A solution of – 0.360 m o l N a 3 P O 4 , 0 .100 mol Ca(NO 3 ) 2 and 0 .100 mol AgNO 3 are prepared in 4.000 L of water. Occurrence of precipitation reaction has to be confirmed by writing balanced equation. Molarity of each ion in its solution has to be calculated. Concept Introduction: Molarity is a term used to express concentration of a solution . It is expressed as, Molarity = n u m b e r of m o l e s o f solute v o l u m e of solution in L
A solution of – 0.360 m o l N a 3 P O 4 , 0 .100 mol Ca(NO 3 ) 2 and 0 .100 mol AgNO 3 are prepared in 4.000 L of water. Occurrence of precipitation reaction has to be confirmed by writing balanced equation. Molarity of each ion in its solution has to be calculated. Concept Introduction: Molarity is a term used to express concentration of a solution . It is expressed as, Molarity = n u m b e r of m o l e s o f solute v o l u m e of solution in L
A solution of – 0.360molNa3PO4, 0.100 mol Ca(NO3)2 and 0.100 mol AgNO3 are prepared in 4.000 L of water. Occurrence of precipitation reaction has to be confirmed by writing balanced equation. Molarity of each ion in its solution has to be calculated.
Concept Introduction:
Molarity is a term used to express concentration of a solution. It is expressed as,
Molarity = number of molesof solutevolume of solution in L
Expert Solution & Answer
Answer to Problem 12.132QP
Molarity of Na+,PO42-andNO3- ions are calculated as 0.270M,0.650M,0.0750M respectively.
Explanation of Solution
Determine the number of moles of each ion present in the solution. Totally five types ions are present in the solution as follows –
Na+, PO43−, Ca2+, Ag+ and NO3−.
No. of moles of 3 Na+ ions= 3×0.360 mol= 1.080 molNo. of moles of PO43− ions= 0.360 molno. of moles of Ca2+ ions= 0.100 molno.of moles of Ag+ ions= 0.100 molno.of moles of NO3− ions= 0.100 mol + 2(0.100 mol)= 0.300 mol
Calcium ions and Silver ions get precipitated by phosphate ions that two compounds are precipitated. The precipitation is represented in equation as follows –
Na+ ions are not precipitated by CO32− ions. All amount of CO32− ions don’t involve in precipitation reaction. The remaining moles of CO32− are –
0.360 mol−23×0.100 - 13×0.100 mol = 0.2600 mol
Volume of the solution is 4.000 L. As Ca2+and Ag+ ions are precipitated, only Na+,PO43−and NO3− ions are left over in the solution. Molarity of each ion in the solution is calculated as,
Molarity of Na+ ions= no. of molesof Na+ ionsvolume of solution in L= 0.1080 mol Na+4.000 L = 0.270 MMolarity of PO43− ions= no. of molesof PO43− ions4.000 L= 0.2600 mol Na+4.000 L = 0.650 MMolarity of NO3− ions= no. of molesof NO3− ionsvolume of solution in L= 0.300 mol NO3−2.000 L = 0.0750 M
Conclusion
Molarity of various ions present in a solution is calculated using number of moles of the ions.
Want to see more full solutions like this?
Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Using the general properties of equilibrium constants
At a certain temperature, the equilibrium constant K for the following reaction is 0.84:
H2(g) + 2(g) 2 HI(g)
=
Use this information to complete the following table.
Suppose a 34. L reaction vessel is filled with 0.79 mol of HI.
What can you say about the composition of the mixture in the
vessel at equilibrium?
There will be very little H2 and 12.
☐ x10
There will be very little HI.
Neither of the above is true.
What is the equilibrium constant for the following reaction? Be
sure your answer has the correct number of significant digits.
2 HI(g)
H₂(9)+12(9)
K =
What is the equilibrium constant for the following reaction? Be
sure your answer has the correct number of significant digits.
2 H2(g)+212(9)
4 HI(g)
K = ☐
☑
Predicting the qualitative acid-base properties of salts
Consider the following data on some weak acids and weak bases:
base
acid
Κα
Kb
name
formula
name
formula
hydrocyanic acid
- 10
HCN
4.9 × 10
pyridine
C₂H₂N 1.7 × 10 9
acetic acid
HCH3CO2 1.8 × 10
5
hydroxylamine HONH2 1.1 × 10¯
8
Use this data to rank the following solutions in order of increasing pH. In other words, select a '1' next to the solution that will have the lowest pH, a '2' next to
the solution that will have the next lowest pH, and so on.
0.1 M KCN
solution
pH
choose one ✓
0.1 M C5H5NHCI
choose one ✓
0.1 M NaCH3CO2
choose one ✓
0.1 M HONH3Br
✓ choose one
1 (lowest)
2
3
4 (highest)
For this question please solve the first question. Please explain your thought process, the steps you took, and how you would tackle a similar problem. Thank you for your help!
Chapter 12 Solutions
OWLv2 for Ebbing/Gammon's General Chemistry, 11th Edition, [Instant Access], 1 term (6 months)
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.
Author:Steven D. Gammon, Ebbing, Darrell Ebbing, Steven D., Darrell; Gammon, Darrell Ebbing; Steven D. Gammon, Darrell D.; Gammon, Ebbing; Steven D. Gammon; Darrell
Author:Steven D. Gammon, Ebbing, Darrell Ebbing, Steven D., Darrell; Gammon, Darrell Ebbing; Steven D. Gammon, Darrell D.; Gammon, Ebbing; Steven D. Gammon; Darrell