The rate of water flow should be determined in gal/min for given multiblade HAWT.

Answer to Problem 11.102P
The water flow rate in the multiblade HAWT is 29.44 gal.min.
Explanation of Solution
Given Information:
Wind speed, 12 min/h
Diameter of cast iron pipe = 3 in.
Height, 10 ft
Diameter of turbine, 6 ft
First let us find out the speed of wind for the given system,
For the given turbine, the area would be,
From this, we can determine the maximum power delivered by turbine.
Where,
- = maximum value of power coefficient
- = air density
- V = wind speed of given system
In above equation, putting the values for V, A,
Let us consider, that the pump efficiency is
The relation of the pump power with system is as below:
For above equation, we have density of water,
The head of system has a formula of;
Where:
- = height
- f = friction factor
- d = diameter of the pipe
For getting the head of system, we need to find out velocity of pipe,
In equation (2), putting the values,
Putting the values from above in equation (1),
The dynamic viscosity of water and for cast iron pipe, we have
Now determining the Reynolds number and the ratio for the system as:
For the given system, applying the Moody’s equation,:
By solving the equations (3) & (4).
We get
Converting the flow rate into gal/min.
So, the water flow rate in the multiblade HAWT is 29.44 gal.min.
Conclusion:
The water flow rate in the multiblade HAWT is 29.44 gal.min.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 11 Solutions
Fluid Mechanics, 8 Ed
- 3. The shaft below is made of steel (G = 80GPa). It has a diameter of 25mm and is fixed and supported at the two ends of the shaft, A and D. (i) Is this a statically indeterminate problem? Why? (ii) Can you draw the torque load diagram without first resolving the reaction torques at A or D? (iii) Determine the reaction torque at A and D. (iv) Draw the torque load diagram. (v) Determine the angle of twist at section AB. B 90 N·m 0.6 m 0.75 m 0.9 m 90 N-marrow_forwardF3 Ꮎ N Ф F2 F1 There are 3 forces acting on the eye bolt. Force F1 acts on the XY plane has a magnitude of 536 lbf, and the angle of 0 = 38°. Force F2 acts on the YZ plane has a magnitude of 651 lbƒ, and the angle = 41°. Force F3 has a magnitude of 256 lb, and coordinate direction angles of α = 71°, ẞ = 115°, and γ = 33°. Determine the resultant force on the eye bolt. FR = 506 ☑ i+ +642 713 lbf FR magnitude: 1084 FR coordinate direction angle a: Ꭱ 62 × deg FR coordinate direction angle ẞ`: 49 × deg FR coordinate direction angle y: 54 deg x lbf k) ✓arrow_forward3arrow_forward
- A crate is hung by three ropes attached to a steel ring at A such that the top surface is parallel to the xy plane. Point A is located at a height of h = 121.92 cm above the top of the crate directly over the geometric center of the top surface. Use the given dimensions from the table below to perform the following calculations: a.) Determine the position vector FAD that describes rope AD. b.) Compute the unit vector cд that points from point C to point A. c.) If rope AB carries a tension force of magnitude FT = 760 →> N, determine the force vector FT that expresses how this force acts on point A. Express each vector in Cartesian components to three significant figures. 2013 Michael Swanbom Cc 10 BY NC SA ↑Z b x B A D a Values for dimensions on the figure are given in the following table. Note the figure may not be to scale. Be sure to align your cartesian unit vectors with the coordinate axes shown in the figure. Variable Value →> a 101.6 cm b 124.46 cm с 38.71 cm a. r AD = b. uca =…arrow_forward3. The shaft below is made of steel (G = 80GPa). It has a diameter of 25mm and is fixed and supported at the two ends of the shaft, A and D. (i) Is this a statically indeterminate problem? Why? (ii) Can you draw the torque load diagram without first resolving the reaction torques at A or D? (iii) Determine the reaction torque at A and D. (iv) Draw the torque load diagram. (v) Determine the angle of twist at section AB. B 90 N·m 0.6 m 0.75 m 0.9 m 90 N-marrow_forward3- A horizontal Venturi meter with d1 = 20 cm, and d₂ = 10 cm, is used to measure the flow rate of oil of sp.gr. 0.8, the discharge through venture meter is 60 lit/s. find the reading of (oil-Hg) differential Take Cd = 0.98.arrow_forward
- 4- A horizontal Venturi meter is used to measure the flow rate of water through the piping system of 20 cm I.D, where the diameter of throat in the meter is d₂ = 10 cm. The pressure at inlet is 17.658 N/cm2 gauge and the vacuum pressure of 35 cm Hg at throat. Find the discharge of water. Take Cd 0.98.arrow_forwardH.W: 1-A Pitot tube is inserted in the pipe of 30 cm I.D. The static pressure head is 10 cm Hg vacuum, and the stagnation pressure at center of the pipe is 0.981 N/cm2 gauge. Calculate the discharge of water through the pipe if u/umax = 0.85. Take Cp = 0.98.arrow_forward2- A Pitot tube is used to measure the air flow rate in a circular duct 60 cm I.D. The flowing air temperature is 65.5°C. The Pitot tube is placed at the center of the duct and the reading R on the manometer is 10.7 mm of water. A static pressure measurement obtained at the Pitot tube position is 205 mm of water above atmospheric. Take Cp = 0.98, = 2.03 x 10-5 Pa.s Calculate the velocity at the center and the average velocity. Calculate the volumetric flow rate of the flowing air in the duct.arrow_forward
- 4. The following assembly is made of an Aluminium rod (E = 500 MPa). The diameter of the rods is 25mm and 50mm. The ends of the rod are fixed at A and C. A 400 mm 1400 kN B 800 mm (i) Is this a statically indeterminate problem? Why? (ii) Can you draw the axial load diagram without first resolving the reaction forces at A and C? (iii) Determine the reaction forces at A and C. (iv) Draw the axial load diagram. (v) Determine the deformation at section BC.arrow_forwardSolve this problem and show all of the work. Show how the moments are calculated and draw a diagramarrow_forwardProblem: Textbook Problem 10.52 and 10.53. Determine the moment of inertia of the area about the x- axis and the y-axis. 3 in. 3 in. 6 in. 2 in. 4 in. xarrow_forward
- Elements Of ElectromagneticsMechanical EngineeringISBN:9780190698614Author:Sadiku, Matthew N. O.Publisher:Oxford University PressMechanics of Materials (10th Edition)Mechanical EngineeringISBN:9780134319650Author:Russell C. HibbelerPublisher:PEARSONThermodynamics: An Engineering ApproachMechanical EngineeringISBN:9781259822674Author:Yunus A. Cengel Dr., Michael A. BolesPublisher:McGraw-Hill Education
- Control Systems EngineeringMechanical EngineeringISBN:9781118170519Author:Norman S. NisePublisher:WILEYMechanics of Materials (MindTap Course List)Mechanical EngineeringISBN:9781337093347Author:Barry J. Goodno, James M. GerePublisher:Cengage LearningEngineering Mechanics: StaticsMechanical EngineeringISBN:9781118807330Author:James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. BoltonPublisher:WILEY





