1 ....... (II)

Here, the cumulative depreciation is CD, the depreciation of the current year is dt and the depreciation o the previous year is dt1.

Write the expression to calculate the book value.

BVt=BV0CDt ....... (III)

Here, the book value of the current year is BVt, the book value at 0 year is BV0 and the depreciation for current year is Dt.

Write the expression to calculate the depreciation by straight line method.

dt=BVSN ....... (IV)

Here, the depreciation is dt, the book value is BV, the salvage value is S and the total number of year is N.

Write the expression to calculate the depreciation recaparture.

DC=SVBV ....... (V)

Here, the depreciation recapture is DC, the book value is BV and the salvage value is SV.

Calculations:

All values are taken in ($1000).

Calculate the depreciation for year 1.

Substitute $12000 for BVt1 and 6 for N in Equation (I).

d1=26($12000)d1=$4000

Calculate the cumulative depreciation for year 1.

Substitute $4000 for dt and $0 for CDt1 in Equation (II).

CD1=$4000+$0CD1=$4000

Calculate the book value for year 1.

Substitute $12000 for BV0 and $4000 for CD1.

BV1=$12000$4000=$8000

Calculate the depreciation for year 2.

Substitute $8000 for BVt1 and 6 for N in Equation (I).

d2=26($8000)d2=$2667

Calculate the cumulative depreciation for year 2.

Substitute $2667 for dt and $4000 for CDt1 in Equation (II).

CD2=$4000+$2667CD2=$6667

Calculate the book value for year 2.

Substitute $12000 for BV0 and $6667 for CD2.

BV2=$12000$6667=$5333

Calculate the depreciation for year 3.

Substitute $5333 for BVt1 and 6 for N in Equation (I).

d3=26($5333)d3=$1778

Calculate the cumulative depreciation for year 3.

Substitute $1778 for dt and $6667 for CDt1 in Equation (II).

CD3=$6667+$1778CD3=$8445

Calculate the book value for year 3.

Substitute $12000 for BV0 and $8445 for CD3

BV3=$12000$8445=$3555

Calculate the depreciation for year 4.

Substitute $3555 for BVt1 and 6 for N in Equation (I)

d4=26($3555)d4=$1185

Calculate the cumulative depreciation for year 4.

Substitute $1185 for dt and $8445 for CDt1 in Equation (II).

CD4=$1185+$8445CD4=$9630

Calculate the book value for year 4.

Substitute $12000 for BV0 and $9630 for BV4=$12000$9630=$2370

CD4

The depreciation for year 5 and 6 has to be calculated by straight line method.

Calculate the depreciation for year 5.

Substitute $2370 for BV, $700 for S and 2 for N in Equation (IV).

d5=$2370$7002=$835

Calculate the cumulative depreciation for year 5.

Substitute $835 for dt and $9630 for CDt1 in Equation (II).

CD5=$9630+$835CD5=$10465

Calculate the book value for year 5.

Substitute $12000 for BV0 and $10465 for CD5

BVt=$12000$10465=$1535

Substitute $2370 for BV, $700 for S and 2 for N in Equation (IV).

d6=$2370$7002=$835

Calculate the cumulative depreciation for year 6.

Substitute $835 for dt and $10465 for CDt1 in Equation (III).

CD6=$10465+$835CD6=$11300

Calculate the book value for year 6.

Substitute $12000 for BV0 and $11300 for CD6.

CD1=$12000$11300=$700

Tabulate the obtained above values.

Year Deprecation Cumulative Depreciation Book Value
1 $4000 $4000 $8000
2 $2667 $6667 $5333
3 $1778 $8445 $3555
4 $1185 $9360 $2370
5 $835 $10465 $1535
6 $835 $11300 $700

The book value obtained after the end of 6years is $700 while the salvage value is $1000. This results into depreciation recaparture.

Substitute $1000 for SV and $700 for BV in Equation (V).

DC=$1000$700=$300

Tabulate the values for before tax and after cash flows.

Year Before taxCash flow (a) Depreciation (b) Taxable income c=(ab) Income taxes d=(c×0.34) After taxCash flow e=(a+d)
0 $12000 $12000
1 $1727 $4000 $2273 $773 $2500
2 $2414 $2667 $253 $86 $2500
3 $2872 $1778 $1094 $372 $2500
4 $3177 $1185 $1992 $677 $2500
5 $3358 835 $2523 $858 $2500
6 $1997 $835 $1162 $395 $1602
6 $1000 $300 $102 $898

Now calculate the after tax return.

Write the expression to calculate the rate when A and P given.

P=A(( 1+i)n1i(1+i)) ....... (V)

Here the present value is P, the annual investment is A, the number of years is n and the rate of return is i.

Substitute $12000 for P, 6 for n and $2500 for A in Equation (V).

12000=2500( ( 1+i ) 61i ( 1+i ) 6)4.8i(1+i)6(1+i)6+1=0 ........ (VI)

Solve Equation (VI) for the value of i.

i=0.0677i=(0.0677×100)%i=6.77%.

Conclusion:

The after tax rate of return is less than expected rate of return.

Hence the investment is not desirable.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Please answer questions D-H, I have already answered A , B,C but it may help you to still solve them yourself. Thank you!
2. A firm’s production function is given by:Q = 10KLThe unit capital and labour costs are 2 and 1 pounds respectively. The firm is contracted to produce2000 units.(a) Write out the optimisation problem of the firm. (b) Express this problem using a Lagrangian function. (c) Find values of K and L which fulfil the contract with minimal cost to the firm. (d) Calculate the total cost to the firm.
3. Consider the following estimated regression equation, estimated using a sample of firms, where RDis total firm spending on research and development in USD ($), Revenue is total firm revenuein USD ($), and W ages is the firms’ total spending on wages in USD ($) (standard errors inparentheses):RDd = 1000(600)+ 0.5(0.1)Revenue + 1.5(0.5)W ages,(a) Interpret the coefficients on each of the explanatory variables. (b) Which of the three coefficients are statistically significant at the 5% level of significance? Howdo you know? A researcher runs a two-sided statistical test of the null hypothesis that both the coefficients onthe explanatory variables above are jointly equal to 0.25 (mathematically, that β1 = β2 = 0.25),and reports a p-value of 0.045.(c) What does this p-value mean for the outcome of the test? (d) What would an appropriate two-sided alternative hypothesis look like?
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education