Cane Company manufactures two products called A1pia d Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity produce 100,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars. Required: (Answer each question independently unless instructed otherwise.) How many pounds of raw material are needed to make one unit of each of the two products?
Cane Company manufactures two products called A1pia d Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity produce 100,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars. Required: (Answer each question independently unless instructed otherwise.) How many pounds of raw material are needed to make one unit of each of the two products?
Solution Summary: The author explains that the decision of making or buying a product component depends upon the analysis of costs, avoidable fixed costs and opportunity costs.
Cane Company manufactures two products called A1pia d Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity produce 100,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars. Required: (Answer each question independently unless instructed otherwise.) How many pounds of raw material are needed to make one unit of each of the two products?
Definition Definition Indirect costs incurred while producing goods or services. Overhead costs cannot be directly attributed to products or services. Overhead includes indirect material cost, indirect labor cost, rent, utilities expenses, and depreciation. Since these costs directly affect the profitability of a company, managing overhead becomes an important task for management.
The following data pertains to the direct materials cost for the month of
October:
Standard costs: 5,000 units allowed at $20 each
Actual costs: 5,050 units input at $19 each
What is the direct materials efficiency (quantity) variance?
a. $950 favorable
b. $950 unfavorable
c. $1,000 favorable
d. $1,000 unfavorable
e. $50 unfavorable
Need help with this financial accounting question
abc general accountions
Chapter 11 Solutions
GEN COMBO LOOSELEAF INTRODUCTION TO MANAGERIAL ACCOUNTING; CONNECT AC
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.