ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
14th Edition
ISBN: 9780190072537
Author: NEWNAN
Publisher: Oxford University Press
Question
Book Icon
Chapter 11, Problem 43P
To determine

i.

MACRS depreciation.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 43P

MACRS depreciation is $ 84800.

Explanation of Solution

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

A 10-year property class with half-yearly convention has been assumed.

MACRS
Year Depreciation Base ($) Depreciation Rate (%) Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 10 20,000 1,80,000
2 2,00,000 18 36,000 1,44,000
3 2,00,000 14.4 28,800 1,15,200
TOTAL 84,800

Conclusion:

MACRS depreciation is $ 84800.

To determine

ii.

Straight Line Depreciation.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 43P

Straight Line Depreciation is $20000 per annum.

Explanation of Solution

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

SLM depreciation =

Cost / Useful life=$20000010 = $20,000 per year

Year Beginning-of-year Book Value ($) Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 20,000 1,80,000
2 1,80,000 20,000 1,60,000
3 1,60,000 20,000 1,40,000
TOTAL 60,000

Conclusion:

Straight Line Depreciation is $20000 per annum

iii.

Sum-of-years-digit depreciation.

Sum-of-years-digit depreciation is $98182.

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

Sum-of-years-digit depreciation (SOYD)

=1+2+3+4+5+6+7+8+9+10=55

Depreciation base = $200,000

Annual depreciation in year N = Depreciation base×(Number of years remaining at beginning of year N)SOYD

SOYD
Year Depreciation Base ($) Depreciation Rate Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 10/55 36,364 1,63,636
2 2,00,000 9/55 32,727 1,30,909
3 2,00,000 8/55 29,091 1,01,818
TOTAL 98,182

Conclusion:

Sum-of-years-digit depreciation is $98182.

iv.

Double declining balance depreciation.

Double declining balance depreciation is $ 97600.

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

SLM Depreciation rate =

1UsefulLife =110 = 0.1

DDB Rate =

0.1×2=0.2

DDB
Year Depreciation Base ($) Depreciation Rate Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 0.2 40,000 1,60,000
2 1,60,000 0.2 32,000 1,28,000
3 1,28,000 0.2 25,600 1,02,400
TOTAL 97,600

Conclusion:

Double declining balance depreciation is $ 97600

(e).

v.

150% Declining balance depreciation.

150% Declining balance depreciation is $77175.

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

150% Declining balance depreciation rate = 0.1 x 1.5 = 0.15

150% DECLINING BALANCE METHOD
Year Depreciation Base ($) Depreciation Rate Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 0.15 30,000 1,70,000
2 1,70,000 0.15 25,500 1,44,500
3 1,44,500 0.15 21,675 1,22,825
TOTAL 77,175

Conclusion:

150% Declining balance depreciation is $77175.

To determine

iii.

Sum-of-years-digit depreciation.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 43P

Sum-of-years-digit depreciation is $98182.

Explanation of Solution

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

Sum-of-years-digit depreciation (SOYD)

=1+2+3+4+5+6+7+8+9+10=55

Depreciation base = $200,000

Annual depreciation in year N = Depreciation base×(Number of years remaining at beginning of year N)SOYD

SOYD
Year Depreciation Base ($) Depreciation Rate Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 10/55 36,364 1,63,636
2 2,00,000 9/55 32,727 1,30,909
3 2,00,000 8/55 29,091 1,01,818
TOTAL 98,182

Conclusion:

Sum-of-years-digit depreciation is $98182.

iv.

Double declining balance depreciation.

Double declining balance depreciation is $ 97600.

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

SLM Depreciation rate =

1UsefulLife =110 = 0.1

DDB Rate =

0.1×2=0.2

DDB
Year Depreciation Base ($) Depreciation Rate Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 0.2 40,000 1,60,000
2 1,60,000 0.2 32,000 1,28,000
3 1,28,000 0.2 25,600 1,02,400
TOTAL 97,600

Conclusion:

Double declining balance depreciation is $ 97600

(e).

v.

150% Declining balance depreciation.

150% Declining balance depreciation is $77175.

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

150% Declining balance depreciation rate = 0.1 x 1.5 = 0.15

150% DECLINING BALANCE METHOD
Year Depreciation Base ($) Depreciation Rate Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 0.15 30,000 1,70,000
2 1,70,000 0.15 25,500 1,44,500
3 1,44,500 0.15 21,675 1,22,825
TOTAL 77,175

Conclusion:

150% Declining balance depreciation is $77175.

To determine

iv.

Double declining balance depreciation.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 43P

Double declining balance depreciation is $ 97600.

Explanation of Solution

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

SLM Depreciation rate =

1UsefulLife =110 = 0.1

DDB Rate =

0.1×2=0.2

DDB
Year Depreciation Base ($) Depreciation Rate Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 0.2 40,000 1,60,000
2 1,60,000 0.2 32,000 1,28,000
3 1,28,000 0.2 25,600 1,02,400
TOTAL 97,600

Conclusion:

Double declining balance depreciation is $ 97600

(e).

To determine

v.

150% Declining balance depreciation.

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 43P

150% Declining balance depreciation is $77175.

Explanation of Solution

Given:

Cost of machine = $200000

Useful Life = 10 years.

Calculation:

150% Declining balance depreciation rate = 0.1 x 1.5 = 0.15

150% DECLINING BALANCE METHOD
Year Depreciation Base ($) Depreciation Rate Annual Depreciation ($) Year-end Book Value ($)
1 2,00,000 0.15 30,000 1,70,000
2 1,70,000 0.15 25,500 1,44,500
3 1,44,500 0.15 21,675 1,22,825
TOTAL 77,175

Conclusion:

150% Declining balance depreciation is $77175.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Key shortcomings of the Human Capital approach to measuring the monetary value of benefits of new treatments are that it Will generate lower benefits for male lives on average Will generate higher benefits for female lives on average Will tend to OVERVALUE improvements in quality of life Will tend to UNDERVALUE improved survival for people out of labour force
One of the key concepts in economics that underpins the necessity of making tough choices and confronting difficult tradeoffs through some form of collective decision-making is called Production Consumption Exchange Equity Scarcity
Allocative efficiency WITHIN the health care sector refers to What mix of nonmedical and medical goods and services should be produced in the macro-economy What mix of medical goods and services should be produced in the health economy What specific health care resources should be used to produce the chosen medical goods and services Who should receive the medical goods and services that are produced
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education